До кінця століття кількість смертей у Європі внаслідок спеки може зрости втричі

Джерело: The Guardian

Дослідження свідчать, що до кінця цього століття кількість смертей внаслідок спеки на теренах Європи може зрости утричі. Найбільший ризик – для південних країн континенту таких як Італія, Греція та Іспанія.

Зараз у Європі більше людей гине через холод, а не спеку. Відтак дехто вважає, що глобальне потепління принесе користь, зменшивши кількість смертей. Однак дослідження, опубліковане у Lancet Public Health, свідчить, що кількість загиблих буде зростати, оскільки люди ставатимуть старшими і будуть вразливіші до високих температур.

Якщо середня температура повітря зросте на 3-4 градуси, то, вважають фахівці, кількість смертей від спеки перевищить кількість смертей від холоду.

Результати дослідження показали, що зміни клімату можуть призвести до “безпрецендентних проблем” у системі загальної охорони здоров’я, насамперед під час хвиль спеки.

“Очікується, що у міру потепління та старіння населення буде набагато більше смертей, тоді як смертність від холоду зменшиться лише трохи”, – сказав співавтор дослідження Девід Гарсія-Леон.

Якщо температура підвищиться на 3 градуси вище доіндустріального рівня, смерть від спеки може призвести до 129 000 осіб за рік. Зараз кількість смертей у Європі через спеку становить 44 000.

Але щорічна кількість смертей від холоду та спеки у Європі, яка зараз становить 407 000 осіб, у 2100 році може становити 450 000 осіб, навіть якщо світові лідери досягнуть своїх планів щодо потепління на 1,5 градуса.

“Це дослідження є яскравим нагадуванням про кількість життів, якими ми ризикуємо, якщо не вдасться діяти досить швидко проти зміни клімату”, — сказала Мадлен Томсон, керівниця відділу впливу на клімат і адаптації благодійної організації Wellcome.

Прогнозоване потроєння смертності від прямої спеки в Європі є “навіть не повною картиною”, додала вона, вказавши на дослідження, яке пов’язує сильну спеку з викиднями та погіршенням психічного здоров’я.

“І ще є непрямі впливи. Ми вже бачили, як екстремальна спека може спричинити неврожай, спустошити лісові пожежі, завдати шкоди критичній інфраструктурі та вдарити по економіці – усе це матиме прямий вплив на наше життя”, – пояснила Томсон.

Дослідники змоделювали дані по 854 містах, щоб оцінити смертність від високих і низьких температур на всьому континенті. Вони виявили, що спека вб’є більше людей у ​​всіх частинах Європи, але найбільший тягар ляже на південноєвропейські країни, такі як Іспанія, Італія та Греція, а також частина Франції.

Вони спрогнозували, що кількість смертей від некомфортних температур зросте на 13,5%, якщо температура планети зросте на 3 градуси, що призведе до 55 000 додаткових смертей. Більшість померлих буде старше 85 років.

Гері Константінудіс, епідеміолог з Центру навколишнього середовища та здоров’я MRC , який не брав участі в дослідженні, сказав, що дослідження було високоякісним і дало цінну інформацію, але попередив, що прогнозування смертей, пов’язаних з температурою, складне і завжди буде містити невизначеність.

Аналіз базувався на попередньому дослідженні , яке припускало, що вплив температури на рівень смертності був постійним між 2000 і 2019 роками, сказав він, але інші дослідження повідомили про зниження через такі фактори, як покращення охорони здоров’я та зміни в інфраструктурі.

“Очікується, що неврахування цього призведе до переоцінки майбутнього впливу спеки на смертність”, – сказав він.

Дослідження також екстраполювало дані про смертність від спеки з міст на сільські регіони, які стикаються з меншим тепловим стресом.

Еліза Галло, екологічна епідеміологиня, яка вивчала смертність від спеки в Європі і яка не брала участі в дослідженні, сказала, що адаптація до підвищення спеки стає “все важливішою”.

Дослідники заохочували уряди розглянути політику щодо зменшення кількості смертей, таку як інвестиції в лікарні, створення планів дій та ізоляцію будівель. Вони підкреслили, що прогнозоване зростання смертності було зумовлене змінами в структурі населення та клімату Європи.

“Якщо ми хочемо уникнути досягнення найгіршого сценарію, дуже важливо розібратися в корені проблеми, звернувшись до викидів парникових газів”, — сказав Галло.

Дослідники дійшли висновку, що зусилля з адаптації мають бути зосереджені на регіонах з високим рівнем безробіття, бідністю, структурними економічними змінами, еміграцією та старінням населення. Вони сказали, що такі території менш здатні адаптуватися до кліматичних збитків, а також більше постраждали від зростання смертності від спеки.

У НЕК “Укренерго” поінформували, що 25 вересня заходи обмеження споживання не прогнозуються. У компанії закликали споживати електроенергію ощадливо у вечірні години максимального споживання.

Грецькі залізничники оголосили страйк на четвер, 26 вересня, на знак протесту проти нездатності уряду підвищити безпеку після залізничної катастрофи в Темпі в лютому 2023 року.

Союзники України на Заході намагаються знизити очікування щодо плану перемоги, який Президент Володимир Зеленський представляє у США.

У дитинстві порушення мікробіому кишечника внаслідок прийому антибіотиків може призводити до підвищеної агресивності в майбутньому. Вчені встановили, що зміни в кишкових бактеріях можуть впливати на гени, пов’язані з агресивною поведінкою.

Демократи в Сенаті схвильовані тим, що кількість голосів за Дональда Трампа в опитуваннях занижена. За їхніми словами, незначна перевага віцепрезидентки Гарріс в ключових штатах, особливо в Пенсильванії, викликає серйозне занепокоєння.