Експорт нафти РФ рекордно впав за 4 місяці на тлі санкцій проти «тіньового флоту» Путіна
Джерело: The Moscow Times
Після того, як Сполучені Штати запровадили санкції проти “тіньового флоту” Кремля, експорт російської нафти різко скоротився в середині листопада.
Минулого тижня танкери вивозили з морських портів РФ 2,7 млн барелів на добу — мінімальний обсяг за три місяці, повідомляє Bloomberg. Порівняно з попереднім тижнем обсяги експорту знизилися на 580 тисяч барелів на день, або 16% — рекордно з початку липня, а доходи бюджету РФ від експортних мит стали найнижчими з кінця вересня — $68,1 млн проти $82,2 млн тижнем раніше.
Просіли насамперед постачання до Азії, яка після введення нафтового ембарго Євросоюзу забирає 9 із 10 барелів, які відправляються з Росії на експорт. За тиждень обсяги постачань до Індії та Китаю впали до найнижчого рівня з кінця серпня, тоді як експорт до Туреччини залишився стабільним — близько 400 тисяч барелів на день.
Джерела Reuters серед нафтотрейдерів зазначають, що після хвилі американських санкцій виникли побоювання нестачі танкерів для перевезення російських барелів. Вартість фрахту судна з портів Балтійського моря до Індії злетіла до $10 млн, хоча ще на початку місяця становила $8 млн, а у вересні – $5 млн.
Ми передбачаємо можливу нестачу суден для російської нафти, — зазначив одне з джерел агентства: суднові оператори побоюються жорстких заходів з боку США, які взялися покінчити з практикою продажу барелів з РФ.
У жовтні Мінфін США вніс до чорних списків танкери Yasa Golden Bosphorus та SCF Primorye, зареєстровані на компанії з Туреччини та ОАЕ. У листопаді під санкції потрапили ще три судна, що належали судноплавним операторам у Дубаї. Всі вони були викриті в порушенні “цінової стелі”, яка забороняє возити нафту російського походження за ціною, вищою за $60 за барель.
Станом на 21 листопада Urals продається за $61–63 за бочку, зауважили джерела Reuters. Це, як і раніше, на $20 дешевше за Brent, яка торгується близько $83, і суттєво нижче за рівні, які російський уряд заклав до бюджету. Проєкт бюджету РФ на найближчу трирічку зверстаний з розрахунку, що Urals коштуватиме $71,3 за барель у 2024 році, $70,1 — 2025-го і $70 — 2026-го.
- З початку повномасштабного вторгнення в Україну, попри введені за це західні санкції, Росія отримала 549 мільярдів євро доходу від експорту викопного палива.
- 12 жовтня Сполучені Штати Америки запровадили санкції проти двох власників танкерів, які перевозили російську нафту вище встановленої межі ціни у 60 доларів за барель, яку погодили країни G7.
- Попри запровадження низки санкцій та обмежень щодо російської нафти, Росія продовжує торгувати своїм “чорним золотом”, вдаючись до різноманітних хитрощів, аби обійти заборони.
- Росія фактично втратила близько 40 мільярдів доларів, які їй вдалося заробити на продажу нафти в Індію за останні місяці. Вивести ці гроші з індійської фінансової системи виявилося неможливим.
У вівторок, 21 січня, внаслідок удару російських безпілотників по селу Гоптівка Харківської області загинули двоє чоловіків.
Державна служба з надзвичайних ситуацій оприлюднила наслідки російських ударів по Миколаєву та Сумах.
На полях Всесвітнього економічного форуму в Давосі президент Володимир Зеленський провів зустріч із главою Фінляндії Александром Стуббом. Сторони зокрема обговорили кроки для наближення справедливого миру та гарантії безпеки.
Дослідження ІМІ виявило, що майже половина матеріалів про ТЦК у популярних телеграм-каналах є недостовірними через відсутність джерел.
Пізно ввечері 21 січня російські війська вдарили безпілотниками по Миколаєву. Внаслідок ворожого обстрілу пошкоджено багатоквартирні будинки, повідомив глава Миколаївської ОВА Віталій Кім.