Чи може кава компенсувати дефіцит сну: відповіли американські психологи

Джерело: Sciencealert.com
Психологиня Мічиганського університету Кімберді Фенн розповіла, чи може людина при недосипі результативно працювати і не відчувати себе погано, та яке відношення до цього має кава.
Як пояснили у виданні, під час дослідження Фенн намагалася знайти маніпуляції, які можуть запобігти негативним наслідкам відсутності сну.
“Ми знайшли просту відповідь: ніщо не здатне замінити сон”, – прокоментувала вона.
Під час дослідження, коли учасників, позбавлених сну, просили стежити за екраном комп’ютера і натискати кнопку кожного разу, коли вони бачать червону крапку, з’ясувалося, що у них є проблеми з увагою. Вони не помічають яскраво-червону крапку і не реагують впродовж півсекунди. Ці прогалини в увазі спричинені наростанням бажання поспати і частіше зустрічаються в ті моменти 24-годинного циркадного циклу, коли організм очікує на сон.
Разом з порушеннями уваги науковці також встановили, що позбавлення сну призводило до більшої кількості помилок у визначенні місця. Заміна місць – це складна здатність, яка передбачає виконання ряду кроків по порядку, не пропускаючи та не повторюючи жодного з них.
“Це як слідувати рецепту, щоб спекти торт по пам’яті. Ви б не хотіли забути додати яйця або випадково двічі додати сіль”, – зазначили вчені.
Водночас під час дослідження фахівці намагалися протестувати різні способи потенційно компенсувати нестачу сну. Вчені хотіли з’ясувати, чи допоможе кофеїн зберегти увагу і уникнути помилок при розстановці місць, зокрема після безсонної ночі.
Так, спеціалістам вдалося встановити, що кофеїн поліпшив здатність концентрувати увагу в учасників з дефіцитом сну настільки добре, що їх продуктивність була аналогічна людям, які спали всю ніч. Вживання кофеїну людьми, які спали всю ніч, також підвищило їх працездатність.
Примітно, що кофеїн допомагав підтримувати увагу всім, а не тільки тим, хто не спав. Однак дослідники також встановили, що кофеїн не скорочував число помилок визначення місця ні в групі, позбавленій сну, ні в групі, яка спала.
“Це означає, що якщо ви недосипаєте, кофеїн може допомогти вам не спати і грати в Candy Crush, але навряд чи допоможе вам скласти іспит з алгебри”, – пожартували вчені.
- Попри багаторічні попередження педіатрів та інших медичних працівників про те, що кава та інші напої з кофеїном можуть бути шкідливими для дітей, батьки дозволяють своїм малюкам пити ці напої.
У польській столиці вже майже місяць триває масштабна операція з пошуку собаки на прізвисько Хенек. Пес породи італійський хорт зник 9 червня під час вечірньої прогулянки в районі вулиці Sklepowa. За словами власника тварини Роберта, раніше Хенек ніколи не тікав, навіть у стресових ситуаціях шукав безпеки поруч із людьми. Але того вечора його налякав інший пес – Хенек вирвався з повідця і втік.
Якщо ви щоранку прокидаєтесь розбитими, причина може бути банальною – хронічне недосипання. І хоча іноді справа в серйозніших порушеннях сну, часто ситуацію можна покращити простими побутовими звичками.
Міністр транспорту Росії Роман Старовойт, як повідомляється, вкоротив собі віку після звільнення з посади президентом РФ Володимиром Путіним. Звільнення могло бути пов’язане з провалом відомства під час української операції “Павутина” – масштабної дронової атаки в червні, яка продемонструвала вразливість тилових районів Росії.
Розпочалася 1231-ша доба широкомасштабної збройної агресії Російської Федерації проти України. Загалом, протягом минулої доби зафіксовано 188 бойових зіткнень.
У Росії змінили закон, який регулює військову службу: тепер до лав армії можна призивати не лише іноземців, але й осіб без громадянства. Відповідні поправки до законів “Про оборону” та “Про військовий обов’язок і військову службу” схвалили Держдума та Рада Федерації. Закон підписав президент РФ Володимир Путін, і він вже офіційно оприлюднений.