Білий дім назвав «недалекоглядною» відмову Зеленського від угоди щодо надр

Джерело: Associated Press

Днями президент Володимир Зеленський заявив, що доручив міністрам не підписувати угоду про доступ США до українських рідкісноземельних металів, оскільки, за його словами, документ був занадто орієнтований на інтереси Вашингтона, натомість, нібито, не надавав гарантій безпеки для України.

Згідно з даними високопосадовців, ця пропозиція стала ключовою темою переговорів Зеленського з віцепрезидентом США Джей Ді Венсом на полях Мюнхенської конференції. Вона передбачала використання українських корисних копалин “у межах компенсації” за надану допомогу, проте не містила конкретних гарантій безпеки для України.

У Білому домі рішення Зеленського назвали “недалекоглядним”. Представник Ради нацбезпеки США Браян Г’юз заявив, що угода могла б стати “найкращою гарантією від подальшої агресії”, а також дозволила б США “повернути” кошти, спрямовані на підтримку Києва.

Своєю чергою, Зеленський наполягає, що Україна не підписуватиме угоду без прив’язки до безпекових гарантій, котрі могли б стримати Росію від подальших нападів. Українська сторона готує зустрічну пропозицію, яку передадуть США найближчим часом.

3 лютого президент США Дональд Трамп повідомив про пропозицію Вашингтона продовжити військову допомогу Україні в обмін на рідкісноземельні метали.

В України є цінні рідкісноземельні метали, і я хочу, аби Україна надала нам рідкісноземельні метали, – заявив Трамп.

Згодом він повідомив, що Україна “по суті погодилась” надати Штатам доступ до своїх рідкісноземельних металів. За його словами, мовиться про ресурси на 500 млрд доларів. В інтерв’ю Брету Баєру, ведучому “Спеціального репортажу” на Fox News, Трамп зауважив, що Україна – надзвичайно цінна територія з погляду рідкісноземельних металів, нафти та газу, а також інших речей.

Трамп наполягає, що Сполучені Штати повинні отримати українські ресурси незалежно від того, чи буде успішною майбутня мирна угода між Україною та Росією. Він пояснив це тим, що США вже надали Україні понад 300 млрд доларів, що набагато більше, порівняно з іншими країнами, які також допомагають боротись з російською агресією.

Разом з тим варто відзначити, що глава МЗС Естонії Маргус Цакхна заявив, що його країні варто запропонувати США свої рідкісноземельні метали вслід за Україною.

Згідно з даними США, Росія втратила понад 4000 танків під час повномасштабної війни з Україною. Ця кількість майже дорівнює всьому танковому контингенту США, заявив Верховний головнокомандувач об’єднаними Збройними силами НАТО в Європі, генерал Кристофер Каволі на слуханнях у Комітеті з питань збройних сил Сенату США в Вашингтоні 3 квітня.

Внаслідок чергового російського обстрілу у Харкові збільшилася кількість загиблих та постраждалих осіб.

Головнокомандувач Об’єднаних збройних сил НАТО в Європі генерал Крістофер Каволі запевнив, що  Україна отримає додаткові винищувачі F-16, поки українські пілоти проходять навчання. 

Пізно ввечері російські війська вдарили по Харкову безпілотниками. Ворог завдав удару по Новобаварському районі. Відомо про загиблого та 29 постраждалих.

Після трьох років війни, коли стало очевидно, що російська армія не здатна зламати Україну. Однак, лідер РФ Володимир Путін продовжує відмовлятися від припинення вогню. Попри певні тактичні успіхи, як, наприклад, вибиття українців з Курської області, шанси на перемогу військовим шляхом у Росії залишаються мінімальними. Військові втрати і економічні труднощі вказують на наближення кінця війни, однак Путін не зупиняє агресію.