Болгарія допомогла РФ заробити близько мільярда євро, експортувавши російську нафту

Джерело: Politico

Болгарія, якій Європейський союз дозволив продовжувати отримувати нафту з Росії попри санкції, скористалась цією “лазівкою” та допомогла РФ заробити мільярд євро.

Згідно з дослідженнями неурядової організації Global Witness, аналітичних центрів Center for the Study of Democracy (CSD) і Center for Research on Енергія та чисте повітря (CREA) та незалежної звітності Віктора Джека з POLITICO, заявки дозволу ЄС Болгарія переробляла та експортувала російську нафту за кордон.

Болгарія дозволила мільйонам барелів російської нафти потрапити на нафтопереробний завод “Лукойл”, яку російська фірма потім експортувала як очищене паливо за кордон, зокрема до країн ЄС. Лише з березня по липень нафтопереробний завод “Лукойл” експортував близько 3 мільйонів барелів ймовірно російського палива.

Водночас зазначається, що юридично це не порушує санкції. Неясності в правилах ЄС, зокрема щодо того, що вважається торгівлею, яке паливо може експортувати Болгарія, якщо вона не може його зберігати, і те, як Комісія підраховує дані, створюють правові можливості для “Лукойлу”.

Зараз країни закликають Брюссель діяти, щоб закрити ці лазівки: троє дипломатів ЄС сказали, що Комісія повинна переглянути дозвіл Болгарії на закупівлю російської нафти.

“Якщо метою звільнення (Болгарії від санкцій щодо нафти з РФ) було допомогти (звичайним болгарам) вижити… тоді ми зазнали невдачі”, — сказав один із дипломатів.

ДОВІДКА: У грудні 2022 року Європейська комісія надала Болгарії “особливий відступ” від заборони ЄС на імпорт російської нафти, дозволивши їй купувати сиру нафту в Росії до кінця 2024 року.

Цей відступ полягав у захисті безпеки постачання країни, а не для того, щоб болгарський гігантський нафтопереробний завод, що належить Росії, переробляв паливо та продавав його за кордон для отримання прибутку.

  • Доходи Росії від нафти та газу зросли в жовтні до найвищого рівня з квітня 2022 року через високі ціни на нафту та паузу в державних субсидіях нафтопереробникам.
  • 12 жовтня Сполучені Штати Америки запровадили санкції проти двох власників танкерів, які перевозили російську нафту вище встановленої межі ціни у 60 доларів за барель, яку погодили країни G7.

Президент США Дональд Трамп вперше планує передати Україні зброю, використовуючи президентські повноваження, якими активно користувався його попередник – Джо Байден, інформують обізнані джерела.

10 липня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у Римі оголосила про підписання нового пакету угод на €2,3 млрд з міжнародними та двосторонніми публічними фінансовими установами для підтримки відновлення України, що підтверджує непохитну відданість ЄС відбудові України та її європейському майбутньому.

Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі, коментуючи ініціативу створення Коаліції охочих, підтвердив, що Лондон готовий направити свої війська до України для підтримки потенційного припинення вогню з Росією. 

Згідно з доповіддю Моніторингової місії ООН з прав людини, у червні в Україні загинули 232 цивільних, що стало найвищим рівнем за останні три роки. Ще 1343 дістали поранення. 

Вищий антикорупційний суд обрав запобіжний захід Дмитру Пархісенку — помічнику народного депутата від “Слуги народу” Геннадія Касая, члена оборонного комітету ВР. Його підозрюють у причетності до схеми з постачання непридатних шин для потреб ЗСУ, що завдала збитків державі на понад 27 млн грн.