Єврокомісія погодила використання заморожених російських активів для відновлення України

Джерело: “Інтерфакс-Україна” з посиланням на коментар високопосадовця ЄС

12 грудня Європейська комісія затвердила пропозицію стосовно законодавчого акта щодо використання доходів заморожених російських активів для відновлення України.

Текст пропозицій не оприлюднюватимуть, натомість одразу передадуть Європейській Раді для вивчення з подальшим ухваленням рішення. Рішення стосовно введення в дію пропозицій мають ухвалити одноголосно всі держави-члени Європейського Союзу.

Посадовець не озвучив конкретних цифр і процедур “через характер пропозицій — а це обмежувальні заходи, запроваджені через російську агресію”.

Він розповів, що “дуже великі суми активів і доходів центрального банку Росії (ЦРБ) були в ЄС на час агресії”.

На той час, за дуже короткий період — це було питання кількох годин або днів — ЄС вирішив іммобілізувати ці активи ЦБР, які були у фінансових установах на території ЄС. Після цього жодні транзакції більше не були можливі. Згодом це створило виняткову ситуацію, особливо для активів, які були іммобілізовані в так званих центральних депозитаріях (ЦД) цінних паперів — фінансових установах, які використовують для транзакцій між покупцями і продавцями, — пояснив посадовець.

Водночас ЦД мають щось робити із цими ліквідними активами, вони не можуть зберігати їх на своєму рахунку. Їм доводиться поміщати їх на середньострокові депозити в центральних банках, розумно підтримувати їхню цінність. Згодом це принесло велику суму доходу, що і далі зростає. Ці виняткові доходи є лише завдяки рішенню про іммобілізацію. Зрештою ЦД записали ці доходи як прибуток на своїх рахунках, і держави-члени почали підвищувати корпоративний податок на цей прибуток.

Європейська комісія вважає, що оскільки ці доходи отримано в результаті іммобілізації, то їх слід використовувати для допомоги в реконструкції та відновленні України.

Раніше стало відомо, що Європейський Союз просувається з пропозицією оподаткування прибутку від заморожених активів центрального банку РФ на суму у понад 210 мільярдів євро, щоб допомогти у відбудові України, попри занепокоєння кількох країн-членів.

Так, Єврокомісія планує оприлюднити законодавчу ініціативу стосовно використання податку на прибуток із заморожених російських активів. Планується, що пропозицію оголосять 12 грудня цього року.

Зауважимо, згідно з проєктом документа, Європейська комісія запропонує, як законно перерахувати доходи, отримані від російських активів, до бюджету блоку.

Раніше повідомлялося, що сім найсильніших економік світу, включаючи США, досліджують, як отримати прибуток від заморожених російських активів, щоб допомогти Україні.

Спочатку в ЄС висловлювалася ідея передати Києву заморожені російські резерви, однак, юристи дійшли висновку, що конфіскувати їх не можна, є навіть ризики у разі інвестування з метою передачі Україні отриманого доходу.

Перспектива оподаткування та конфіскації надприбутків також викликає юридичні та фінансові запитання. Одначе, у Брюсселі зрештою зупинилися на пропозиції використати податок на прибуток за замороженими активами РФ.

Генерал-лейтенант Олександр Павлюк, командувач Сухопутних військ Збройних Сил України, повідомив, що за тиждень з 18 по 24 липня підрозділи РЕБ зірвали майже 8 тисяч завдань ворога із застосування розвідувальних БпЛА та FPV-дронів.

Станом на 22:00 в п’ятницю, 26 липня, від початку доби по всій лінії фронту кількість бойових зіткнень збільшилась до 107.

Румунія заявила, що виявила на своїй території фрагменти російських безпілотників, проте в НАТО стверджують, що не бачать ознак навмисного нападу на територію Альянсу.

Лідер фракції “Європейська Солідарність” Петро Порошенко привіз українським захисникам на Харківщину нову партію техніки, зокрема дрони, системи радіоелектронної боротьби, командно-штабні машини та техніку для будівництва фортифікацій.

Протягом дня, 26 липня, армія РФ здійснила 16 обстрілів прикордонних територій та населених пунктів Сумської області. Загалом зафіксовано 69 вибухів.