CNN: Що таке масове вимирання і чому вчені вважають, що ми перебуваємо в його середині?
Джерело: CNN
Жоден вид не існує вічно — вимирання є частиною еволюції життя. Водночас принаймні п’ять разів планету охоплювала біологічна катастрофа, при якій вимирала переважна більшість видів, що мешкають у воді та на суші, за короткий геологічний інтервал.
Найвідоміша з цих подій масового вимирання — коли астероїд врізався в Землю 66 мільйонів років тому, прирікаючи динозаврів та низку інших видів. Одначе, вчені зазначають, що це не останній з можливих сценаріїв.
Багато науковців стверджують, що ми перебуваємо в середині шостого масового вимирання, спричиненого не космічним астероїдом розміром з місто, натомість надмірним розростанням і трансформаційною поведінкою одного виду — Homo sapiens. Так, люди знищили середовища існування та розв’язали кліматичну кризу.
Розрахунки вересневого дослідження, опублікованого в журналі PNAS, показали, що групи споріднених видів тварин зникають зі швидкістю, яка в 35 разів перевищує очікувану.
І попри те, що кожне масове вимирання має переможців і переможених, немає підстав припускати, що люди в цьому випадку будуть серед тих, хто виживе.
Насправді, співавтор дослідження Херардо Себальос вважає, що може статися протилежне: шосте масове вимирання перетворює всю біосферу чи область світу, придатну для життя — можливо, у стан, у якому людству буде неможливо вижити.
Біорізноманіття відновиться, але переможців дуже важко передбачити. Багато з тих, хто програв у цих минулих масових вимираннях, були неймовірно успішними групами, — зазначив Себальос, старший науковий співробітник Інституту екології Національного автономного університету Мексики.
Хоча причини масового вимирання “великої п’ятірки” були різними, розуміння того, що відбувалося під час цих драматичних розділів в історії Землі — і що виникло після цих катаклізмів — може бути повчальним.
Ніхто не бачив цих подій, але їхні масштаби можуть повторитись. Нам потрібно… навчатися на минулому, тому що це наш єдиний набір даних, — заявив Майкл Бентон, професор палеонтології хребетних у Брістольському університеті у Великій Британії.
Дедалі більше вчених вважає, що шосте масове вимирання, за масштабом, що дорівнює попереднім п’яти, розгортається протягом останніх 10 000 років, оскільки люди залишили свій слід по всьому світу.
Додо, тасманський тигр, байджі або дельфін річки Янцзи та західний чорний носоріг — це лише деякі з видів, які зникли на цей час.
І попри те, що зникнення бодай одного виду — це вже трагедія, вчені проаналізували темпи вимирання близькоспоріднених видів тварин за останні 500 років і встановили, що за відсутності людини їм знадобилося б 18 тисяч років, щоб зникнути, і темпи їхнього вимирання зростають.
Зрештою, планета може і виживе без нас, зауважив Себальос. Але який вигляд можуть мати останні сліди людської цивілізації в геологічних літописах, подібно до іридієвої аномалії, залишеної космічним каменем, що прирече на загибель динозаврів?
Деякі вчені вказують на геохімічні сліди випробувань ядерної бомби, зокрема на плутоній — радіоактивний елемент, виявлений у всьому світі в коралових рифах, льоду та у торф’яних болотах.
Інші кажуть, що це може бути щось зовсім буденне, наприклад, скам’янілий шар кісток курей — одомашнених птахів, які промислово розводять і споживають у всьому світі у величезних кількостях — що залишилося як спадщина людства на віки.
- За словами дослідників, через людську діяльність групи видів тварин зникають зі швидкістю, що в 35 разів перевищує середню. Це можна вважати ще одним підтвердженням того, що “шосте масове вимирання в історії Землі триває і прискорюється”.
- За словами вчених, найбільша у світі квітка-паразит рафлезія знаходиться під загрозою зникнення через руйнування середовища існування.
- Інвазійні види рослин і тварин ширяться світом із “безпрецедентною швидкістю”. Це становить загрозу не лише екосистемам, куди прибувають чужорідні види, а може завдати шкоди здоров’ю та способу життя людей.
У тимчасово окупованому Криму за перше півріччя 2025 року правозахисники зафіксували 65 затримань, зокрема 15 – щодо представників корінного кримськотатарського народу. За аналогічний період 2024 року підтвердили 71 випадок (21), а у 2023 – 101 (66).
На Херсонщині зібрали перші 500 т кавунів попри систематичні дронові атаки росіян.
Міський голова Харкова Ігор Терехов повідомив, що Світовий банк скерує місту більш як 33 мільйони доларів на розвиток енергетичної інфраструктури на тлі регулярних російських обстрілів.
Головне управління розвідки Міністерства оборони повідомило, що Росія нарощує вплив на інформаційний простір Африканського континенту, використовуючи ресурси державних ЗМІ — зокрема, агентства ТАСС і телеканалу RT.
Протягом тижня російська армія здійснила масований обстріл більшості регіонів України, застосувавши понад 1,8 тисячі безпілотників, більше ніж 1,2 тисячі авіаційних бомб і 83 ракети, повідомив президент Володимир Зеленський.