Експорт нафти РФ рекордно впав за 4 місяці на тлі санкцій проти «тіньового флоту» Путіна
Джерело: The Moscow Times
Після того, як Сполучені Штати запровадили санкції проти “тіньового флоту” Кремля, експорт російської нафти різко скоротився в середині листопада.
Минулого тижня танкери вивозили з морських портів РФ 2,7 млн барелів на добу — мінімальний обсяг за три місяці, повідомляє Bloomberg. Порівняно з попереднім тижнем обсяги експорту знизилися на 580 тисяч барелів на день, або 16% — рекордно з початку липня, а доходи бюджету РФ від експортних мит стали найнижчими з кінця вересня — $68,1 млн проти $82,2 млн тижнем раніше.
Просіли насамперед постачання до Азії, яка після введення нафтового ембарго Євросоюзу забирає 9 із 10 барелів, які відправляються з Росії на експорт. За тиждень обсяги постачань до Індії та Китаю впали до найнижчого рівня з кінця серпня, тоді як експорт до Туреччини залишився стабільним — близько 400 тисяч барелів на день.
Джерела Reuters серед нафтотрейдерів зазначають, що після хвилі американських санкцій виникли побоювання нестачі танкерів для перевезення російських барелів. Вартість фрахту судна з портів Балтійського моря до Індії злетіла до $10 млн, хоча ще на початку місяця становила $8 млн, а у вересні – $5 млн.
Ми передбачаємо можливу нестачу суден для російської нафти, — зазначив одне з джерел агентства: суднові оператори побоюються жорстких заходів з боку США, які взялися покінчити з практикою продажу барелів з РФ.
У жовтні Мінфін США вніс до чорних списків танкери Yasa Golden Bosphorus та SCF Primorye, зареєстровані на компанії з Туреччини та ОАЕ. У листопаді під санкції потрапили ще три судна, що належали судноплавним операторам у Дубаї. Всі вони були викриті в порушенні “цінової стелі”, яка забороняє возити нафту російського походження за ціною, вищою за $60 за барель.
Станом на 21 листопада Urals продається за $61–63 за бочку, зауважили джерела Reuters. Це, як і раніше, на $20 дешевше за Brent, яка торгується близько $83, і суттєво нижче за рівні, які російський уряд заклав до бюджету. Проєкт бюджету РФ на найближчу трирічку зверстаний з розрахунку, що Urals коштуватиме $71,3 за барель у 2024 році, $70,1 — 2025-го і $70 — 2026-го.
- З початку повномасштабного вторгнення в Україну, попри введені за це західні санкції, Росія отримала 549 мільярдів євро доходу від експорту викопного палива.
- 12 жовтня Сполучені Штати Америки запровадили санкції проти двох власників танкерів, які перевозили російську нафту вище встановленої межі ціни у 60 доларів за барель, яку погодили країни G7.
- Попри запровадження низки санкцій та обмежень щодо російської нафти, Росія продовжує торгувати своїм “чорним золотом”, вдаючись до різноманітних хитрощів, аби обійти заборони.
- Росія фактично втратила близько 40 мільярдів доларів, які їй вдалося заробити на продажу нафти в Індію за останні місяці. Вивести ці гроші з індійської фінансової системи виявилося неможливим.
Прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо зробив чергову заяву стосовно вступу України до НАТО, вважаючи, що Київ не отримає запрошення Альянсу.
Настоятель храму виправдовував війну РФ проти України, розпалював релігійну ненависть і героїзував окупаційні угруповання.
На тимчасово окупованих територіях зростає кількість арештів українців через активність у соцмережах.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 16:00 18 грудня. Наразі кількість бойових зіткнень зросла до 138.
Польський суд визнав російського хокеїста Максима Сергєєва винним у шпигунстві та засудив до двох років і 11 місяців позбавлення волі. Крім того, 21-річному спортсмену призначили штраф у розмірі 1220 євро. Депортацію Сергєєва до Росії заплановано на 26 травня 2025 року. До цього часу він відбуватиме покарання у Люблінській в’язниці.