Данська компанія Rockwool забезпечувала росіян обладнанням для їхніх атомних підводних човнів – розслідування
Джерело: Danwatch
Данська група Rockwool протягом останніх років забезпечувала Росію обладнанням для їхніх атомних підводних човнів.
У тендерних документах РФ йдеться, що Rockwool та російська компанія ТОВ “Морські комплексні системи” у червні та вересні 2014 року – через декілька місяців після окупації Криму – уклала перші угоди на постачання суднової ізоляції на російський державний суднобудівний завод “Севмаш”. Обладнання, ймовірно, було використане для будівництва двох передових підводних човнів – “Белгород” та “Князь Владимир”.
За словами авторів розслідування, у 2016 році постачання відбулися знову. Цього разу контракт було укладено з суднобудівним підприємством “Адмиралтейские верфи” (Санкт-Петербург), а ізоляційні матеріали були використані для будівництва дизельного ударного підводного човна “Великие Луки”.
Як пояснили у виданні, данська бізнес-адміністрація раніше проводила розслідування щодо Rockwool і дійшла висновку, що компанія не порушувала санкцій ЄС щодо Росії. Проте компанії на кшталт Rockwool також зобов’язані дотримуватися Рекомендацій ООН щодо бізнесу та прав людини, які передбачають гарантування компаніями того, що вони не сприяють порушенням прав людини на всіх етапах свого ланцюжка постачання.
Своєю чергою, експертка з прав людини та бізнесу Тара Ван Хо зауважила, що продаж компанією матеріалів росіянам після окупації Криму було проблематичним.
“Коли Росія незаконно вторглася та анексувала частини України в 2014 році, компанії, які займаються постачанням обладнання для військових, зброя це чи ізоляція, повинні були вжити заходів для обмеження підтримки російської армії. Rockwool має повноваження нав’язувати умови своїм офіційним дистриб’юторам, і вони мали скористатися цим повноваженням, щоб переконатися, що дистриб’ютори дотримуються стандартів прав людини, включаючи припинення продажів російським військовим”, – пояснила вона.
Натомість представники Rockwool наголосили, що їхня продукція не може бути перероблена на зброю або використана у військових цілях та не класифікується як товар подвійного призначення.
“Rockwool відомо, що загальна ізоляційна продукція, а також ізоляційна продукція для використання в цивільному застосуванні для судноплавства, що продається через зовнішніх дистриб’юторів російських дочірніх компаній, у деяких випадках використовувалася на російських військово-морських суднах, подібно до того, як ці продукти використовуються на всіх формах суден у всьому світі, включаючи комерційні та промислові судна, а також круїзні судна та яхти”, – відповів речник Rockwool Group Майкл Зарін.
- 3 вересня президент Південної Африки Сиріл Рамафоса заявив, що нібито розслідування звинувачення США в тому, що російський корабель підібрав зброю в Південній Африці наприкінці минулого року, не виявило жодних доказів того, що судно транспортувало озброєння до РФ.
30 січня президент Володимир Зеленський підписав Закон 4188-IX “Про внесення змін до Закону України “Про природно-заповідний фонд України” щодо забезпечення збереження територій та об’єктів природно-заповідного фонду”.
Бюджетний комітет Німеччини закликав міністра фінансів Йорга Кукіса схвалити додаткові 3 мільярди євро (3,13 мільярда доларів) військової допомоги Україні, повідомили джерела.
Для завершення війни проти України необхідно тиснути на Росію, адже саме Москва виступає агресором, наголосила глава дипломатії Європейського Союзу Кая Каллас. Вона зазначила, що США повністю поділяють цю думку.
Хмельницька обласна рада має намір витратити 645 тисяч гривень на висвітлення своєї діяльності у 2025 році, повідомила пресслужба у відповідь на інформаційний запит ІМІ.
Глава РФ Володимир Путін неодноразово нахвалював міжконтинентальну балістичну ракету “Сармат”, стверджуючи, що “аналогів у світі немає”, і кілька років обіцяв, що ось-ось поставить її на бойове чергування. Пропагандисти Путіна погрожували за допомогою “Сармата” стерти Велику Британію та Страсбург, де знаходиться Європарламент. Проте низка випробувань завершилася провалом: Росія не має необхідних компетенцій для створення таких ракет, якими ще за радянських часів займалися українські конструкторські бюро, повідомляють експерти.