День Києва-2025: історія свята та цікаві факти

Джерело: Букви

Щороку наприкінці травня Київ відзначає День міста. У 2025 році День Києва святкують 25 травня.

Київ було засновано у 482 році. До 1980-х років в Україні День Києва не відзначався. А вже у 1982 році містяни відсвяткували ювілей Києва – 1500 років. Потім про святкування забули на деякий час.

Традиція відзначати День Києва щороку утворилася лише з 1987 року.

Цікаві факти про Київ

  • Згідно з легендою, Київ заснували брати Кий, Щек і Хорив та їх сестра Либідь. На честь старшого з братів місто отримало свою назву, тоді як іменами інших назвали вулиці, гори і квартали міста. На честь сестри Либідь назвали річку.
  • У столиці Україні є вулиця, якій вже понад 1000 років – Володимирська.
  • Хрещатик вважається найкоротшою столичною центральною вулицею в Європі, його довжина складає всього 1,3 кілометра. Натомість Хрещатик – це найширша серед головних вулиць міст Європи, ширина якої становить 75 метрів.
  • У Києві знаходиться найглибша станція метрополітену в Європі – метро “Арсенальна”. Її глибина сягає 105 метрів.
  • У Києві є пам’ятник “Батьківщина-Мати”, який входить до п’ятірки найвищих у світі. Його висота становить 102 метри.

Варто зауважити, що російські військові намагалися захопити Київ у перші дні повномасштабного вторгнення в Україну. Ворог атакував столицю та окуповував міста й селища Київської області, зокрема Ірпінь, Гостомель та Бучу.

25 травня керівник Центру протидії дезінформації Андрій Коваленко, що РФ, ймовірно, готується до повторних комбінованих ударів по Україні. Зокрема в російському інформаційному просторі вже з’являються відповідні сигнали про підготовку до повторних обстрілів.

Серед українських військовополонених, котрий 25 травня вдалося повернути з російського полону, виявився Анатолій Тараненко — колишній військовослужбовець ЗСУ, що у 2021 році добровільно здався росіянам, перейшовши на бік ворога.

У межах першого етапу проєкту МЗС “Резиденція Пилипа Орлика. Віднайдення історії України в архівах світу”, історикам вдалося віднайти унікальні й раніше невідомі історичні документи: перше досьє Пилипа Орлика, листи українського гетьмана та його родини, а також шведських королів.

Поблизу австралійського міста Порт-Маккуорі чоловік ледь не загинув після нападу кенгуру, котрий під час повені затягнув його під воду. Постраждалий розповів, що минулого року мусив відбиватися від білої акули.

Посольство Росії у Швеції заявило про чергову “атаку” на дипмісію з використанням дрона. Згідно з офіційним повідомленням, 25 травня близько 3:40 ранку безпілотник пролетів над територією посольства та скинув ємність із фарбою перед головним входом.