Чат-боти з ШІ навмисно поширюють дезінформацію про вибори – дослідження

Джерело: Euronews

Дослідження свідчить, що більшість технологічних компаній не внесли достатньо змін у свої платформи, через що чат-боти зі штучним інтелектом (ШІ) навмисно поширюють дезінформацію, пов’язану з виборами.

Democracy Reporting International (DRI) перевірила, як чат-боти відповідали на запитання, пов’язані безпосередньо з виборчим процесом, зокрема Google Gemini, ChatGPT4 від OpenAI, ChatGPT4-o та Copilot від Microsoft. 

З 22 по 24 травня дослідники поставили чат-ботам п’ять запитань десятьма мовами ЄС, зокрема, як користувачу зареєструється для голосування, якщо він живе за кордоном; що робити, щоб надіслати свій голос поштою та коли будуть результати виборів до Європейського парламенту. 

Це дослідження є продовженням квітневого звіту, опублікованого DRI, в якому зроблено висновок, що чат-боти не змогли “надати надійні відповіді” на типові питання, пов’язані з виборами. 

“Коли ви запитуєте [чат-ботів ШІ] про те, про що у них немає багато матеріалу і про що не знайти багато інформації в Інтернеті, вони просто щось вигадують”, — сказав виконавчий директор DRI Майкл-Майєр Резенде.

У звіті DRI виявлено, що компанія Google Gemini показала найгірші результати щодо надання точної та дієвої інформації, а також найбільшу кількість відмов у відповіді.

Copilot від Microsoft відмовився відповідати на деякі запитання, зокрема англійською та португальською мовами, і натомість скеровував шукачів до їх пошукової системи Bing.

Обидві моделі ChatGPT4 рідко відмовлялися відповідати на запитання, що призводило до вищих показників неправильних або частково правильних відповідей. Помилки чат-ботів часто були дрібними, проте важливими. 

На вулицях столиці нарахували понад тисячу покинутих авто, переважно пошкоджених російськими обстрілами. Саме ці транспортні засоби влада міста планує почати прибирати з 16 січня.

Австралія заявила, що вдасться до “найжорсткіших дій”, якщо Росія завдасть шкоди полоненому австралійцю, котрий воював на боці України. Реакція уряду з’явилася після повідомлень про можливу загибель іноземного добровольця.

Голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн здобула престижну міжнародну премію імені Карла Великого за 2025 рік як “сильний голос Європи у світі”.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про ситуацію на фронті станом на 22:00 15 січня. Загалом, від початку цієї доби відбулося 118 бойових зіткнень.

Російський дисидент, 67-річний публіцист Олександр Скобов, звинувачений в Росії у “сприянні терористичній діяльності”, виголосив останнє слово на засіданні 1-го Західного окружного військового суду у Петербурзі. Він заявив, що Путін – це новий Гітлер та закликав “розчавити гадину”.