Білий дім назвав «недалекоглядною» відмову Зеленського від угоди щодо надр
Джерело: Associated Press
Днями президент Володимир Зеленський заявив, що доручив міністрам не підписувати угоду про доступ США до українських рідкісноземельних металів, оскільки, за його словами, документ був занадто орієнтований на інтереси Вашингтона, натомість, нібито, не надавав гарантій безпеки для України.
Згідно з даними високопосадовців, ця пропозиція стала ключовою темою переговорів Зеленського з віцепрезидентом США Джей Ді Венсом на полях Мюнхенської конференції. Вона передбачала використання українських корисних копалин “у межах компенсації” за надану допомогу, проте не містила конкретних гарантій безпеки для України.
У Білому домі рішення Зеленського назвали “недалекоглядним”. Представник Ради нацбезпеки США Браян Г’юз заявив, що угода могла б стати “найкращою гарантією від подальшої агресії”, а також дозволила б США “повернути” кошти, спрямовані на підтримку Києва.
Своєю чергою, Зеленський наполягає, що Україна не підписуватиме угоду без прив’язки до безпекових гарантій, котрі могли б стримати Росію від подальших нападів. Українська сторона готує зустрічну пропозицію, яку передадуть США найближчим часом.
3 лютого президент США Дональд Трамп повідомив про пропозицію Вашингтона продовжити військову допомогу Україні в обмін на рідкісноземельні метали.
В України є цінні рідкісноземельні метали, і я хочу, аби Україна надала нам рідкісноземельні метали, – заявив Трамп.
Згодом він повідомив, що Україна “по суті погодилась” надати Штатам доступ до своїх рідкісноземельних металів. За його словами, мовиться про ресурси на 500 млрд доларів. В інтерв’ю Брету Баєру, ведучому “Спеціального репортажу” на Fox News, Трамп зауважив, що Україна – надзвичайно цінна територія з погляду рідкісноземельних металів, нафти та газу, а також інших речей.
Трамп наполягає, що Сполучені Штати повинні отримати українські ресурси незалежно від того, чи буде успішною майбутня мирна угода між Україною та Росією. Він пояснив це тим, що США вже надали Україні понад 300 млрд доларів, що набагато більше, порівняно з іншими країнами, які також допомагають боротись з російською агресією.
Разом з тим варто відзначити, що глава МЗС Естонії Маргус Цакхна заявив, що його країні варто запропонувати США свої рідкісноземельні метали вслід за Україною.
- Генсек НАТО Марк Рютте заявив, що знає деталі “плану перемоги” України і що він спілкується з членами альянсу щодо подальших дій.
- Адміністрація Трампа має намір суттєво посилити тиск на ключовий, енергетичний сектор російської економіки, котрий приносить у країну більш ніж половину всіх експортних доходів та забезпечує бюджету РФ кожен четвертий рубель податків.
- Союзники вважають, що розміщення в Україні 200 тисяч західних миротворців, до чого закликав президент Володимир Зеленський у Давосі, не є реалістичним сценарієм.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 4 липня. Від початку цієї доби відбулося 136 бойових зіткнень.
Міністр закордонних справ Китаю Ван Ї повідомив високопоставленому дипломату ЄС, що Китай не може прийняти поразки Росії у війні проти України, оскільки це дозволить США зосередитись виключно на Пекіні.
У четвер, 3 липня, Сили оборони України вдруге за тиждень успішно вдарили по командному пункту 8-ї загальновійськової армії ЗС РФ. Також було уражено командний пункт 20-ї мотострілецької дивізії противника на тимчасово окупованій території Донецької області.
У п’ятницю, 4 липня, поблизу тимчасово окупованого селища Стрілкове на Херсонщині підірвався автомобіль Chevrolet Aveo. Внаслідок вибуху загинули троє військових із російського центру безпілотних систем “Барс-Сармат”.
Президент США Дональд Трамп заявив, що не досяг жодного прогресу у переговорах про припинення вогню в Україні під час телефонної розмови з главою Росії Володимиром Путіним 3 липня.