Естонія закликала допомогти закупити боєприпаси для України на два мільярди євро

Джерело: Ханно Певкур в інтерв’ю Postimees

Міністр оборони Естонії Ханно Певкур заявив, що країна має можливість придбати для української армії снарядів і ракет на суму близько двох-трьох мільярдів євро, якщо ініціативу профінансують союзники.

Враховуючи ціни на снаряди, за оцінками Postimees, це може становити приблизно один мільйон снарядів і ракет “Град”. Така кількість допомогла б українській армії протриматися до кінця року.

Певкур зауважив, що чеська ініціатива придбати 800 тисяч снарядів свідчить про те, що боєприпаси дійсно є. Також в Естонії є широкий вибір країн, з яких можна було б закупити снаряди для ЗСУ.

Міністр оголосив про здатність Естонії надати таку допомогу на засіданні Контактної групи з питань оборони України, також відомої як “Рамштайн”, 19 березня. До групи входять усі країни НАТО та ще 24 країни, включаючи Австралію, Південну Корею та Японію.

Водночас в Естонії наразі не вистачає коштів у бюджету для придбання боєприпасів самостійно, тож країна потребує допомоги.

Якщо хтось готовий зробити фінансовий внесок, він має зв’язатися з нами. Маємо можливість закуповувати снаряди для України, зокрема у великій кількості та швидко, – заявив глава оборонного відомства Естонії.

Він додав, що снаряди знайшли здебільшого у неєвропейських країнах, водночас постачальники також є у Європі. Пропозиції охоплюють усі калібри, що потребує Україна, зокрема 122-мм боєприпаси для установок “Град”, 122-мм артилерійські снаряди для Д-30, 152-мм та 155-мм снаряди.

Якщо об’єднати потенційні закупівлі Чехії та наші закупівельні можливості, а також британців, можна спорядити Україні 2-2,5 мільйона снарядів вже цього року, – пояснив Певкур, закликавши допомогти з фінансуванням ініціативи.

Українська армія потребує 200 тис. снарядів на місяць, або 2,4 млн снарядів на рік.

Зауважимо, 7 березня президент Чехії Петр Павел повідомив, що країна зібрала необхідну суму для закупівлі 800 тис. артилерійських боєприпасів для України.

27 березня прем’єр-міністр Чехії Петр Фіала повідомив, що уряд країни обговорив та схвалив виділення коштів на фінансування власної ініціативи з закупівлі боєприпасів для Збройних сил України.

Представники громадських організацій та медіа у спільній заяві закликали Верховну Раду України відновити онлайн-трансляцію пленарних засідань на телеканалі “Рада” та завчасну публікацію порядків денних цих засідань.

Російська влада запровадила повну заборону на експорт бензину, щоб охолодити паливний ринок, де ціни з початку року зросли на 30% і майже досягли історичних максимумів. До 31 серпня вивіз бензину з Росії заборонили навіть компаніям‑виробникам.

28 липня уряд призначив заступницю міністра економіки Тетяну Бережну тимчасово виконувачкою обов’язків міністерки культури та стратегічних комунікацій. 

Росія вже вичерпала радянські запаси озброєння. Згідно зі звітом Київського економічного інституту (KSE), потік військової техніки зі складів РФ на передову впав до рівня, що був до 2022 року.

28 липня президент Володимир Зеленський підписав закон, котрий зокрема збільшує чисельність співробітників Служби безпеки України.