У ПАРЄ закликали передати заморожені активи РФ для відновлення України

Джерело: пресслужба ПАРЄ

Рада Європи має очолити процес “арешту російських державних активів та їх використання для підтримки відновлення України”, мовиться у проєкті резолюції Комітету ПАРЄ з політичних питань.

У проєкті резолюції, заснованому на доповіді Лулзіма Баші, комітет зазначив, що РФ, як держава-агресорка, повинна надати “повну компенсацію за шкоду, завдану її міжнародно-протиправними діями, включаючи руйнування інфраструктури, загибель людей, економічні труднощі та інші негативні наслідки”.

Приблизно 300 мільярдів доларів заморожених російських активів тепер мають передати в розпорядження для відновлення України. Станом на червень 2023 року задокументовані збитки, завдані агресією Росії інфраструктурі та економіці України, оцінюються в 416 мільярдів доларів, зазначили парламентарі.

Комітет рекомендував створити “міжнародний компенсаційний механізм” під егідою Ради Європи, що включає міжнародний трастовий фонд, до якого мають передати російські активи, якими володіють країни-члени та не члени Ради Європи. Також рекомендували створити “неупереджену та ефективну” міжнародну претензійну комісію, що діятиме згідно з визнаними судовими нормами, для розгляду позовів України та інших суб’єктів, які постраждали від агресії.

Окрім цього, Комітет закликав країни-члени Ради Європи та країни, що не є членами Ради Європи, які володіють російськими активами, “активно співпрацювати” у передачі цих активів такому механізму – за підтримки ЄС, США та G7.

Зауважимо, 22 січня Верховний представник Європейського Союзу із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель на пресконференції у межах засідання Ради ЄС у Брюсселі, повідомив, що країни Євросоюзу досягли політичної згоди щодо процедури використання доходів, отриманих із заморожених російських активів.

29 лютого міністерка закордонних справ Німеччини Анналена Бербок провела паралелі між розвитком подій у невизнаному Придністров’ї та ситуацією на сході Донбасі.

29 лютого президент Володимир Зеленський призначив бригадного генерала Володимира Карпенка командувачем Сил логістики Збройних Сил України.

Польща не виключає введення заборони на сільськогосподарську продукцію з Росії, заявив прем’єр-міністр Дональд Туск 29 лютого під час візиту до Варшави свого колеги з Латвії, котра вже запровадила таку заборону.

Українські посадовці стурбовані тим, що просування Росії може набрати значних обертів до літа, якщо союзники Києва не зможуть збільшити постачання боєприпасів.

За словами президента Володимира Зеленського, Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський розробляє два варіанти плану подальших дій: якщо Україна отримає допомогу США, вона зможе перейти в наступ, якщо ні – їй доведеться зосередитися лише на захисті.