Дослідники назвали країни, де люди старіють найшвидше і найповільніше
Джерело: BBC Science Focus
Нове дослідження показало, мешканці яких країн старіють найшвидше, а яких – найповільніше.
Дослідження виявило фактори, які визначають біологічні процеси, які впливають на здоров’я людини під час старіння. Міжнародна група дослідників проаналізувала дані понад 160 000 осіб з 40 країн світу, щоб порівняти, які ці фактори впливають на старіння у всьому світі.
Перш за все потрібно було визначити середні темпи старіння. Для цього за основу взяли показник, який називають “біоповедінковим віковим розривом” – модель штучного інтелекту, яка розраховує різницю між хронологічним віком людини та його прогнозованим віком на основі факторів ризику.
До прикладу, якщо вам 50 років, а модель, зважаючи на ваші фактори ризику передбачила вам 55 років, ваш біоповедінковий віковий розрив становить 5 років.
Фахівці вивчали дані мешканців Африки, Азії, Європи та Південної Америки і виявили, що європейці демонструються найвищі показники здорового старіння. Водночас старший біоповедінковий вік частіше зустрічався у країнах з низьким рівнем доходу.
“Це дослідження важливо, оскільки воно переосмислює старіння як результат не тільки біології та способу життя, а й ширших екологічних і соціально-політичних факторів, підкреслюючи, що місце і спосіб життя людей можуть значно прискорити або уповільнити старіння”, – розповів в інтерв’ю BBC Science Focus доктор Мортен Шайбі-Кнудсен – доцент кафедри старіння Копенгагенського університету (Данія).
Найшвидше старіють жителі Єгипту, де біоповедінковий вік мешканців у середньому на 4,75 року перевищує хронологічний. За Єгиптом слідують Південна Африка та країни Південної Америки. У Європі найшвидше старіння спостерігалося у східних та південних регіонах.
На іншому кінці шкали найповільніше старіють жителі Данії, де середній вік був на 2,35 року меншим за хронологічний. Далі йдуть Нідерланди та Фінляндія.
То що робить Данію – та решту Північної та Західної Європи – таким сприятливим місцем для старіння? Дослідники виявили, що ключовими факторами є фізичні, такі як якість повітря, та соціальні, включаючи гендерну рівність та соціально-економічний статус.
Але що цікаво, іншим важливим чинником стали соціально-політичні чинники. Здорове старіння, як виявилось, тісно пов’язане з тим, чи діють політики у ваших інтересах, з наявністю свободи для політичних партій, з проведенням демократичних виборів та з наявністю у вас права голосу.
“Чому політика, вочевидь, прискорює старіння, — це важлива та інтригуюча загадка цього дослідження. Можливо, у цьому процесі задіяні такі механізми, як хронічна підвищена стресова реакція, спричинена невпевненістю та нерівністю у охороні здоров’я”, — сказав Шайбі-Кнудсен.
Дослідження показало, що у людей із прискореним старінням у вісім разів частіше виникають труднощі з виконанням повсякденних завдань, а також у чотири рази частіше спостерігається зниження когнітивних здібностей.
Хоча дослідження охоплювало чотири континенти, деякі регіони були обмежено, особливо Африка, куди були включені тільки Єгипет і Південна Африка.
Дослідники також наголошують, що їхні результати виявляють скоріше асоціативні, ніж причинно-наслідкові зв’язки. Проте, за їхніми словами, дослідження наголошує на гострій потребі усунення нерівності в охороні здоров’я у всьому світі.
“Дивно, але фактори ризику мали сильніший вплив, ніж захисні, і у людей у країнах з низьким рівнем доходу спостерігалося значне прискорене старіння незалежно від індивідуального соціально-економічного статусу. Я думаю, це ще один вагомий аргумент на користь інвестування в універсальні рішення, такі як загальна освіта та охорона здоров’я для підтримки здоров’я населення”, – сказав Шайбай-Кнудсен.
- Дослідження австралійських науковців підтвердило, що отрута медоносних бджіл здатна ефективно знищувати клітини раку молочних залоз менш ніж за 60 хвилин, не пошкоджуючи при цьому здорові клітини.
Дослідники вперше за шість років змогли зафіксувати на фото дитинчат снігового барса, рідкісної тварини, яка перебуває на межі зникнення.
Стримінговий сервіс Netflix вперше використав візуальні ефекти, створені за допомогою генеративного штучного інтелекту (ШІ), в одному зі своїх оригінальних телесеріалів.
Служба безпеки задокументувала нові злочини екскомандувача Східного військового округу збройних сил РФ генерал-полковника Олександра Чайко.
Президент США Дональд Трамп під час телефонної розмови з президентом України Володимиром Зеленським закликав Україну переходити у наступ на фронті, повідомляє The Washington Post із посиланням на неназваного українського чиновника.
У результаті ударів блискавок під час мусонних дощів на сході Індії загинули щонайменше 33 людини, десятки зазнали поранень.