День святого Миколая 2024: коли і як відзначають в Україні
Джерело: Букви
6 грудня Україна святкує День Святого Миколая. Це пов’язано із переходом багатьох громад Православної церкви України (ПЦУ) та Української греко-католицької церкви (УГКЦ) на новий стиль.
День Святого Миколая відкриває цикл зимових свят. Раніше його святкували 19 грудня, однак, після переходу ПЦУ та УГКЦ на григоріанський календар, дата змістилася на 13 днів — на 6 грудня.
Хто такий Святий Миколай?
День Святого Миколая присвячений пам’яті святителя Миколая Чудотворця.
За історичними переказами, Миколай Мирлікійський народився між 270 та 286 роками нашої ери в місті Патарі на півострові Лікія, який є територією сучасної Туреччини. Був єпископом, здійснив паломництво до Єгипту та Святої Землі, зазнав переслідувань і був ув’язнений римським імператором. Згодом, коли до влади прийшов інший імператор, його звільнили.
Ім’я Святого Миколая можна знайти у списку єпископів, які брали участь у першому Вселенському соборі 325 року, організованому імператором Костянтином. Вважається, що за життя Миколай здійснив безліч чудес. Він уберіг від смерті трьох воєначальників, яких обмовили, а також врятував рідне місто від важкого голоду.
Пам’ять про мучеництво й добрі вчинки Миколая Чудотворця почали вшановувати приблизно в VI столітті. Тоді його мощі італійські купці перевезли з Мири до Барі, де вони зберігаються й донині. За переказами, він допомагав нужденним, зцілював хворих, визволяв полонених, виправдовував невинних.
Саме з образу реального Миколая Чудотворця в культурах багатьох християнських народів постав Святий Миколай.
Звичай ж дарувати подарунки, які Святий Миколая готує для дітей, пов’язують з історією, коли він, ще будучи єпископом, врятував кількох дівчат від безчестя. Вони жили у бідній сім’ї та не мали посагу, тому, згідно з традиціями того часу, батько збирався змусити їх піти заробляти блудом. Миколай, дізнавшись про це, скористався спадщиною свого заможного батька – три ночі поспіль він пробирався до їхнього будинку і щоразу непомітно закидав через вікно в кімнату, де ночували сестри, шматок золота.
Традиції Святого Миколая
- Святий Миколай вважається покровителем дітей, мандрівників, моряків і бідних. У цей день віряни моляться до святого, просячи його про допомогу, здоров’я та захист. Зокрема віряни беруть участь у святковій літургії в церкві. На богослужінні розповідають про життя та добрі справи святого.
- Однією з найпопулярніших традицій протягом багатьох років залишаються подарунки дітям – під подушкою чи в чобітку. Вважалося, що слухняні діти отримують подарунки, а неслухняні – символічні різки.
- У День святого Миколая заведено допомагати нужденним, організовувати благодійні заходи.
- Найчастіше подарунками на День святого Миколая є солодощі, фрукти або іграшки.
Прикмети
- У разі сильного морозу або паморозі варто чекати на великий врожай та багатство.
- Вважається, що Миколай приносить із собою Микольські морози, тому саме з 6 грудня зазвичай починається справжня зима.
- Якщо сніг випав ще до початку свята, вважається, що взимку буде холодно.
- Якщо було тепло, то зима, відповідно, теж буде теплою.
Хто святкує День Святого Миколая 19 грудня?
У країнах, де дотримуються юліанського календаря, День святого Миколая святкують 19 грудня.
- 28 листопада у США відзначають День подяки – державне свято, присвячене врожаю та іншим благословенням минулого року.
Міжнародна федерація фехтування поінформувала, що російський мільярдер Алішер Усманов “добровільно” припинив виконання повноважень президента організації.
Через майже три роки виснажливої повномасштабної війни з Росією президент України Володимир Зеленський опинився перед складним вибором: знаходити нові фінансові ресурси для підтримки оборони, не перевантажуючи населення, котре зазначає економічних труднощів на тлі протистояння.
Глава Чечні Рамзан Кадиров зізнався, що американський розробник, підприємець та мільярдер Ілон Маск насправді не дарував йому автомобіль Cybertruck. За словами Кадирова, це “був жарт”.
Очільник Києва Віталій Кличко повідомив про візит до столиці мера Парижа Анн Ідальго, це вже п’ятий її візит в Україну за час повномасштабного вторгнення Росії.
Міністр закордонних справ Нідерландів Каспар Велдкамп повідомив, що країни надасть Україні 22 мільйони євро на проєкти у сфері оборони та безпеки.