Через глобальне потепління в Беринговому морі зникли 10 млрд снігових крабів

Джерело: Newsweek

Згідно з новим дослідженням, опублікованим у журналі Science, внаслідок глобального потепління у Беринговому морі зникли 10 мільярдів снігових крабів (крабів-стригунів). Зокрема це пов’язано з тим, що вказане кліматичне явище викликало безпрецедентний масовий голод серед цих видів.

Результати дослідження показали, що морські хвилі тепла, викликані зміною клімату Землі, спричинили загибель крабів у період з 2018 по 2021 рік. Краби зникли стадами після періоду історично високої чисельності та кількох теплових хвиль у морі. Науковці припускали, що краби перемістилися в іншу частину моря, але результати показали, що це малоймовірно.

“Отже, малоймовірно, що всі зниклі з шельфу краби знаходяться на схилі. Враховуючи ці спостереження, можливим винуватцем основної частини колапсу є смертність”, – йдеться в дослідженні.

Так, під час дослідження вченим вдалося встановити, як морські теплові хвилі сприяли зменшенню кількості “екологічно та комерційно важливих видів”. Хоча температура моря залишалася в тепловому діапазоні крабів, це значно збільшило потреби цього виду в калоріях.

“Це збільшення в поєднанні з обмеженням ареалу призвело до несподіваного масового голоду”, – зауважили науковці.

Водночас науковці представили дві карти (одна за 2018 рік, а інша за 2021 рік), які демонструють зміну щільності краба-стригуна на східному шельфі Берингового моря. На карті 2018 року кластери червоного кольору позначають райони, де популяція снігових крабів була в достатку. Однак карта 2021 року показала, що їхня чисельність істотно скоротилася.

Фото: science

Як розповіли у виданні, до масового голоду надмірний вилов риби вважався найбільшою загрозою для цього виду. Ця загроза тепер змінилася.

“Надмірний вилов риби історично був найбільшою загрозою для глобального рибальства, але в багатьох частинах світу цю проблему можна вирішити шляхом ретельного управління. Зміна клімату є наступною екзистенційною кризою для рибальства, а снігові краби є яскравим прикладом того, як швидко перспективи популяції можуть змінитися. У 2018 році прогнозувалося, що улови збільшаться до рівня, що не спостерігався десятиліттями. Три роки по тому популяція різко скоротилася”, – зазначили автори дослідження.

Національне агентство з питань запобігання корупції виявило ознаки корупційного кримінального правопорушення в діях колишнього заступника Генерального прокурора, що свідчать про його незаконне збагачення на майже 29 млн грн.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 3 липня. З початку доби відбулося 135 бойових зіткнень.

3 липня уряд Литви схвалив пропозицію Міністерства національної оборони про вихід з Конвенції, що забороняє використання касетних боєприпасів. Документ розгляне литовський Сейм.

Засновник ГО “Експертний корпус”, начальник відділу Українського інституту національної пам’яті, а нині командир роти 206 батальйону 241-ї бригади ТрО Роман Кулик закликав командування об’єктивно оцінити можливості війська та дослухатися до військових. Військовослужбовець повідомив про втрати у своїй роті через надскладні, як він наголосив, “фантастичні” задачі.

Станом на сьогодні українські міста будують не більше 20% від заявленого президентом Володимиром Зеленським 1 ГВт маневрових потужностей “до зими”.