Франція отримає €300 млн від заморожених активів РФ на закупівлю зброї для України

Джерело: пресслужба Міноборони Франції

До кінця 2024 року Євросоюз передасть Франції 300 млн євро з доходів від заморожених російських активів на постачання зброї Україні. Париж витратить ці кошти на придбання засобів протиповітряної оборони, боєприпаси та артилерію.

Загалом на закупівлю озброєнь для України в ЄС направить близько 1,4 млрд євро доходів від заморожених російських активів.

Раніше повідомлялося, що частина цих коштів скерують на боєприпаси, постачання яких організує Чехія. Постачання організують “найближчими місяцями”, тож, снаряди незабаром опиняться на полі бою.

Після початку повномасштабної війни РФ проти України у країнах G7 та ЄС, а також в Австралії заблокували 280 млрд доларів активів російського Центробанку. Більшість цих коштів перебуває у розпорядженні бельгійського депозитарію Euroclear. У 2023 році заморожені активи принесли 4,4 млрд євро чистого прибутку, а в першому кварталі цього року ще 1,6 млрд євро.

Раніше Верховний представник Євросоюзу із закордонних справ та безпекової політики Жозеп Боррель запропонував ЄС використовувати 90% доходів від заморожених російських активів для закупівлі зброї для України через Європейський фонд миру.

Ми повідомляли, що Сполучені Штати та партнери з G7 досягають прогресу у пошуку шляхів надання Україні більших обсягів терміново необхідних коштів шляхом використання прибутку, отриманого від заморожених російських активів, заявив високопосадовець Мінфіну США.

Зауважимо, 22 травня джерела у Міністерстві фінансів Німеччини повідомили, що країна відкрита для використання доходів від заморожених російських активів для військової допомоги Україні.

Згодом уряд Франції підтримав пропозицію Сполучених Штатів Америки використати заморожені російські активи на озброєння України, піднявши перспективу угоди на зустрічі міністрів фінансів G7.

Також стало відомо, що міністерка фінансів США Джанет Єллен підштовхне міністрів фінансів країн G7, котрі зустрінуться в Італії наступного тижня, погодити план використання заморожених російських активів для озброєння України.

До цього, 8 травня, посли Євросоюзу погодили передачу Україні надприбутків від заморожених активів РФ. Мовиться про суму у близько 300 млрд доларів. Основну частину суми — близько $200 млрд — заблоковано в Європі. Нині влада ЄС запускає механізм із вилучення прибутків від резервів, що потрапили під санкції. У межах американського закону Білий дім зможе конфіскувати заморожені кошти ЦБ РФ в американських банках та перерахувати до спецфонду для України, поінформували у CNBC.

21 березня лідери Євросоюзу попередньо погодили пропозицію стосовно використання доходів від заморожених російських активів для допомоги Україні.

Раніше глава Єврокомісії раніше заявила, що не може бути сильнішого символу та більшої користі для цих грошей, ніж зробити Україну та всю Європу безпечнішим місцем для життя. Фон дер Ляєн зазначила, що загроза війни для ЄС “може бути неминучою, але це не неможливо”.

Читайте також: Юристи запевнили, що конфіскація заморожених активів РФ не суперечить міжнародному праву

Принципове рішення про передачу Україні доходів від заморожених російських активів Рада ЄС ухвалила ще у січні, після тривалих обговорень. До цього заморожені в Європі російські активи планувалося витрачати на відновлення України.

27 лютого міністерка фінансів США Джанет Єллен висловила публічну підтримку ідеї термінової конфіскації заморожених російських активів для відновлення України. Єллен, виступаючи на пресконференції напередодні зустрічей зі своїми колегами з G7 і G20, заявила, що США та їхні союзники оцінюють різні варіанти щодо російських активів на суму близько 285 мільярдів доларів, заморожених у 2022 році, і пов’язані з цим ризики.

14 травня Держсекретар США Ентоні Блінкен, перебуваючи з візитом у столиці України, заявив, що Росія має заплатити за те, що вона зруйнувала, і США мають намір використати для цього заморожені російські активи.

Лідери G7 попросили представити рішення в червні.

Читайте також: Російський уряд вже «попрощався» зі своїми замороженими активами – Reuters

Зауважимо, прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак заявив, що західним країнам слід сміливіше конфіскувати російські активи, які вони заморозили після повномасштабного вторгнення РФ в Україну в 2022 році.

Згодом міністр фінансів Німеччини Крістіан Лінднер виступив за використання відсотків, отриманих від заморожених російських активів, для підтримки України у її війні проти Москви,

Після того, як у 2022 році президент Володимир Путін ввів війська в Україну, Сполучені Штати та їхні союзники заборонили операції з центральним банком і міністерством фінансів Росії, заблокувавши близько 300 мільярдів доларів суверенних російських активів на Заході.

22 січня Верховний представник Європейського Союзу із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель на пресконференції у межах засідання Ради ЄС у Брюсселі, повідомив, що країни Євросоюзу досягли політичної згоди щодо процедури використання доходів, отриманих від заморожених російських активів.

Читайте також: У ПАРЄ закликали передати заморожені активи РФ Україні: положення резолюції

Вже 30 січня у проєкті резолюції Комітету ПАРЄ з політичних питань наголосили, що Рада Європи має очолити процес “арешту російських державних активів та їх використання для підтримки відновлення України”. 22 січня Верховний представник Європейського Союзу із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель на пресконференції у межах засідання Ради ЄС у Брюсселі повідомив, що країни Євросоюзу досягли політичної згоди щодо процедури використання доходів, отриманих від заморожених російських активів.

12 лютого Рада ЄС прийняла постанову про використання надприбутків, отриманих від заморожених активів російського центрального банку, і це стало першим конкретним кроком до мети блоку спрямувати гроші для фінансування відновлення України.

16 травня стало відомо, що міністри фінансів країн “Великої семи” підтримають план Європейського Союзу щодо використання доходів від заморожених російських активів для військової допомоги Україні.

Тоді як 21 травня міністр закордонних справ Чехії Ян Ліпавський повідомив, що держави-члени Європейського Союзу схвалили план використання прибутків від заморожених активів РФ. 90 % цих коштів виділять для ЗСУ, а решту – для відновлення України.

Вже 9 червня під час зустрічі президент Франції Емманюель Макрон та Глава США Джо Байден погодили використання прибутку від заморожених російських активів на підтримку України. У спільній заяві лідерів країн мовилося, що вони сповнені рішучості “розвіяти будь-яке хибне уявлення про те, що час на боці Росії”.

26 липня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн заявила, що 1,5 мільярда євро прибутку від заморожених російських активів перерахують на підтримку України.

Країни-члени ЄС у травні погодилися використати мільярди євро прибутків від заморожених російських активів, щоб допомогти Україні та фінансувати післявоєнну відбудову. ЄС заморозив близько 200 мільярдів євро російських активів, які зберігаються в блоці, в рамках санкцій, накладених на РФ за її вторгнення в Україну в 2022 році.

  • За даними Bloomberg українські посадовці дедалі більше занепокоєні затримками в укладанні угоди, яка могла б розблокувати $50 мільярдів підтримки від прибутків заморожених активів російського центробанку.
  • Британське агентство боротьби зі злочинністю (NCA) домоглося конфіскації підсанкційних коштів російського мільярдера Петра Авена у розмірі 780 тисяч фунтів (близько 925 тисяч євро).
  • 6 травня канцлер ФРН Олаф Шольц погодився, що доходи від заморожених російських коштів в Європейському Союзі можна у майбутньому використати для закупівлі озброєння в усьому світі на користь України.
  • Західні країни заморозили російські суверенні активи на суму 300 мільярдів доларів.

Президент України Володимир Зеленський увів у дію нові санкції, які стосуються низки фізичних осіб та компаній. Відповідний указ був підписаний після рішення Ради національної безпеки та оборони України (РНБО) від 5 жовтня 2024 року, яке стосується застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів.

Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець повідомив про черговий випадок воєнного злочину російських військ — розстріл беззбройних українських військовослужбовців у Нью-Йорку, що на Донеччині.

Україні передали перші винищувачі F-16 від Нідерландів, що стало важливим кроком у зміцненні оборонних спроможностей країни. Міністр оборони Нідерландів Рубен Брекельманс повідомив про передачу літаків, підкресливши їхню необхідність в умовах постійних російських авіаударів.

Європейський Союз розглядає можливість зміни системи військової підтримки України у відповідь на вето Угорщини, яка має проросійську позицію. Очікується, що 9 жовтня відбудеться політична домовленість між послами ЄС щодо надання Україні 50 мільярдів євро допомоги, отриманих від заморожених активів РФ.

Внаслідок стрілянини на автовокзалі Беер-Шеви (Ізраїль) нападник вбив офіцерку прикордонної поліції та поранив щонайменше десять осіб. Інцидент стався в неділю вдень, коли терорист відкрив вогонь у центральному McDonald’s.