Блокування республіканцями допомоги Україні грає на руку Путіну – CNN
Джерело: CNN
Республіканці, котрі виступають проти фінансування Сполученими Штатами рятувального круга Україні у війні проти РФ, досягли свого першого “великого успіху”, коли спікер Палати представників Кевін Маккарті не включив прохання про допомогу на 6 млрд доларів у проміжний законопроєкт, що запобіг припиненню роботи уряду.
Результат, який змусив президента США Джо Байдена наполягати на швидких кроках для задоволення потреб Києва, сприяв “гарним вихідним” для глави РФ Володимира Путіна. Водночас це залишило президенту України Володимиру Зеленському ще чимало причин для занепокоєння після того, як зміни в глобальній політиці вплинули на сподівання Москви пережити Захід у війні РФ проти України.
Байден припустив, що “уклав угоду” з Маккарті стосовно допомоги Україні в окремому законопроєкті, одначе офіс спікера Республіканської партії відмовився підтвердити будь-яку домовленість.
Драма в США збіглася з черговою подією, яка викликає занепокоєння в Україні. У сусідній Словаччині на парламентських виборах перемогла популістська партія колишнього проросійського прем’єр-міністра Роберта Фіцо. Він створював свою кампанію на антиамериканській риториці, обіцянках припинити постачання озброєння та перешкодити амбіціям Києва стосовно вступу в НАТО.
Удари по Україні в США та Словаччині відбулися на тлі суперечок відносно експорту зерна з Польщею – одним із перших і найнаполегливіших союзників Києва.
Кожна з цих подій акцентує зростаючу небезпеку для України – те, що озброєння та допомога, такі необхідні для боротьби проти РФ, все більше втягуються в жорстку політику національних виборів на Заході.
Будь-які ознаки ослаблення рішучості озброїти Україну серед західних лідерів і законодавчих органів є додатковим стимулом для Путіна спробувати перевести конфлікт у війну на виснаження у сподіванні, що західна громадськість втомиться від боротьби.
І хоча реалії міжнародної політики свідчать про те, що час ще не закінчився для потужного потоку озброєння та допомоги, які підживлюють героїчний опір українців, політичний ґрунт може змінюватися і провіщати серйозні довгострокові занепокоєння для Києва, мовлять у CNN.
Словаччина, яка є членом НАТО, раніше була активним союзником України, і поворот проти сусіда дасть Путіну цінні пропагандистські можливості. Проте сама по собі країна не має сили підштовхнути початок переговорів. Тим паче Фіцо має подбати про створення власної коаліції, перш ніж почне розв’язувати питання зовнішньої політики.
Як і припинення постачання зброї Словаччиною навряд чи схилить ситуацію на полі бою в бік Росії. Країна спорядила Києву старі радянські літаки МіГ та інше обладнання, за яке отримала компенсацію від ЄС. Тож її внесок є не таким значним у порівнянні з іншими європейськими державами і США.
Тоді як погроза заблокувати вступ України до НАТО звучить тривожно. Проте, вважають аналітики, цьогорічний саміт НАТО показав, що перспектив швидкого приєднання Києва до західного альянсу все одно немає. І навіть до виборів у Словаччині змусити всіх членів Альянсу підтримати можливе членство вже було складно. Зокрема Туреччина досі блокує приєднання Швеції, набагато менш суперечливого нового члена блоку.
Зауважується, що Словаччина може бути домом для багатьох проросійських виборців, враховуючи, що країна десятиліттями була частиною колишньої Чехословаччини у Варшавському договорі під залізною хваткою Радянського Союзу. Одначе, як член НАТО, вона все ще залежить від Альянсу – і, зрештою, від США – щодо свого захисту. Так і економіка країни залежить від членства в Європейському Союзі. А це дає Заходу значні важелі впливу на Братиславу.
Геополітичні реалії також можуть стати вирішальними у суперечці Польщі з Україною. Багато аналітиків вважають, що після напружених виборів цього місяця температура знизиться. Антипатія Польщі до Росії та бажання перешкодити їй здобути перемогу в Україні породжені десятиліттями гіркої політичної історії, яка навряд чи може бути змінена політичними вітрами.
Візит Зеленського до Вашингтона для посилення допомоги Україні минулого місяця виглядає далекоглядним. Водночас після бурхливого тижня стало зрозуміло, що майбутні транші допомоги США буде набагато важче проштовхувати через Конгрес для адміністрації Байдена.
Маккарті, чий пост спікера хитається, проштовхнув законопроєкт про тимчасові витрати, щоб уряд залишався відкритим до середини листопада, без 6 млрд доларів для України, які Сенат сподівався додати до пакету.
Цей крок не відразу поставить під загрозу ситуацію на полі бою, однак довша затримка може мати серйозні наслідки. Тоді як у політичному плані це може підбадьорити Путіна та розпалити сумніви щодо збереження сили США у війні серед союзних європейських лідерів.
Деякі з найгучніших прихильників України в Конгресі були глибоко розчаровані.
Путін святкує, – зазначив CNN представник Демократичної партії Майк Квіглі з Іллінойсу. – Я не бачу, як зміниться динаміка за 45 днів. – Співголова Української фракції Конгресу був єдиним демократом у Палаті представників, який проголосував проти тимчасового заходу.
Небезпека для Зеленського полягає в тому, що зміна риторики може зміцнитися у виборців. Під час передвиборних заходів виборці республіканців часто висловлюють антипатію до надсилання мільярдів доларів в Україну, а опитування демонструють зростання громадського скепсису.
З усім тим, наразі двопартійна більшість у Вашингтоні виступає за допомогу Україні, хоча хаос у Республіканській партії викликає питання щодо того, як її буде надано. 1 жовтня Байден, видається, дав зрозуміти, що він домовився з Маккарті про перенесення коштів в окремий законопроєкт, хоча, попереджають аналітики, спікер може бути надто слабким, щоб виконувати будь-які обіцянки.
Маккарті припустив, що система, яка також спрямовує більше коштів на захист південного кордону США, може відкрити шлях для фінансування України.
У довгостроковій перспективі вибори в США в листопаді 2024 року є критичними. Трамп, лідер від Республіканської партії, пообіцяв покласти край війні за 24 години, якщо його оберуть президентом, імовірно, на умовах, які сприятимуть Путіну, якого він називав “генієм” і перед яким часто схилявся.
Другий термін Трампа може становити загрозу існуванню НАТО та всієї концепції Заходу після Другої світової та холодної війни.
- 1 жовтня президент США Джо Байден закликав республіканців у Палаті представників, зокрема спікера Кевіна Маккарті, дотримати своє слово щодо державного фінансування та допомоги Україні після того, як він підписав законопроєкт, який ледве допоміг уряду уникнути “шатдауну”.
- Спікер Палати представників, республіканець Кевін Маккарті попри свою попередню заяву наголосив, що у законопроєкті про фінансування Пентагону він залишить допомогу Україні. Мовиться про суму у 300 млн доларів.
- За інформацією ЗМІ, Білий дім планує передати Україні ракети великої дальності ATACMS, які будуть озброєні касетними бомбами, а не однією боєголовкою.
- 22 серпня радник США з національної безпеки Джейк Салліван заявив, що адміністрація президента Джо Байдена впевнена, що зможе забезпечити додаткове фінансування для України, попри відмову з боку деяких республіканців у Палаті представників.
Триває 1033-тя доба повномасштабної російсько-української війни. За цей час втрати військ РФ у живій силі (вбиті та поранені) сягли понад 774 тисячі осіб.
За даними аналітиків, Кремль розширює програму популяризації служби в армії серед молоді, в тому числі й на тимчасово окупованих територіях України, з метою довгострокових військових дій в Україні та можливих майбутніх збройних конфліктів із західними країнами.
У ніч із 21 на 22 грудня в Ер-Ріяді, Саудівська Аравія, відбувся довгоочікуваний реванш між Олександром Усиком та Тайсоном Ф’юрі. Український чемпіон здобув перемогу за рішенням суддів після 12 раундів напруженого протистояння. Офіційні суддівські оцінки становили 116–112 на користь Усика.
Олександр Усик після другої перемоги над Тайсоном Ф’юрі присвятив цей успіх своїй матері.
Після тріумфальної перемоги Олександра Усика над Тайсоном Ф’юрі в Саудівській Аравії, на ринг вийшов Даніель Дюбуа. Британський боксер, який володіє вакантним титулом IBF, кинув виклик Олександру Усику, запросивши його на реванш. Українець погодився.