ДБР завершило розслідування справи про держзраду Дубінського та Деркача

Джерело: ДБР

Працівники ДБР завершили розслідування щодо державної зради учасників злочинної організації, до складу якої входили народні депутати та експрокурор.

Справу направлять до суду після ознайомлення з матеріалами сторони захисту.

Зауважимо, джерела Суспільного у правоохоронних органах підтвердили, що йдеться зокрема про чинного нардепа Олександра Дубінського, ексдепутата Андрія Деркача та колишнього прокурора Костянтина Кулика.

ДБР спільно з СБУ викрили цю злочинну організацію у листопаді 2023 року. До її складу входили чинний та колишній народні депутати, помічник одного з них, а також експрокурор.

Встановлено, що за вказівкою російських спецслужб вони організували заходи з дискредитації іміджу України на міжнародній арені для погіршення дипломатичних відносин з США та ускладнення вступу України до Європейського Союзу та НАТО.

Тоді підозру у державній зраді та участі в злочинній організації отримав чинний народний депутат, який здійснював інформаційно-підривну діяльність на користь РФ. Наразі він перебуває під вартою. Його парламентському колезі – нині позбавленому мандату – також повідомлено про підозру в участі в злочинній організації.

Зокрема вони організовували різноманітні медіазаходи, де поширювали фейки про українську владу та її західних партнерів.

Слідство встановило, що це була чітко спланована спецоперація російських спецслужб, яка мала на меті дискредитувати українсько-американські відносини та загальмувати інтеграційні процеси входження України до ЄС та НАТО.

У подібних заходах брав участь й колишній прокурор. Він публічно «обґрунтовував» їх фейки з погляду права.

Встановлено, що діяли вони за чіткими вказівками російських спецслужб. Депутати увійшли до злочинної організації, створеної першим заступником начальника головного управління генерального штабу збройних сил РФ (більш відомого як ГРУ) Володимиром Алєксєєвим та його помічником Олексієм Савіним. Організація мала чітку ієрархічну структуру та мала детальний розподіл обов’язків. Фінансували проєкт російські спецслужби, гроші передавались в Україну через помічника колишнього нардепа. За попередніми оцінками, російські спецслужби витратили на цю організацію щонайменше 10 млн доларів США. Але й самі нардепи неодноразово їздили до РФ на зустрічі зі своїми кураторами.

У ДБР зауважили, що колишній депутат у 2022 році вже отримав підозру від НАБУ у держзраді. У Бюро зазначили, що у вересні 2024 року він став сенатором у Раді Федерації від Астраханської області. У листопаді минулого року йому та його помічникові повідомили ще й про підозру в участі в злочинній організації.

Під час слідства також вивчено документи, які підтверджують поїздки чинного нардепа у Москву та Санкт-Петербург. Ймовірно, він їздив на зустріч з російськими “кураторами” й у жовтні 2019 року, перед пресконференцією..

Він, за задумом російських кураторів, як професійний “медіакілер”, мав розставляти необхідні акценти, насамперед для західної аудиторії. Комплексна судова психолого-лінгвістична експертиза виявила у промовах депутата на пресконференції висловлювання, спрямовані на підрив обороноздатності, шкоду державній та економічній безпеці України. Крім того, ці депутати реєстрували у парламенті проєкти постанов щодо утворення ТСК для розслідування “фактів”, які вони викривали на своїх пресконференціях, — повідомили в ДБР.

Також Бюро в межах кримінального провадження досліджує факт придбання родиною чинного нардепа двох квартир у Барселоні – за 288 тисяч та 100 тисяч євро. Квартири придбали цивільна дружина нардепа та його мама. Водночас в останньої джерелом доходів всі ці роки була лише українська пенсія.

Більшість коштів на придбання квартир в Іспанії жінки отримали на свої банківські рахунки з Росії. Гроші перерахували дві громадянки РФ, які, скоріш за все, пов’язані з російськими спецслужбами, а одна із них навіть працювала в адміністрації Путіна, – мовиться у повідомленні.

Дубінського, Деркача та Кулика обвинувачують у державній зраді в складі злочинної організації (ч. 1 ст. 111 та ч. 1 ст. 255 Кримінального кодексу України).

Першого заступника начальника ГРУ Генштабу ЗСУ РФ та його помічника – у створенні злочинної організації та у спонуканні до державної зради.

Санкція статей передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк до п’ятнадцяти років з конфіскацією майна.

Папа Римський Франциск без пояснення відмовився від запрошення відвідати церемонію повторного відкриття  Собору Паризької Богоматері у Парижі, заплановану на 7-8 грудня. Понтифік заявив, що не збирається брати участь у заході відкриття собору після реконструкції.

У ніч на 19 вересня російські війська вчергове обстріляли Харків. Ворог поцілив у відкриту територію одного з районів, наразі відсутня інформація щодо постраждалих.

Франція модифікує частину винищувачів Mirage 2000-5F, призначених для України, для ураження наземних цілей.

Центр протидії дезінформації продовжує моніторити інфопростір країн Глобального Півдня та виявляти вигідні РФ наративи.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про ситуацію на фронті станом на 22:00 18 вересня. Загалом від початку цієї доби відбулося 153 бойові зіткнення. Більш як 50% від загальної кількості боїв відбулися на Покровському та Курахівському напрямках.