До України повернули «Скіфське золото»

Джерело: Національний музей історії України
До України повернули артефакти з чотирьох музеїв Криму, які знаходилися на виставці “Крим: золото й таємниці Чорного моря” в Амстердамі. Їх повернули після майже десяти років судових процесів у Нідерландах.
Експонати зберігатимуться в Національному музеї історії України до деокупації Криму. Зараз фахівці обстежують стан 565 предметів, серед яких – античні скульптури, скіфські та сарматські прикраси, китайські лакові шкатулки. Експонатам приблизно дві тисячі років.
“Під час юридичних суперечок наш музей був визначений як місце зберігання колекцій кримських музеїв. Це означає, що, зі свого боку, музей докладе максимум зусиль для їх збереження та для того, щоб громадяни і гості України змогли їх побачити”, – сказав генеральний директор Національного музею історії України Федір Андрощук.
На початку 2014 року колекцію “скіфського золота” з Києва відправили на виставку в Амстердамі в археологічний музей Алларда Пірсона. Проте після російської окупації виникло питання про те, кому повертати колекцію загальною страховою вартістю 10 млн доларів.
Росія заявила свої права на частину колекції, а Україна зазначила, що їх не можна повернути на окуповану та непідконтрольну територію. У 2016 році Окружний адміністративний суд Амстердама визнав права України на колекцію, постановивши передати її до Києва.
- 9 червня стало відомо, після майже 10 років судових розглядів Верховний суд Нідерландів зобов’язав музей Алларда Пірсона передати Національному музею історії України музейні експонати з виставки “Крим – золотий острів у Чорному морі”, орієнтовна вартість яких складає 10 млн євро.
У межах візиту до Франції відбулися двосторонні переговори делегації України з делегацією США у складі державного секретаря Марко Рубіо, спецпредставників президента Сполучених Штатів Стівена Віткоффа та Кіта Келлога.
17 квітня Україна та США підписали меморандум про намір укласти угоду про спільний видобуток українських корисних копалин, підтвердила міністерка економіки Юлія Свириденко.
В Україні розробили довідник з інструкцією впровадження загальнонаціональної хвилини мовчання для громад.
Президент США Дональд Трамп зробив чергову заяву щодо глави Українською держави, відзначивши, що не є фанатом Володимира Зеленського.
Міноборони кодифікувало та допустило до експлуатації у Силах оборони України дистанційно керовану самохідну броньовану платформу UNEX UGV українського виробництва для виконання завдань з логістики, евакуації, розмінування тощо.