Бракує грошей і часу. Відключення світла в Україні стануть буденністю – The Economist

Джерело: The Economist

Українці змушені будуть звикати до регулярних відключень світла через нестачу часу і коштів на відновлення енергосистеми. Цієї зими Україні дуже не вистачатиме електроенергії.

Часу на встановлення кількох сотень малих електростанцій, відновлення зруйнованих електростанцій або будівництво нових є дуже мало, грошей також не вистачає, повідомляє The Economist.

Максим Тимченко, генеральний директор компанії ДТЕК, заявив, що у 2024 році було знищено 90% їхніх генеруючих потужностей. Атаки з боку Росії, починаючи з березня, спрямовані були на теплові, гідроелектростанції. Також вперше удар припав на сонячні електростанції.

Перед повномасштабним вторгненням Росії у 2022 році генеруючі потужності України складали 36 ГВт електроенергії. Але наприкінці того ж року половина була втрачена через окупацію, руйнування або пошкодження.

Попри це, Україні вдалося відновити майже до 18 ГВт електропотужностей, що вистачило на потреби того часу. Однак цього року атаки знову знищили 9 ГВт потужностей. Майже вся електроенергія сьогодні постачається з атомних електростанцій.

Громади, відчайдушно намагаючись забезпечити критично важливі послуги з опалення та водопостачання цієї зими, децентралізують виробництво електроенергії, встановлюючи мініелектростанції у вигляді сучасних, ефективних газових турбін потужністю від п’яти до 70 мВт.

Ці електростанції можуть підключатися локально, але малоймовірно, що до наступної зими їх буде встановлено достатньо, щоб допомогти вирішити загальнонаціональний дефіцит світла. Вітрові та сонячні електростанції можуть додати трохи більше.

“Іронія цієї руйнації і цієї війни полягає в тому, що вона прискорила декарбонізацію енергетичної галузі України. Минулого року компанія ДТЕК завершила будівництво вітрової електростанції потужністю 114 МВт всього за 100 км від лінії фронту. Коли російська ракета влучила в одне з полів сонячних панелей, вони усунули пошкодження всього за чотири дні. Вітрова та сонячна енергетика – це не лише екологічно чистіші варіанти, але й стратегічно стійкі.

 

Достатньо однієї ракети, щоб знищити вугільну електростанцію потужністю 300 мВт. Але для знищення вітрової електростанції такої ж потужності потрібно 50 ракет“, – зазначає пан Тимченко.

Міністр національної оборони Румунії Анджел Тилвар у середу, 18 вересня, заявив, що НАТО має прийняти “надійну скоординовану” відповідь на інциденти, коли російські ракети або безпілотники потрапляли у повітряний простір альянсу.

Служба безпеки завершила досудове розслідування щодо чотирьох російських агентів, які готували теракти у Києві та Львові.

Верховна Рада у середу, 18 вересня, провалила голосування за дерусифікацію понад 300 населених пунктів. Частина народних депутатів заблокували трибуну.

Президент Фінляндії Александер Стубб закликав до розширення Ради Безпеки ООН, скасування її єдиного права вето та зупинення будь-якого члена, який бере участь у незаконній війні, такій як вторгнення Росії в Україну.

В середу, 18 вересня, Північна Корея випустила кілька балістичних ракет малої дальності в бік свого східного узбережжя, про що повідомили Південна Корея та Японія.