Франція та Британія направлять в Україні військову моніторингову місію

Джерело: The Washington Post

Відхиляючи вимогу Росії скасувати санкції Заходу в обмін на припинення вогню в Чорному морі, європейські лідери засвідчують, що вони все ще можуть бути гравцями на переговорах у Вашингтоні.

Нині ж європейські країни активізували обговорення можливого розміщення військових контингентів в Україні, що викликало різку реакцію Росії. Франція та Велика Британія ініціювали створення “коаліції охочих” для підтримки України.

Париж і Лондон розглядають можливість розміщення європейських сил у тилових районах України для захисту критичної інфраструктури, навчання українських військових та логістичної підтримки. Зауважується, що союзники готуються “найближчими тижнями” направити військову делегацію до України для оцінки необхідної чисельності сил і потенційних зон розгортання.

Окрім того, європейський фокус змістився на повітряну та морську силу, за словами двох дипломатів, оскільки аналітики вказують на обмежені можливості розгортання великих військ, водночас інші країни пропонують можливість посилення повітряного та морського контролю, включно з патрулюванням у небі та Чорному морі.

Разом з тим, низка європейських країн висловлює сумніви щодо військової місії. Німеччина утримується від конкретних зобов’язань, зважаючи на політичну ситуацію всередині країни. Італія виступає проти, посилаючись на відсутність гарантій підтримки з боку США. Польща готова долучитися до місії, однак, у вигляді логістичної допомоги, а не безпосереднього розміщення військ.

Президент Франції Емманюель Макрон зауважив, що участь Європи в миротворчій місії не повинна залежати від позиції США, хоча він визнав, що координація з Вашингтоном є важливою. Наразі адміністрація Дональда Трампа уникає чітких зобов’язань щодо підтримки такого формату, а його спеціальний представник Стів Віткофф назвав ініціативу “надто спрощеною”.

Росія попередила, що можливе розгортання європейських військ може призвести до прямого зіткнення з НАТО. Речниця МЗС РФ Марія Захарова заявила, що такі дії “призведуть до загострення конфлікту”.

Тоді як Макрон та Кір Стармер наголосили, що Росія не має права вето на європейські ініціативи в Україні.

Також одне з французьких джерел повідомило, що Трамп не виключає підтримки США, і що зусилля вживаються “у повній гармонії з нашими американськими партнерами, які зацікавлені в такому підході і сказали нам, що він хороший”.

Зауважимо, за даними ЗМІ, британських спецпризначенців привели у стан готовності до відряджання в Україну у складі миротворчої місії Великої Британії, оскільки угода про припинення вогню “наближається до завершення”.

Загалом вже більш як 30 країн вже виявили готовність відрядити свої миротворчі війська в Україну, повідомив представник прем’єр-міністра Великої Британії  Кіра Стармера.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 4 липня. Від початку цієї доби відбулося 136 бойових зіткнень.

Міністр закордонних справ Китаю Ван Ї повідомив високопоставленому дипломату ЄС, що Китай не може прийняти поразки Росії у війні проти України, оскільки це дозволить США зосередитись виключно на Пекіні.

У четвер, 3 липня, Сили оборони України вдруге за тиждень успішно вдарили по командному пункту 8-ї загальновійськової армії ЗС РФ. Також було уражено командний пункт 20-ї мотострілецької дивізії противника на тимчасово окупованій території Донецької області.

У п’ятницю, 4 липня, поблизу тимчасово окупованого селища Стрілкове на Херсонщині підірвався автомобіль Chevrolet Aveo. Внаслідок вибуху загинули троє військових із російського центру безпілотних систем “Барс-Сармат”.

Президент США Дональд Трамп заявив, що не досяг жодного прогресу у переговорах про припинення вогню в Україні під час телефонної розмови з главою Росії Володимиром Путіним 3 липня.