Близько 10 мільйонів осіб в Україні мають ризик психічних розладів – ВООЗ

Джерело: заявив доктор Ганс Клюге на пресконференції в Укрінформі

В Україні близько 10 млн осіб мають ризик психічних розладів, згідно з оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я, повідомив директор Європейського регіонального бюро ВООЗ доктор Ганс Клюге.

Зауважується, що з наближенням зими проблема загострюється.

За нашими оцінками, майже 10 млн людей в Україні мають ризик психічних розладів, від легких до важких. З наближенням третьої річниці війни такі виклики лише зростають, і усвідомлення того, що наближається зима, може тільки загострити ситуацію, – зауважив Клюге.

Він додав, що в умовах, коли проходження зимового сезону може бути надскладним, основний фокус має бути на охорону здоровʼя і посилення реагування на відновлення. Тоді як цілеспрямовані російські атаки на енергосистему створюють низку ризиків, ставлячи зокрема під загрозу зберігання та розповсюдження вакцин, систему водопостачання.

Також новою загрозою для України є антибіотикорезистентність.

Позаяк війна в Україні затягується, а поранені потребують термінового лікування, зростає занепокоєння щодо резистентності (бактерій – ред.) до ліків через можливе зловживання і неналежне використання антибіотиків. Ми знаємо про випадки, коли рани не загоюються через резистентність до антибіотиків, – пояснив Клюге.

Водночас, він визнав, що попри постійні російські атаки на цивільну інфраструктуру, 93% закладів охорони здоровʼя продовжують надавати меддопомогу. Тоді як у низці регіонів: Херсонській, Харківській, Миколаївській областях, доступ до меддопомоги ускладнений.

Раніше ми повідомляли, що в умовах повномасштабної війни переважна більшість населення України скаржиться на тривожність, напругу та порушення сну. У МОЗ поінформували, з якими проблемами ментального здоровʼя можна й потрібно звертатися до сімейних лікарів та педіатрів, котрі допомагатимуть долати проблеми.

Згідно з результатами опитування “Українського інституту майбутнього”, втома, тривога, проблеми зі сном – найпоширеніші сьогодні стани для більшості українців. Показники підтвердило й дослідження Gradus Research, проведене в жовтні 2023 року. Так, серед основних скарг українців на ментальне здоров’я переважають тривожність, напруга (53 %) і порушення сну (50 %).

Якщо впоратися з симптомами не вдається протягом двох і більше тижнів – варто звернутися по допомогу.

Зауважується, що завдяки навчанню за програмою mhGAP* сімейні лікарі можуть нині надавати послуги у сфері ментального здоровʼя.

Чим може допомогти сімейний лікар у питаннях ментального здоровʼя

Зі своїм сімейним лікарем можна, наприклад, обговорити такі стани: порушення сну, тривала відсутність апетиту, тривога, навʼязливі думки про те, що може статися щось погане, апатія, дратівливість, виснаженість та постійна втома тощо.

Сімейного лікаря або педіатра можна запитати:

  • Як зупинити напад панічної атаки?
  • Як допомогти дитині впоратися з емоціями?
  • Як підтримати чоловіка/дружину, що повернулися з фронту?
  • Як зняти постійну напругу в тілі?
  • Які техніки самодопомоги існують, і як їх застосовувати?
  • Що робити, якщо сум, страх чи агресія стали вашим постійним фоном?

За добровільною згодою пацієнта, сімейний лікар може надати наступні послуги для збереження ментального здоровʼя:

  • скринінг психічних розладів. У разі позитивного результату – клінічну оцінку стану (оцінка фізичного стану здоров’я та психічного статусу);
  • лабораторні та інструментальні дослідження з метою диференціальної діагностики та виключення ПНР, що пов’язані з фізичним здоров’ям;
  • план ведення та лікування з виявленими та встановленими раніше розладами в межах компетенції сімейного лікаря;
  • перша психологічна допомога;
  • психосоціальні, а також фармакологічні та поведінкові втручання;
  • супровід пацієнта з ПНР;
  • скерування до лікаря-спеціаліста;
  • психологічна підтримка членів родини, які доглядають за пацієнтом, а також навчання технік самодопомоги тощо.

Послуги у сфері ментального здоровʼя надають на «первинці» (сімейні лікарі, терапевти та педіатри) безоплатно – у межах пакету Програми медгарантій «Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги».

Наразі вже понад 860 закладів первинної медичної допомоги мають контракт із Національною службою здоровʼя України на цей пакет. Переглянути їх можна на інтерактивній мапі. Аналогічні дані підкажуть й оператори “гарячої лінії” НСЗУ – для цього потрібно зателефонувати на номер 16-77.

Зазначається, що на початок 2024 року близько 70 тисяч медичних працівників (сімейні лікарі, педіатри, терапевти, медсестри, медбрати, фельдшери та ін.) пройшли навчання за програмою ВООЗ mhGAP – курс «Ведення поширених психічних розладів на первинному рівні медичної допомоги з використанням керівництва mhGAP» – і можуть допомагати своїм пацієнтам покращити ментальне здоровʼя. Серед випускників курсу – 16 тисяч сімейних лікарів, а це – понад 60% від їх загальної кількості.

У пресслужбі акцентували, що навіть підготовлений в питаннях ментального здоровʼя сімейний лікар не замінить психолога, психотерапевта чи психіатра. Проте у більшості випадків звернень пацієнтів це і не потрібно: отримані знання, навички, а також протоколи й опитувальники дозволяють лікарям первинної ланки ефективно допомагати своїм пацієнтам у питаннях ментального здоровʼя.

Тож, якщо відчуваєте апатію, агресію, щось схоже на депресію, – поговоріть про це з сімейним лікарем. Навіть якщо ваш сімейний лікар не проходив навчання за програмою mhGAP, ви все одно можете до нього звернутися. Не маючи відповідної підготовки для надання підтримки з ментального здоров’я, він може знайти в системі фахівця, який зможе вам допомогти, – пояснили у повідомленні.

  • МОЗ затвердить перелік хвороб і станів для призначення ліків на основі медичного канабісу.
  • Міністерство охорони здоров’я України опублікувало критерії, які допомагають зрозуміти, чи ваш лікар дотримується принципів доказової медицини.
  • У Міністерстві охорони здоров’я повідомили, що нині по всій Україні стабільною лишається висока необхідність у донорській крові. Зауважується, що потреби динамічні та змінюються щодня залежно від обставин.
  • Регуляційні органи охорони здоров’я в Сполучених Штатах схвалили першу таблетку для лікування післяпологової депресії. Відомо, що кожна сьома жінка страждає від цього.

Парк бронеавтомобілів українського війська поповнився ще одним зразком бронетехніки, створеним за технологією MRAP. В оборонному відомстві кодифікували та допустили до експлуатації у військах бронеавтомобіль Roshel Senator MRAP виробництва  Канади.

Сполучені Штати Америки перекинули на острів Шемія біля узбережжя Аляски кілька підрозділів повітрянодесантних військ та реактивні системи залпового вогню HIMARS, у відповідь на зростання військової активності Росії та КНР довкола регіону.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про ситуацію на фронті станом на 22:00 17 вересня. З початку доби відбулося 139 бойових зіткнень, з яких 34 досі тривають.

Ввечері 17 вересня російські війська масовано атакували Запорізьку область. Внаслідок обстрілу загинуло двоє осіб та пʼятеро отримали поранення, повідомив голова Запорізької ОВА Іван Федоров.

Військовослужбовці 12-ї бригади спеціального призначення “Азов” Національної гвардії України прикинулися російськими розвідниками, аби захопити у полон трьох солдатів РФ.