Державний департамент США зупиняє надання іноземної допомоги
Джерело: Reuters
24 січня Державний департамент США видав указ про “призупинення роботи” щодо усієї чинної іноземної допомоги та зупинив надання нової допомоги, виконуючи розпорядження президента Дональда Трампа.
У телеграмі, підготовленій Бюро зовнішньої допомоги Державного департаменту та схваленій Державним секретарем Марко Рубіо, зазначено, що винятки були зроблені для військового фінансування Ізраїлю та Єгипту. Інші країни в телеграмі не згадуються.
Через кілька годин після вступу на посаду в понеділок Трамп видав наказ про 90-денну паузу в наданні іноземної допомоги для розвитку, чекаючи оцінки ефективності та відповідності цієї допомоги його зовнішній політиці. Масштаби цього наказу стали відомі не одразу, і було неясно, яке саме фінансування може бути скорочене, оскільки бюджет федерального уряду затверджується Конгресом США.
Наказ Трампа, за словами джерела, знайомого з дискусіями в Конгресі, є незаконним.
“Заморожування цих міжнародних інвестицій призведе до того, що наші міжнародні партнери будуть шукати інших фінансових партнерів, ймовірних конкурентів і супротивників США, щоб заповнити цю діру і витіснити вплив Сполучених Штатів, чим довше триватиме це незаконне арештування”, – заявило анонімне джерело.
У меморандумі Державного департаменту зазначено, що від цього моменту вищі посадові особи “повинні забезпечити, щоб у максимальному обсязі, дозволеному законом, не бралися нові зобов’язання щодо іноземної допомоги”, поки дуржсекретар Рубіо не ухвалить рішення за результатами перевірки.
“Організаціям доведеться припинити всю діяльність, тобто всі життєво важливі медичні послуги, ВІЛ/СНІД, харчування, охорону здоров’я матері і дитини, всі сільськогосподарські роботи, всю підтримку організацій громадянського суспільства, освіту”, — сказав колишній високопоставлений чиновник Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).
Анонімний представник USAID повідомив, що співробітникам, які відповідають за проєкти в Україні, було наказано зупинити всю діяльність. Серед заморожених ініціатив – підтримка шкіл та допомога у сфері охорони здоров’я, включаючи невідкладну допомогу матерям і вакцинацію дітей.
“Рішення про продовження, модифікацію або припинення програм будуть прийняті” Рубіо після розгляду протягом наступних 85 днів. До цього часу Рубіо може затверджувати винятки.
Держсекретар США, Рубіо відмовився від надання екстреної продовольчої допомоги, зазначається в меморандумі. Це рішення було ухвалене на тлі зростання потреб у гуманітарній допомозі в Секторі Газа після припинення вогню між Ізраїлем і палестинськими бойовиками ХАМАС, яке почалося в неділю, а також у зв’язку з кількома іншими голодними кризами у світі, зокрема в Судані.
У меморандумі Державного департаменту також зазначено, що держсекретар затвердив винятки для “іноземного військового фінансування Ізраїлю і Єгипту та адміністративних витрат, включаючи заробітну плату, необхідних для управління іноземним військовим фінансуванням”.
Ізраїль щороку отримує близько $3,3 млрд військового фінансування, а Єгипет – близько $1,3 млрд. У 2025 році фінансування також передбачене для України, країн Балтії, Тайваню, кількох азійських та латиноамериканських держав, згідно із запитом адміністрації Байдена до Конгресу.
У запиті йдеться про те, що іноземне військове фінансування буде “також спрямоване на посилення здатності ліванських збройних сил пом’якшувати нестабільність і протидіяти згубному іранському впливу”.
- Указ президента США Дональда Трампа про зупинку у наданні міжнародної підтримки на 90 днів не стосується військової допомоги Україні, запевнили у Міноборони США.
- 20 січня президент США Дональд Трамп здійснив повернення до Білого дому, підписуючи низку документів, від призначень до виконавчих дій, на церемонії підписання у Капітолії після вступу на посаду.
Президент Дональд Трамп через п’ять днів після підписання ним указу про вихід Сполучених Штатів із Всесвітньої організації охорони здоров’я заявив, що може розглянути питання про повернення країни до ВООЗ.
Іракські офіційні особи повідомили про зацікавленість у розвитку двосторонніх відносин з Росією. Тим часом Кремль використовує пропагандистський Telegram-канал “Rybar” для посилення свого впливу та просування інтересів у регіоні.
26 січня відзначається Міжнародний день митника, Всесвітній день боротьби з проказою, Міжнародний день чистої енергії. За церковним календарем вшановують пам’ять святих преподобних Ксенофонта і Марії.
За даними синоптиків, у неділю, 26 січня, в Україні очікується суха погода, подекуди – туман.
Упродовж дня російські військові здійснили 67 обстрілів Сумської області, завдавши 99 ударів з різного озброєння. Внаслідок атак пошкоджено будинки, автомобілі, також відомо про одну поранену особу.