До Ради внесли законопроєкт Зеленського щодо НАБУ і САП
Джерело: законопроєкт №13533
Президент України Володимир Зеленський вніс до Верховної Ради новий законопроєкт щодо антикорупційних органів НАБУ і САП.
В назві документа йдеться, що він про “посилення повноважень Національного антикорупційного бюро України та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури”.
Раніше народний депутат Ярослав Железняк повідомляв деякі деталі цього законопроєкту:
- Підрозділи внутрішнього контролю НАБУ, САП, Бюро економічної безпеки (БЕБ), Офісу генпрокурора (ОГП), Державного бюро розслідувань (ДБР), Нацполіції (НПУ) не рідше одного разу на два роки мають перевіряти на поліграфі своїх працівників, які мають допуск до державної таємниці, на предмет вчинення дій на користь держави-агресора.
- Протягом 6 місяців з дня набрання закону чинності СБУ проведе перевірку працівників вище згаданих відомств, які мають допуск до державної таємниці.
- Офіс генпрокурора та Мін’юст мають посилити роботу щодо розшуку та екстрадиції осіб, які ухиляються від правосуддя.
- ОГП, Мін’юст, НАБУ, БЕБ, ДБР, СБУ, НПУ, а також Агентство з розшуку та менеджменту активів (АРМА) та Державна служба фінмоніторингу (ДСФМУ) мають посилити роботу щодо виявлення, розшуку та повернення з іноземних держав активів, здобутих злочинним шляхом.
- Кабмін та НАБУ мають внести зміни до нормативно-правових актів щодо заборони, на час дії воєнного стану, виїзду працівників НАБУ за кордон, окрім випадків службових відряджень.
Щодо незалежності антикорупційних органів, що і викликало обурення українського суспільства й занепокоєння західних партнерів, НАБУ і САП вже повідомили, що законопроєкт відновлює всі їх повноваження та гарантії незалежності.
“Законопроєкт 13533, поданий Президентом України як невідкладний, відновлює усі процесуальні повноваження та гарантії незалежності НАБУ і САП. НАБУ і САП взяли участь у підготовці тексту та закликають Верховну Раду України якнайшвидше ухвалити ініціативу Президента за основу і в цілому. Це дозволить запобігти загрозам для кримінальних проваджень, які розслідують НАБУ і САП”, – йдеться в повідомленні.
Що передувало?
22 липня парламент ухвалив закон, який фактично позбавляє незалежності НАБУ – агентство, створене у 2015 році за наполяганням США та інших західних партнерів.
Відповідно до законопроєкту, генеральний прокурор, призначений президентом, отримає широкі повноваження над НАБУ та Спеціалізованою антикорупційною прокуратурою. Зеленський, з монобільшістю у Раді, підписав закон ввечері.
На пресконференції у вівторок директор НАБУ Семен Кривонос заявив, що законопроєкт просували посадовці, проти яких веде розслідування агентство.
Ця кампанія тиску – пряма реакція на ефективність наших розслідувань, зокрема щодо високопосадовців та народних депутатів, – зазначив він. – Це рішення ставить під загрозу не лише роботу антикорупційних органів, а й євроатлантичні прагнення України.
Після неофіційної інформації про підписання закону, у містах України сотні людей зібралися на протести.
Згодом Зеленський анонсував новий законопроєкт щодо антикорупційних органів. Національне антикорупційне бюро України та Спеціалізована антикорупційна прокуратура привітали цю ініціативу. 24 липня президент погодив текст законопроєкту.
- Європейська комісія привітала ініціативу президента України Володимира Зеленського щодо нового законопроєкту про антикорупційні органи — НАБУ і САП.
- За повідомленням ЗМІ, західні союзники України намагались переконати президента Володимира Зеленського не підписувати закон про обмеження незалежності НАБУ та САП.
- Нардеп Ярослав Железняк повідомив, що Офіс президента переконував деяких нардепів підтримати закон, який обмежує незалежність НАБУ та САП, посилаючись на бажання Республіканської партії США, але це виявилось брехнею.
- Після прийняття скандального законопроєкту №12414 що обмежує незалежність антикорупційних органів — НАБУ та САП — Україна опинилася на перших шпальтах світових медіа. Букви зібрали деякі з матеріалів західних ЗМІ.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 25 липня. Загалом, від початку цієї доби відбулося 153 бойові зіткнення.
Європейський парламент розглядає можливість пришвидшення відмови від російського газу на один рік, до січня 2027 року. Про це свідчать документи, з якими ознайомилося агентство Reuters.
Міністр оборони України Денис Шмигаль представив оновлений склад своєї команди.
Від початку 2025 року в Україні відбувається близько 15 кібератак щодня. Основним джерелом кібератак залишається Росія.
З 1 серпня Укрзалізниця вводить обов’язкову верифікацію через “Дія.Підпис” при купівлі та поверненні квитків на низку популярних поїздів, що викликало обурення серед частини пасажирів, які не мають застосунку.