Деградація ядерної та радіаційної безпеки на ЗАЕС може набути лавиноподібного характеру

Джерело: Держатомрегулювання

Очільник Держатомрегулювання Олег Коріков заявив, що деградація ядерної та радіаційної безпеки на окупованій росіянами Запорізькій АЕС може набути лавиноподібного характеру.

На його думку, процеси деградації ядерної та радіаційної безпеки на ЗАЕС (в умовах воєнної окупації, відсутності легітимного ліцензованого персоналу, регламентного обслуговування й ремонтів обладнання та систем, триваючих “експериментів” окупантів з почергового розігріву енергоблоків всупереч умовам ліцензії державного органу ядерного регулювання України) мають тенденцію до посилення і прискорення.

“Військове захоплення об’єкта мирного використання ядерної енергії – це шлях, який веде в глухий кут усю систему безпеки, що сформувалась у світі після аварій Чорнобиля і Фукусіми, принципи гуманітарного права і системи ООН. На моє переконання, під так званим “контролем” російських окупантів, про який вони заявляють в офіційних нотах і просять МАГАТЕ їх поширювати для країн-членів Агентства, ховається безлад і деградація на всіх рівнях: від системи управління, яка базується не на принципі відповідальності оператора ядерних установок, а на вказівках комісій з Москви, до технічного стану обладнання, який наближається до точки незворотності і деградація якого може набути лавиноподібного характеру”, – зазначив головний державний інспектор з ядерної та радіаційної безпеки України Олег Коріков.

Також він додав, що сьогодні ЗАЕС з найпотужнішого виробника електроенергії в Європі перетворилася на об’єкт шантажу й знущання з принципів безпеки і виправданості.

За його словами, деградація ядерної та радіаційної безпеки на ЗАЕС – це не лише загроза для України і сусідніх європейських країн, це застереження для тих країн, які у прагненні розвивати власні ядерні програми й далі роблять ставку на Російську Федерацію як найбільшого у світі постачальника ядерних технологій, за якими слідує не лише економічна експансія, але й системна залежність.

Олег Коріков наголосив, що єдиним варіантом повернути ядерну та радіаційну безпеку на ЗАЕС є її демілітаризація, деокупація і повернення контролю над атомною станцією легітимному власнику НАЕК “Енергоатом” і законному ядерному регулятору Держатомрегулювання України.

Згідно з даними США, Росія втратила понад 4000 танків під час повномасштабної війни з Україною. Ця кількість майже дорівнює всьому танковому контингенту США, заявив Верховний головнокомандувач об’єднаними Збройними силами НАТО в Європі, генерал Кристофер Каволі на слуханнях у Комітеті з питань збройних сил Сенату США в Вашингтоні 3 квітня.

Внаслідок чергового російського обстрілу у Харкові збільшилася кількість загиблих та постраждалих осіб.

Головнокомандувач Об’єднаних збройних сил НАТО в Європі генерал Крістофер Каволі запевнив, що  Україна отримає додаткові винищувачі F-16, поки українські пілоти проходять навчання. 

Пізно ввечері російські війська вдарили по Харкову безпілотниками. Ворог завдав удару по Новобаварському районі. Відомо про загиблого та 29 постраждалих.

Після трьох років війни, коли стало очевидно, що російська армія не здатна зламати Україну. Однак, лідер РФ Володимир Путін продовжує відмовлятися від припинення вогню. Попри певні тактичні успіхи, як, наприклад, вибиття українців з Курської області, шанси на перемогу військовим шляхом у Росії залишаються мінімальними. Військові втрати і економічні труднощі вказують на наближення кінця війни, однак Путін не зупиняє агресію.