Дістались до наближених президента: в медіа пояснили, чому Зеленський взявся за НАБУ і САП

Журналіст-розслідувач видання “Українська правда” Михайло Ткач зібрав дані про те, які останні дії Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) призвели до скандального закону №12414, що обмежує незалежність цих органів.

Медіа згадує справи антикорупціонерів проти трьох людей, наближених до президента Володимира Зеленського: Олексій Чернишов, Ростислав Шурма та Тимур Міндіч.

З чого все почалось

Як вказує видання, активна фаза непублічного протистояння між президентом та антикорупційним блоком розпочалася саме зі справи Чернишова — колишнього віцепрем’єр-міністра та міністра національної єдності.

“Все, що відбувалось до того, можна назвати дрібними непорозуміннями, спробами контролювати незалежні органи через вплив на тих чи інших посадовців або саботаж їхньої роботи через інших правоохоронців”.

20 червня “Українська правда” опублікувала розслідування, у якому йдеться про причетність Чернишова до корупційної оборудки. Тоді політик був за кордоном і в медіа стояло питання, чи повернеться він в Україну.

Зрештою ексміністр повернувся і 23 червня НАБУ і САП повідомили йому про підозру у зловживанні службовим становищем та одержанні неправомірної вигоди в особливо великому розмірі для себе та третіх осіб. Потім йому обрали запобіжний захід, а 2 липня за Чернишова внесли заставу у повному розмірі — 120 млн гривень.

Під час перестановок в Уряді Олексія Чернишова звільнили, а його міністерство ліквідували.

“Після цього почались заходи ДБР щодо ДТП за участі співробітників НАБУ, які вони раптом вирішили провести в один день із заходами СБУ з ліквідації російського впливу на окремих працівників антикорупційних органів. Попри те що одне з ДТП відбулося в далекому 2021-му році”, – вказують в “УП”.

Джерела видання розповіли, що керівникам підконтрольних Офісу президента силових відомств поставили задачу: зробити все можливе, щоб знищити вплив НАБУ/САП.

Справа Ростислава Шурми

В серпні 2023 року Бігус.Інфо опублікувало розслідування про Ростислава Шурму — куратора Офісу президента Зеленського над всією економікою країни. Журналісти з’ясували, що брат Ростислава Шурми — Олег Шурма — співвласник компаній, що володіють сонячними електростанціями. Хоч станції опинились під російською окупацією, держава продовжувала оплати за “зеленим тарифом” до літа 2023 року. Так компанії брата Шурми сукупно отримали понад 320 мільйонів гривень.

За місяць після публікації журналістів стало відомо, що НАБУ розслідує ці держвиплати. Однак Ростислав Шурма продовжував працювати заступником керівника Офісу президента навіть після обшуків НАБУ в цій справі. Зрештою він пішов у відставку і виїхав за кордон як батько трьох дітей.

Тимур Міндіч

На початку літа НАБУ і САП повідомили про підозру організатору схеми мільйонних розкрадань на закупівлях енергетичного обладнання для АТ “Харківобленерго”. За даними медіа, ним виявився Леонід Харитонович Міндіч — близький родич Тимура Михайловича Міндіча, співвласника ТОВ “Квартал 95” з 50% статутного капіталу. Чоловіка затримали детективи під час спроби залишити територію України.

Після цього джерела “УП” повідомляли, що НАБУ і САП готують підозру і самому Тимуру Міндічу.

“Останні декілька місяців прізвище Міндіча почало активно лунати в контексті виробництва дронів. А це майже необмежений ринок, оскільки до фінансування почали залучати не лише українські гроші, а й кошти міжнародних партнерів”, – підкреслили журналісти.

Нове дослідження виявило, що підлітки використовують застосунки для знайомств частіше, аніж вважалось.

Уночі 26 липня російські окупанти здійснили комбінований ракетно-дроновий удар по Харкову.

Уночі 26 липня російські окупанти здійснили масований комбінований ракетно-дроновий удар по Дніпропетровській області. Є жертви та низка руйнувань.

Аналітики Інституту вивчення війни прокоментували затягуванням Кремлем зустрічі між президентами України та РФ – Володимиром Зеленським та Володимиром Путіним.

Триває 1249-та доба повномасштабної російсько-української війни. За цей час втрати військ РФ у живій силі (вбиті та поранені) сягли понад мільйон осіб.