Деградація ядерної та радіаційної безпеки на ЗАЕС може набути лавиноподібного характеру

Джерело: Держатомрегулювання

Очільник Держатомрегулювання Олег Коріков заявив, що деградація ядерної та радіаційної безпеки на окупованій росіянами Запорізькій АЕС може набути лавиноподібного характеру.

На його думку, процеси деградації ядерної та радіаційної безпеки на ЗАЕС (в умовах воєнної окупації, відсутності легітимного ліцензованого персоналу, регламентного обслуговування й ремонтів обладнання та систем, триваючих “експериментів” окупантів з почергового розігріву енергоблоків всупереч умовам ліцензії державного органу ядерного регулювання України) мають тенденцію до посилення і прискорення.

“Військове захоплення об’єкта мирного використання ядерної енергії – це шлях, який веде в глухий кут усю систему безпеки, що сформувалась у світі після аварій Чорнобиля і Фукусіми, принципи гуманітарного права і системи ООН. На моє переконання, під так званим “контролем” російських окупантів, про який вони заявляють в офіційних нотах і просять МАГАТЕ їх поширювати для країн-членів Агентства, ховається безлад і деградація на всіх рівнях: від системи управління, яка базується не на принципі відповідальності оператора ядерних установок, а на вказівках комісій з Москви, до технічного стану обладнання, який наближається до точки незворотності і деградація якого може набути лавиноподібного характеру”, – зазначив головний державний інспектор з ядерної та радіаційної безпеки України Олег Коріков.

Також він додав, що сьогодні ЗАЕС з найпотужнішого виробника електроенергії в Європі перетворилася на об’єкт шантажу й знущання з принципів безпеки і виправданості.

За його словами, деградація ядерної та радіаційної безпеки на ЗАЕС – це не лише загроза для України і сусідніх європейських країн, це застереження для тих країн, які у прагненні розвивати власні ядерні програми й далі роблять ставку на Російську Федерацію як найбільшого у світі постачальника ядерних технологій, за якими слідує не лише економічна експансія, але й системна залежність.

Олег Коріков наголосив, що єдиним варіантом повернути ядерну та радіаційну безпеку на ЗАЕС є її демілітаризація, деокупація і повернення контролю над атомною станцією легітимному власнику НАЕК “Енергоатом” і законному ядерному регулятору Держатомрегулювання України.

Оператори 73-го морського центру Сил спеціальних операцій України провели успішну евакуацію 16 військовослужбовців трьох різних підрозділів Сил оборони України, які потрапили в оточення в Курській області РФ.

Сьогодні, 15 листопада, у Києві попрощалися з медикинею добровольчого батальйону “Госпітальєри”  Марією-Христиною Двойнік “Альпакою”.

Командира військової частини на Дніпропетровщині підозрюють у тому, що він примушував підлеглих працювати на будівництві для його близьких родичів.

58-річного окупанта, який з 2014 воював у лавах бойовиків “Л/ДНР”, а з початком повномасштабного вторгнення катував жителів Харківської області, заочно судитимуть за обвинуваченням у жорстокому поводженні з цивільними.

Російські пропагандисти заявили, що війська РФ перейшли кордон України у Чернігівській області в районі сіл Грем’яч та Мурав’ї. Як доказ вони показували російський триколор, встановлений неподалік кордону. Однак Оперативне командування “Північ” спростовує це.