CNN: Українські ССО використовують зухвалі рейди та тактику відволікання у Криму

Букви публікують переклад статті CNN.

Рій українських гідроциклів мчить морем під чорним небом, їх можна побачити лише за допомогою інфрачервоної камери дрона, який спостерігає згори. Наближаючись до берега, вони сповільнюються, щоб їх не помітили, і бійці поспішають на сушу. 

“Крим буде українським”, – каже один із чоловіків на відео, тримаючи український прапор.

Це говорить військовий з позивним Музикант. Раніше він був скрипалем, а зараз служить в українських силах спецоперацій. Музикант є командиром підрозділу батальйону “Братство”, який разом з розвідкою України та іншими підрозділами здійснив висадку в Криму на початку цього місяця.

“У мене був такий високий рівень адреналіну, – розповів Музикант CNN, – що вся операція здавалася розмитою. Я по-справжньому зрозумів, що був у Криму, лише після того, як ми повернулися на нашу базу. Я зрозумів, що ми виконали колосальне завдання”.

На фото: Музикант, джерело: CNN

Ця десантна операція, яка відбулася на початку жовтня, була проникненням сил спеціальних операцій України в найбільший опорний пункт Росії в окупованій Україні, що стало частиною недавньої тенденції посилення українських атак на півострів. Точна дата і час нападу не розголошуються.

Музикант є одним із 10 бійців батальйону “Братство”, які брали участь у нічній атаці в Криму у взаємодії з іншими українськими підрозділами – загальна кількість учасників операції поки залишається невідомою. Вони пливли бурхливим морем на швидкісних катерах, а потім пересіли на водні мотоцикли низького профілю. Потім вони помчали до берега, знищили російську військову техніку, що стояла біля моря, і попрямували назад, і все це за лічені години.

Метою була не лише диверсія та знищення військової техніки, яку Москва тримає біля берега, а й надіслати сигнал громадянам України, які перебувають на цій території. 

“Ми зробили це для того, щоб люди в Україні та в окупованому Криму не падали духом і зберігали віру в те, що Крим повернеться в Україну”, – сказав Музикант. Російські війська незаконно анексували Крим у 2014 році. Півострів має глибоке символічне значення для президента Росії Володимира Путіна, і це стратегічно важливий логістичний центр для військових зусиль Кремля.

Музикант сказав, що небезпечна операція потребувала місяців планування, щоб підготувати українських військових до численних ризиків, з якими вони зіткнуться. 

“Коли ми висаджувалися на берег, море було штормовим, хвилі досягали 2 метрів у висоту”, – пояснив він. “Крім того, російські військові кораблі патрулювали море. Їх було чотири, кожен з екіпажем по 20 російських моряків, озброєні великокаліберними кулеметами і 30-міліметровою гарматою”.

Але батальйон “Братство” зміг подолати ці небезпеки. Вони дісталися півострова і виконали своє завдання. 

“Ми багато тренувалися для цієї місії. Кожен знав свою роль, яку мав виконувати на березі”, – пояснює Музикант. “На зворотному шляху після виконання завдання нас переслідували російські військові кораблі, але нам вдалося втекти”.

Жоден із бійців батальйону “Братство” не постраждав і не потрапив у полон, але українська розвідка визнала втрати, не надаючи додаткових деталей. Також зазначено, що російські втрати були значно більшими. 

Шеврон Братства, джерело: CNN

Москва заявила, що захопила одного з українських військових, які висадилися в Криму, опублікувавши відеозаписи його допиту на телебаченні, але відмовилася уточнити будь-які втрати з боку Росії.

Захоплення, поранення чи смерть – це ризики, на які Музикант готовий йти під час виконання завдань, які він вважає необхідними. 

“Це не просто моральна підтримка наших людей у Криму, а й допомога нашим військам в окопах”, – говорить він. “Ми відвертаємо увагу противника на себе, і противник змушений передислокувати особовий склад і техніку на узбережжя Криму”.

Кримський фронт 

Жовтнева атака була однією із багатьох, які українські сили здійснили на півострові за останні місяці. 

У вересні в Севастополі було завдано ударів по штабу Чорноморського флоту Росії. Тоді, ймовірно, використовувалися надані Великою Британією ракети Storm Shadow.

Україна також декілька разів завдавала ударів по Керченському мосту, що з’єднує Крим із материковою частиною Росії. 

13 вересня українські війська пошкодили російський корабель і підводний човен під час удару по одному із сухих доків Чорноморського флоту. Україна також здійснила численні удари по авіабазі Саки, звідки злітають російські військові літаки.

Росія кілька разів обіцяла відплату, називаючи атаки “терористичними актами”, але Україна продовжує завдавати ударів по півострову. Давно припускали, що крім безпілотників і ракет, у Криму діють українські сили спецоперацій. Після жовтневого десантного рейду їхня репутація значно зросла.

Один із засновників підрозділу “Братство” та головний планувальник удару Дмитро Корчинський заявив, що атаки на півострів є ключовими для контрнаступальних зусиль України. 

“Крим є військовою базою, яку вони (Росія) все ще вважають добре захищеною. Тому для нас це життєво важливо”, – пояснив Корчинський. “Це також важливо з військово-політичної точки зору. Ми не можемо дозволити нікому забути, що Крим є українським, і ми завжди будемо там”.

Дмитро Корчинський, Джерело: CNN

“Ми ведемо окопну війну на фронті, і успіх там не завжди очевидний; спецоперації такого роду в тилу чи на морі надихають і додають (нашим солдатам) енергії для продовження боротьби”, – додав він. 

І хоча удари по російських об’єктах за допомогою безпілотників і ракет є важливими, він вважає, що наявність українських військових на суші відволікає увагу Москви та змушує Росію передислокувати свої сили.

“Кожен солдат, який охороняє узбережжя, – відсутній на Запорізькому фронті”, – сказав він. 

За словами Корчинського, ці операції в тилу ворога в глибині території, контрольованої Росією, залежать від підтримки місцевого населення.

Спостереження за військовими об’єктами 

Українці, які живуть під російською окупацією, вже давно організовуються в групи опору, які місцеві називають партизанами. Вони активно діють на окупованій території України, особливо на Херсонщині та в Мелітополі, а також в Криму. 

Одна з груп, що діють на півострові, має назву “Атеш”, що в перекладі з кримськотатарської означає “вогонь”. Група погодилася поспілкуватися із CNN через службу обміну зашифрованими повідомленнями, відмовившись говорити на камеру, щоб захистити особи учасників.

“Атеш” також відмовився коментувати, чи причетні вони до вересневого удару по штабу Чорноморського флоту в Севастополі, але зазначили, що ведуть постійне спостереження за російськими військовими та повідомляють українські сили про будь-які переміщення. 

На супутниковому знімку видно клуби диму зі штабу Чорноморського флоту Росії після ракетного удару по Севастополю, Крим, 22 вересня 2023 року.

CNN вдалося підтвердити зв’язок групи з українськими спецслужбами.

Їхня робота, за словами групи, важлива, але надзвичайно небезпечна, членів групи активно шукає російська влада, включаючи Федеральну службу безпеки (ФСБ).

“Вони використовують різні засоби прослуховування на території (квартири, кафе чи будь-які інші приміщення), а також (здійснюють) спроби ввести в наш рух агентів ФСБ”, – говорять “Атеш”. “Спроби росіян проникнути до наших лав постійні, але наша група вміло їх виявляє. Крім того, ми дуже суворо фільтруємо потенційних агентів, і більшість членів працюють автономно, щоб запобігти витоку інформації”.

“Члени нашого руху розуміють усі ризики та суворо дотримуються заходів безпеки”, – додали вони.

Готові до звільнення

Партизани кажуть, що вони здатні ефективно виконувати свої місії лише тому, що користуються “широкою підтримкою місцевих жителів”, і стверджують, що ці скоординовані атаки з повітря та моря зміцнюють їхні лави.

“Наш рух та інші групи опору стають тільки більшими та сильнішими”, – зазначили вони. “Окупанти це добре знають. Проукраїнські налаштовані жителі Криму готові до звільнення півострова”.

Корчинський сказав, що кінцевою метою цих рейдів є визволення, і українські сили повільно вдосконалюють свої операції, особливо десантну тактику. 

Музикант знає, що потрібен ще час і багато наполегливої роботи, перш ніж українські війська зможуть розпочати більший наступ на Крим, але попереду нові, ще більш сміливі рейди.

“Ми послаблюємо їх, знищуючи їхню військову техніку та особовий склад, але вони стають уважнішими”, – пояснив він. “Вони вдосконалюються. Тож кожне наступне завдання є складнішим”. 

Він каже, що його веде віра в те, що українці в Криму чекають на них.

“Вони чекають нашого знаку, щоб розпочати боротьбу з російською агресією”, – говорить він. 

Початковий етап цієї боротьби, можливо, вже відбувається.

У ДСНС повідомили, що 16 жовтня понад 40 рятувальників поповнили банк крові, котра наразі так потрібна нашим військовим.

17 жовтня президент Володимир Зеленський підписав закон “Про внесення змін до Митного кодексу щодо запровадження атестації посадових осіб митних органів” щодо “перезавантаження” митниці.

Громадянин Ірландії Роберт Діґан на псевдо Ірландець, загинув на полі бою 17 вересня, залишивши за собою спадщину хоробрості та вірності. Його побратими вшанували шлях від ірландського рейнджера до українського захисника.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про ситуацію на фронті станом на 22:00 17 жовтня. З початку доби загальна кількість бойових зіткнень вздовж всієї лінії фронту зросла до 191.

Виробничі потужності української дронової індустрії збільшилися у десять разів у 2024 році проти 2023 року. Про це повідомляє відомство з посиланням на дослідження дронової індустрії від Київської школи економіки та Brave1.