Дрони за лінією фронту: як нова тактика України та Ізраїлю змінює правила війни

Джерело: The New York Times

Ударні дрони стали потужною зброєю сучасних армій, одначе, нещодавні операції України та Ізраїлю, коли безпілотники запускали з глибини ворожої території, продемонстрували новий рівень руйнівної сили. Ефект несподіванки в таких атаках поєднує класичну стратегію з новітніми технологіями.

Шпигунські апарати і секретні операції давно стали частиною бойових дій, але, як зазначають експерти, їхнє використання для розгортання дронів за лінією фронту – це нова тактика в мистецтві війни, що постійно розвивається.

Під час української операції “Павутина” понад 40 російських літаків були уражені роєм зі 117 дронів, які Україна заздалегідь розмістила поблизу російських авіабаз. Через два тижні Ізраїль завдав удару по Ірану, знищивши ракети, перехоплювачі та системи ППО – зброєю, яку ізраїльська розвідка контрабандно ввезла на іранську територію заздалегідь.

На думку відставного бригадного генерала Ассафа Оріона, який нині є стратегом у Вашингтонському інституті близькосхідної політики, така тактика дала Ізраїлю перевагу.

Іран має дивитися не лише на захід, щоб побачити, звідки йде атака, а й усередину, – наголосив він.

Прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху назвав фактор несподіванки ключовим елементом успіху.

Він також порівняв удар по Ірану з операцією у вересні минулого року в Лівані, коли Ізраїль використав пейджери та рації, начинені вибухівкою, для атаки на “Хезболлу”. Саме цю тактику експерти згадували після українського удару по Росії — як приклад того, як стрімко змінюється характер сучасної війни.

Та в основі цих спецоперацій – роки ретельної розвідки. Як наголошує NYT, такі місії надзвичайно ризиковані і часто не дають негайного результату.

Зрештою, дрони – це лише інструменти, і те, як їх можна використовувати, залежить від вашого рівня складності й креативності, – зазначив аналітик з Женевського інституту міжнародних досліджень Фарзан Сабет. – Це природна еволюція – це лише передвісник того, що нас чекає.

На його думку, дрони особливо ефективні у секретних місіях, якщо їх поступово, частинами ввозити в тил ворога. Це значно ускладнює їх виявлення.

Схожіть між операціями з контрабанди дронів, що їх проводять Ізраїль та Україна, дає підстави припустити, що така тактика копіюватиметься в інших конфліктах – принаймні доти, доки не буде розроблено ще новіших, потайливіших або потужніших стратегій ведення війни.

Технології, використані в операціях України й Ізраїлю, вражають – вони розширюють межі новаторського використання цієї зброї, – додав Сабет. – Але для мене важливішим є людський розвідувальний аспект – ось що дійсно неймовірне.

  • Управління стратегічних комунікацій Генерального штабу Збройних сил України (СтратКом) назвало п’ять досягнень України на фронті, які Сили оборони здійснили вперше у світовій історії.

Президент США Дональд Трамп вперше планує передати Україні зброю, використовуючи президентські повноваження, якими активно користувався його попередник – Джо Байден, інформують обізнані джерела.

10 липня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у Римі оголосила про підписання нового пакету угод на €2,3 млрд з міжнародними та двосторонніми публічними фінансовими установами для підтримки відновлення України, що підтверджує непохитну відданість ЄС відбудові України та її європейському майбутньому.

Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі, коментуючи ініціативу створення Коаліції охочих, підтвердив, що Лондон готовий направити свої війська до України для підтримки потенційного припинення вогню з Росією. 

Згідно з доповіддю Моніторингової місії ООН з прав людини, у червні в Україні загинули 232 цивільних, що стало найвищим рівнем за останні три роки. Ще 1343 дістали поранення. 

Вищий антикорупційний суд обрав запобіжний захід Дмитру Пархісенку — помічнику народного депутата від “Слуги народу” Геннадія Касая, члена оборонного комітету ВР. Його підозрюють у причетності до схеми з постачання непридатних шин для потреб ЗСУ, що завдала збитків державі на понад 27 млн грн.