Боррель підтвердив офіційний дозвіл США на удари по території РФ
Джерело: Жозеп Боррель/X
Адміністрація США дозволила використовувати ракети дальністю до 300 км для ударів по території РФ, це обговорювалося на зустрічі міністрів закордонних справ ЄС, заявив Верховний представник ЄС із закордонних справ Жозеп Боррель.
My 1st Foreign Affairs Council 5 years ago discussed Russia/Ukraine; Middle East & Iran; EU- U.S. relations
Today, we discussed the same issues.
I must repeat what I said then: the EU needs to be more united if it wants to speak the language of power.https://t.co/f1wwhpTK3W
— Josep Borrell Fontelles (@JosepBorrellF) November 18, 2024
Разом з тим, голови МЗС ЄС поки не ухвалили спільного рішення щодо скасування обмежень на застосування західної зброї на території РФ. Кожна країна може приймати рішення самостійно.
Раніше у NYT з посиланням на офіційних осіб поінформували, що президент США Джо Байден вперше дозволив використовувати Україні надані США ракети великої дальності для ударів вглиб території Росії.
За словами посадовців, спочатку зброю, швидше за все, використають проти російських та північнокорейських військ для захисту Сил оборони у Курській області.
Наголошується, що рішення Байдена є серйозною зміною в політиці США. Його радники розділились в думках стосовно його правильності.
Байден надав дозвіл за два місяці до того, як обраний 47-м президентом Дональд Трамп вступить на посаду, пообіцявши обмежити подальшу підтримку України.
Дозвіл українцям на використання ракети великої дальності, відомих, як армійські тактичні ракетні системи, або ATACMS, став відповіддю на несподіване рішення Росії ввести у бій північнокорейські війська, пише газета.
Байден почав пом’якшувати обмеження на використання американської зброї для ударів по території Росії після того, як у травні Росія розпочала наступ у напрямку Харкова.
Щоб допомогти Україні захистити Харків, Байден дозволив Силам оборони використовувати ракетно-артилерійську систему HIMARS, радіус дії якої становить понад 80 км, проти російських військ безпосередньо через кордон. Однак, тоді ще глава США не дозволив використовувати для захисту Харкова ATACMS більшого радіуса дії, які мають радіус дії близько 300 км.
Згодом, у вечірньому відеозверненні, президент Володимир Зеленський вирішив прокоментувати поширену раніше у ЗМІ інформацію стосовно дозволу США на використання зокрема далекобійних ракет ATACMS для ударів вглиб території РФ. Він зауважив, що ракети скажуть самі за себе.
Читайте також: Навіть гіпотетична можливість ударів ракетами змусила РФ перемістити бойову авіацію – ЗМІ
- За даними ЗМІ, США занепокоєні тим, що деякі члени НАТО готові пообіцяти Україні нові гарантії членства в Альянсі. Це викликало суперечки між США та Великою Британією.
- Американська військово-промислова корпорація Northrop Grumman висловила намір щодо виробництва боєприпасів середнього калібру в Україні. Реалізувати цю ідею планують в межах угоди про спільне виробництво між Пентагоном та українським урядом.
- 9 червня український військовий літак вперше вразив ціль на території Росії.
У Генеральному штабі ЗСУ спростували інформацію про переведення спеціалістів інженерно-авіаційної служби Повітряних сил, які обслуговують літаки, у піхотні підрозділи.
У Москві Другий Західний окружний військовий суд незаконно виніс вироки семи українським військовополоненим. Їх засудили до ув’язнення строком від 15 до 16 років, звинувативши в участі у наступальних діях Збройних сил України на території Курської області.
Уранці 14 січня російські війська завдали чергового удару по Козачій Лопані на Харківщині, внаслідок якого загинув місцевий мешканець.
Днями 16 громад Запорізької області отримали 74 сучасні зарядні станції від проєкту USAID «Зміцнення громадської довіри» (UCBI). Обладнання допоможе забезпечити роботу органів влади навіть під час тривалих відключень електроенергії.
15 травня Італія, Україна та ЮНЕСКО укладуть угоду щодо відновлення історичного центру Одеси та Спасо-Преображенського собору, пошкодженого під час чергового ракетного удару Росії в липні 2023 року.