Франція, Німеччина, Італія та Польща спільно розроблятимуть далекобійні ракети
Джерело: Reuters
11 липня Франція, Німеччина, Італія та Польща виступили з ініціативою щодо розробки крилатих ракет наземного базування з дальністю понад 500 кілометрів, щоб заповнити прогалину в європейських арсеналах.
Зокрема міністр оборони Франції Себастьян Лекорню заявив під час саміту НАТО у Вашингтоні, що нові ракети мають допомогти стратегічному стримуванню. До ініціативи також може приєднатися Велика Британія.
Перший проект нового типу має з’явитися вже до кінця 2024 року.
Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну різко зросла роль крилатих ракет з дальністю кілька сотень кілометрів для протидії ворогу. Однак усі ці ракети, як і німецькі Taurus мають дальність близько 500 кілометрів і запускаються з літаків.
Тоді як новий проєкт передбачає розробку ракет наземного базування.
Цей крок фактично означає повернення категорії озброєнь, забороненого до 2019 року за Договором про ліквідацію ракет середньої та меншої дальності. Угоду у 1987 році уклали президент США Рональд Рейган та радянський лідер Михайло Горбачов.
У 2019 році США вийшли з договору, заявивши, що Москва вже порушує його.
Цього тижня США та Німеччина оголосили, що з 2026 року на території ФРН розмістять американські ракети далекого радіусу дії, зокрема Tomahawks.
Раніше ми писали, що 24 червня Франція, Німеччина та Польща оголосили про спільні плани щодо закупівлі високоточної зброї великої дальності, з метою заповнити прогалину в європейських арсеналах.
Міністри оборони трьох країн заявили про створення механізму для закупівлі далекобійної зброї, зокрема крилатих ракет, до якої можуть приєднатися також інші європейські держави.
Далекобійна зброя є серйозною прогалиною у спроможності Європи, — пояснив міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус після зустрічі з французьким і польським колегами в Парижі — першої сесії Веймарського трикутника на такому рівні з 2015 року. — До саміту (НАТО) у Вашингтоні ми прагнемо об’єднати групу європейських країн-однодумців, які погоджуються заповнити цю прогалину в середньо- та довгостроковій перспективі, – додав він.
За словами німецького міністра, першим офіційним кроком буде групове підписання листа про наміри на саміті НАТО у липні.
Міністр оборони Франції Себастьян Лекорню додав, що лист спрямований на оцінку можливостей країни та компанії.
На противагу балістичним ракетам, крилаті ракети запускають низько над землею, що ускладнює їх виявлення радарами.
Нинішні європейські запаси крилатих ракет включають відносно старі та дорогі системи, такі як британська Storm Shadow, французька Scalp і німецька Taurus.
Наразі досі існують розбіжності щодо того, чи постачати їх Україні для ударів по території РФ. Зокрема Берлін поки що відхилив вимоги спорядити Taurus на поле бою, тоді як Лондон і Париж постачили Києву свої крилаті ракети.
Щобільше, у січні Франція пообіцяла збільшити постачання Scalp з дальністю у 250 км, знаючи, що ЗСУ можуть використати їх для ураження цілей на території Росії.
Раніше канцлер ФРН Олаф Шольц повідомив, що Німеччина спільно з Францією та Польщею закуповують більше озброєння для Сил оборони України на світовому ринку. Після зустрічі “Веймарського трикутника” у Берліні Шольц заявив, що погодив такий підхід з президентом Франції Емманюелем Макроном і прем’єр-міністром Польщі Дональдом Туском.
Окрім того, за словами німецького канцлера, три країни домовилися про “нову коаліцію засобів реактивної артилерії великої дальності” для української армії.
Своєю чергою, колишня заступниця державного секретаря США Вікторія Нуланд повідомила, що влітку цього року Україна використовуватиме на фронті нову далекобійну зброю, надану партнерами.
Зауважимо, посол США в Японії Рам Емануель заявив, що Сполученим Штатам потрібна допомога Японії для швидкого поповнення запасів ракет і ремонту військових кораблів.
- Міністр оборони Фінляндії Антті Хяккянен закликав Німеччину розглянути можливість надання Україні далекобійних ракет Taurus для підтримки у повномасштабній війні проти Росії.
- Ракети Storm Shadow, які Велика Британія спорядила Україні, мали вдвічі більшу далекобійність, ніж раніше передбачалося. Таку заяву зробив генерал бундесверу у відставці та військовий експерт Ерхард Бюлер після знищення великого десантного корабля РФ “Новочеркаськ” у порту Феодосії.
- Знищення Кримського мосту є цілком реальним завданням для українських захисників за наявності необхідних інструментів, наголосив колишній командувач сухопутних військ США в Європі Бен Годжес.
- Схоже, Україна перетворила ще один спортивний літак на черговий ударний безпілотник дальньої дії. Зокрема один із них виявили на території Росії за понад 965 км від російсько-українського кордону, що принаймні відповідає глибині першого удару, завданого начиненим вибухівкою безпілотним українським спортивним літаком.
- США дозволили Україні бити по території РФ уздовж всього кордону, звідки росіяни скоюють напади, а не лише у Харківській області.
У Франції розглядають можливість розробки балістичної ракети наземного базування з радіусом дії до 1000 кілометрів. Це питання обговорюється між командуванням Збройних сил Франції та Генеральним директоратом з озброєння.
На світових ринках ціни на каву стрімко зростають через побоювання щодо глобальних постачань. У Нью-Йорку ф’ючерси на арабіку досягли найвищого рівня з 1977 року, підскочивши на 3,9%. Загалом цього року ціна на цей сорт зросла на майже 70%.
Під час рейсу авіакомпанії Swiss Air із Цюріха до Брюсселя одному з пасажирів стало зле — тоді екіпаж звернувся за допомогою до людей із медичними знаннями на борту. На заклик відгукнулася голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн, котра і надала першу допомогу ще до посадки літака.
Президент Володимир Зеленський у вечірньому відеозверненні повідомив, що у четвер, 28 листопада підпише закон про державний бюджет на 2025 рік.
Вперше за чотири роки протурецькі повстанці розпочали наступальну операцію проти сил Башара Асада в Сирії.