До кінця століття кількість смертей у Європі внаслідок спеки може зрости втричі
Джерело: The Guardian
Дослідження свідчать, що до кінця цього століття кількість смертей внаслідок спеки на теренах Європи може зрости утричі. Найбільший ризик – для південних країн континенту таких як Італія, Греція та Іспанія.
Зараз у Європі більше людей гине через холод, а не спеку. Відтак дехто вважає, що глобальне потепління принесе користь, зменшивши кількість смертей. Однак дослідження, опубліковане у Lancet Public Health, свідчить, що кількість загиблих буде зростати, оскільки люди ставатимуть старшими і будуть вразливіші до високих температур.
Якщо середня температура повітря зросте на 3-4 градуси, то, вважають фахівці, кількість смертей від спеки перевищить кількість смертей від холоду.
Результати дослідження показали, що зміни клімату можуть призвести до “безпрецендентних проблем” у системі загальної охорони здоров’я, насамперед під час хвиль спеки.
“Очікується, що у міру потепління та старіння населення буде набагато більше смертей, тоді як смертність від холоду зменшиться лише трохи”, – сказав співавтор дослідження Девід Гарсія-Леон.
Якщо температура підвищиться на 3 градуси вище доіндустріального рівня, смерть від спеки може призвести до 129 000 осіб за рік. Зараз кількість смертей у Європі через спеку становить 44 000.
Але щорічна кількість смертей від холоду та спеки у Європі, яка зараз становить 407 000 осіб, у 2100 році може становити 450 000 осіб, навіть якщо світові лідери досягнуть своїх планів щодо потепління на 1,5 градуса.
“Це дослідження є яскравим нагадуванням про кількість життів, якими ми ризикуємо, якщо не вдасться діяти досить швидко проти зміни клімату”, — сказала Мадлен Томсон, керівниця відділу впливу на клімат і адаптації благодійної організації Wellcome.
Прогнозоване потроєння смертності від прямої спеки в Європі є “навіть не повною картиною”, додала вона, вказавши на дослідження, яке пов’язує сильну спеку з викиднями та погіршенням психічного здоров’я.
“І ще є непрямі впливи. Ми вже бачили, як екстремальна спека може спричинити неврожай, спустошити лісові пожежі, завдати шкоди критичній інфраструктурі та вдарити по економіці – усе це матиме прямий вплив на наше життя”, – пояснила Томсон.
Дослідники змоделювали дані по 854 містах, щоб оцінити смертність від високих і низьких температур на всьому континенті. Вони виявили, що спека вб’є більше людей у всіх частинах Європи, але найбільший тягар ляже на південноєвропейські країни, такі як Іспанія, Італія та Греція, а також частина Франції.
Вони спрогнозували, що кількість смертей від некомфортних температур зросте на 13,5%, якщо температура планети зросте на 3 градуси, що призведе до 55 000 додаткових смертей. Більшість померлих буде старше 85 років.
Гері Константінудіс, епідеміолог з Центру навколишнього середовища та здоров’я MRC , який не брав участі в дослідженні, сказав, що дослідження було високоякісним і дало цінну інформацію, але попередив, що прогнозування смертей, пов’язаних з температурою, складне і завжди буде містити невизначеність.
Аналіз базувався на попередньому дослідженні , яке припускало, що вплив температури на рівень смертності був постійним між 2000 і 2019 роками, сказав він, але інші дослідження повідомили про зниження через такі фактори, як покращення охорони здоров’я та зміни в інфраструктурі.
“Очікується, що неврахування цього призведе до переоцінки майбутнього впливу спеки на смертність”, – сказав він.
Дослідження також екстраполювало дані про смертність від спеки з міст на сільські регіони, які стикаються з меншим тепловим стресом.
Еліза Галло, екологічна епідеміологиня, яка вивчала смертність від спеки в Європі і яка не брала участі в дослідженні, сказала, що адаптація до підвищення спеки стає “все важливішою”.
Дослідники заохочували уряди розглянути політику щодо зменшення кількості смертей, таку як інвестиції в лікарні, створення планів дій та ізоляцію будівель. Вони підкреслили, що прогнозоване зростання смертності було зумовлене змінами в структурі населення та клімату Європи.
“Якщо ми хочемо уникнути досягнення найгіршого сценарію, дуже важливо розібратися в корені проблеми, звернувшись до викидів парникових газів”, — сказав Галло.
Дослідники дійшли висновку, що зусилля з адаптації мають бути зосереджені на регіонах з високим рівнем безробіття, бідністю, структурними економічними змінами, еміграцією та старінням населення. Вони сказали, що такі території менш здатні адаптуватися до кліматичних збитків, а також більше постраждали від зростання смертності від спеки.
- Згідно з попередніми даними моніторингового агентства Європейського Союзу, у понеділок, 22 липня, у світі знову зареєстрували найспекотніший день за всю історію спостережень.
Косатки, одні з найрозумніших морських істот, виявили дивну й досі не пояснену поведінку – вони приносять людям “подарунки” у вигляді їжі. Про це розповів морський біолог Джаред Тауерс, який зафіксував кілька подібних випадків у прибережних водах Канади.
Президент Володимир Зеленський заявив, що очікує наступного тижня розблокування закону про множинне громадянство – за його словами, він готовий підписати документ одразу після цього.
Акторка Кортні Кокс, відома за роллю Моніки в серіалі “Друзі”, опублікувала у соцмережах відео, в якому з гумором показала серію своїх “нікому не потрібних селфі”. У ролику – не глянцеві знімки, а кадри з алергією, почервонінням, прищами та моментами з повсякденного життя.
Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров зустрівся з лідером Північної Кореї Кім Чен Ином у прибережному місті Вонсан. Під час зустрічі він охарактеризував стосунки між країнами як “непереможне бойове братерство”, повідомило МЗС Росії.
Компанія Google додала до свого додатка Gemini AI функцію, яка дозволяє створювати відео зі статичних зображень. Тепер користувачі, які мають платну підписку, можуть завантажити фото, додати текстовий опис – і отримати 8-секундне відео. Інструмент працює на базі генератора Veo 3 і вже встиг стати популярним серед тих, хто хоче анімувати старі світлини, вигадати фантастичні сцени або змонтувати короткі візуальні історії з кількох частин.