Динозаври вимерли через пил, який утворився від падіння астероїда – вчені

Джерело: Newsweek

За словами науковців, динозаври вимерли внаслідок серії ланцюгових реакцій, спричинених падінням астероїда на Землю 66 мільйонів років тому.

Зокрема він занурив Землю в жорстоку зиму, яка призвела до загибелі близько 75% всього живого на планеті. Рослинність також не мала сонячного світла – це означало, що більше не було їжі ні для травоїдних, ні для хижаків.

Результати дослідження, опублікованого в журналі Nature Geoscience, свідчать, що величезна кількість дрібного силікатного пилу, що утворився з подрібненої породи після зіткнення з астероїдом, могла зіграти більш вагому роль в їхньому зникненні, ніж спочатку передбачалося.

“Дрібний силікатний пил із подрібненої породи, що утворився в результаті удару Чиксулуб, найімовірніше, став причиною останнього масового вимирання через порушення фотосинтетичної активності на суші та в океані”, – пояснив Джем Берк Сенель, провідний автор дослідження з королівської обсерваторії Бельгії.

За його словами, після удару Чиксулуб викинуло величезну кількість уламків, але точний вплив кожного виду вже давно обговорюється експертами. Раніше дослідники вважали, що головними причинами глобальної зими стали сірка, викинута після падіння астероїда, а також сажа, що утворилася в результаті лісових пожеж, що поширилися після цього. Утім, видається, пил також зіграв важливу роль.

Як розповіли у виданні, дослідники, які оцінювали добре збережені відкладення від удару, вилучені на території Північної Дакоти, встановили, що при ударі вивільнилася більша кількість пилу, ніж вважалося раніше. Пил міг залишатися в атмосфері до 15 років, сприяючи охолодженню Землі на 15 градусів Цельсія.

Пил, діаметр якого складав від 0,8 до 8,0 мікрометрів, також міг впливати на сонячне випромінювання, що, своєю чергою, викликало б зупинку фотосинтезу на два роки після удару.

“Вперше ми створюємо палеокліматичну модель, яка враховує реальний обсяг пилу, отриманого в Північній Дакоті”, – пояснив Філіп Клейс, геолог, планетолог, геохімік і професор Вільного Університету Брюсселя.

За його словами, дуже дрібні частинки, які вдалося виявити, мають дуже тривалий час перебування в атмосфері, до 15 років, що довше, ніж у сірчаних компонентів.

“Так, дрібний пилоподібний, багатий силікатами пил, що утворюється з глибших шарів гірських порід, також відігравав важливу роль в охолодженні клімату та зупинці фотосинтезу, що призвело до вимирання непташиних динозаврів”, – зауважив Клейс.

Водночас він додав, що результати не дуже здивували авторів дослідження, оскільки сам обсяг пилу, викинутий після удару Чиксулуба, був “гігантським”. І це був найефективніший елемент блокування фотосинтезу на суші та в океанах за два роки.

Уночі 27 листопада російські безпілотники атакували Київ. Через падіння уламків БпЛА постраждало двоє осіб.

27 листопада відзначають День шпильки і голки та День захисту черепах. Християни сьогодні вшановують великомученика Якова Персіянина.

За даними синоптиків у середу, 27 листопада, частину областей накриють опади.

Парламентська асамблея НАТО схвалила резолюцію, в якій підтримали право України завдавати ударів по військових об’єктах на території Росії. Учасники асамблеї закликали надати Києву відповідне озброєння.

Команда обраного 47-м президентом США Дональда Трампа нині обговорює проведення прямих переговорів з лідером Північної Кореї Кім Чен Ином.