F-16 на полі бою навряд чи матимуть великий вплив – аналіз The Washington Post

Україні обіцяють надати літаки F-16. Але попри те, що раніше висловлювалися припущення, що ці літаки відчутно допоможуть ЗСУ на полі бою, насправді вони можуть не дати очікуваного результату.

За час, доки Україна очікувала на F-16, окупаційні війська акумулювали сили, яких достатньо для повільного, проте систематичного просування.

Занадто мало літаків і занадто багато російських засобів протиповітряної оборони, які можуть їх збити. Це означає, що перші F-16, ймовірно, послужать для посилення протиповітряної оборони України – для збивання повітряних цілей, таких як ракети, безпілотники та літаки – замість того, щоб вражати наземні війська Росії, що вторглися, та інші військові активи поблизу фронту“, – наголошують у The Washington Post.

Чиновники заявили, що літаки, принаймні спочатку, навряд чи пролетять занадто близько до фронтових боїв, а це означає, що незрозуміло, чи зможуть вони навіть перешкодити ворожим літакам перетнути кордон з російського повітряного простору в український.

Бельгія, Данія, Нідерланди та Норвегія пообіцяли надати Україні 80 F-16, але на більшість з них треба буде чекати роками. Сполучені Штати, які схвалили передачу літаків Україні союзниками по НАТО минулого літа після тривалого блокування запиту Києва, не надали та не пообіцяли жодного літака.

Чиновники відмовилися точно сказати, скільки літаків Київ отримає цього року, але це буде не більше однієї ескадрильї – близько 20 реактивних літаків – і лише шість пілотів, за прогнозами, закінчать навчання до цього літа, тому що програма має обмежені місця і реалізувалася з великими затримками.

Американські чиновники давно наголошують, що F-16 навряд чи матимуть вирішальну роль через надійну протиповітряну оборону Росії. Українські чиновники, однак, відповідають: F-16, як й іншу військову допомогу, Захід надає занадто мало та занадто пізно. Президент Володимир Зеленський наголосив, що Україні потрібно понад 100 F-16.

Бекка Вассер, аналітик Центру нової американської безпеки, сказала, що F-16 можуть бути найбільш потужними саме як психологічний та моральний стимул для українців та “страшилка” для російських призовників. Але вони також можуть задовольнити нагальні потреби через здатність збивати ворожі літаки та вражати наземні цілі.

Хоча F-16 є досконалішою моделлю у порівнянні з наявними українськими реактивними літаками, він все ще є винищувачем старшого покоління порівняно з новими, складнішими військово-повітряними силами Росії. Раніше дирекція військової розвідки України повідомляла, що Москва має понад 200 винищувачів.

Оскільки протиповітряна оборона України ослабла в останні місяці, особливо поблизу фронту, росіяни посилили свої повітряні сили. За словами чиновників, одна з найбільш руйнівних озброєнь, яку використовує Росія, керовані авіаційні бомби (КАБ), які майже неможливо збити після запуску. Єдиним рішенням є – запобігти запуску через знищення літаків або їхньої бази. Але чиновники заявили, що загроза від F-16 може викликати у російських пілотів страх наближатися до кордону та скидати КАБи.

Україна благала про винищувачі з самого початку вторгнення Росії, але Сполучені Штати спочатку виступили проти цієї ідеї. У травні 2023 року під сильним тиском адміністрація Байдена змінила курс. Тоді українська сторона сподівалася швидко отримати винищувачі до контрнаступу 2023 року, але незабаром стало зрозуміло, що ця допомога розтягнеться на роки.

Служба безпеки України затримала шахрайку, яка виманила 1 млн грн в дружини полоненого захисника “Азовсталі”, обіцяючи допомогу в його обміні.

В Івано-Франківській області виявлено злочинну схему, в межах якої лікарі та посадовці Медико-соціальної експертної комісії (МСЕК) допомагали чоловікам мобілізаційного віку отримувати фіктивну інвалідність. За даними ДБР, організаторами схеми були лікар обласної лікарні Івано-Франківська та його син — медик однієї з районних лікарень.

Росія готова до поновлення переговорів з Україною.  Таку заяву зробив заступник голови Ради безпеки РФ Дмитро Медведєв після зустрічі із головою КНР Сі Цзіньпіном.

П’ятий президент України та лідер “Європейської Солідарності” Петро Порошенко після повернення з Вашингтона повіз чергову партію допомоги для бригад та підрозділів Збройних сил України.

Російські сили наблизилися до міста Покровськ у Донецькій області на відстань до 10 кілометрів. Про це повідомив керівник пресслужби 14 бригади Нацгвардії України “Червона калина” Микола Коваль.