Дослідження свідчить, що люди передають тваринам більше вірусів, ніж вони нам

Джерело: Nature Ecology & Evolution

Нове дослідження засвідчило, що люди передають приблизно вдвічі більше вірусів тваринам, ніж вони нам.

Дослідники переглянули майже 12 мільйонів геномів вірусів і виявили майже 3000 випадків переходу вірусів з одного виду на інший. З них 79% припадає на віруси, що передаються від одного виду тварин до іншого. Решта 21% припадає на людей. З них 64% – це передача вірусу від людини до тварини, відома як антропоноз, і 36% – передача від тварини до людини, відома як зооноз.

Тварини, уражені антропонозом, включали котів, собак, свиней, коней, велику рогату худобу, птахів, шимпанзе, горил, єнотів, мишей та інших.

“Це справді підкреслює наш величезний вплив на навколишнє середовище та тварин навколо нас”, – сказав докторант комп’ютерної біології Інституту генетики Лондонського університетського коледжу та провідний автор дослідження Седрік Тан.

Люди та тварини є господарями незліченних мікробів, які можуть переходити до іншого виду через тісний контакт. 

“Віруси можуть передаватись між різними видами за допомогою тих самих способів передачі, які застосовуються до людей, включаючи прямий контакт із зараженими рідинами або укуси інших видів, зокрема”, – пояснив Тан.

Дослідження розглядало передачу вірусу за участю всіх груп хребетних: ссавців, птахів, рептилій, амфібій і риб.

Зокрема, у диких тварин набагато більше шансів підхопити вірус від людини, ніж навпаки.

Науково-консультативна група з вивчення походження нових патогенів, створена Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ), не змогла дійти однозначного висновку щодо походження COVID-19. У новому звіті фахівці заявили, що наразі немає переконливих доказів ані на користь версії про витік вірусу з лабораторії, ані щодо природного переходу вірусу від тварини до людини. Попри це, експерти більше схиляються до природного походження SARS-CoV-2.

Початок липня в Україні мине під знаком погоди з характером – трохи вітерцю, трохи тепла і зовсім небагато справжньої спеки. У перші дні тижня ми опинимося між двома атмосферними системами: антициклон із Західної Європи поступово тисне на нас своєю сухою рукою, а циклон із північного сходу ще трохи подме 1–2 липня, переважно в східних і північно-східних регіонах.

У зарубіжних дослідженнях сонний параліч (sleep paralysis) – стан, коли свідомість прокинулась, а тіло досі “спить” – називають швидкоплинним, але важким епізодом, іноді супроводжуваним тиском на грудну клітину, страхом і галюцинаціями. Хоч стан не небезпечний, він може застати зненацька і налякати.

Роман Грибов – черкащанин і морпіх, який став відомим на весь світ завдяки фразі “рускій воєнний корабль, іді на…” – повідомив про своє звільнення з лав Військово-морських сил Збройних сил України.

Станом на 1 липня 2025 року російська армія втратила на війні проти України понад 1 мільйон військових. За даними Генерального штабу Збройних сил України, загальні бойові втрати особового складу противника з 24 лютого 2022 року орієнтовно склали 1 020 980 осіб. За минулу добу ліквідовано ще 970 окупантів.