Франція та Британія направлять в Україні військову моніторингову місію
Джерело: The Washington Post
Відхиляючи вимогу Росії скасувати санкції Заходу в обмін на припинення вогню в Чорному морі, європейські лідери засвідчують, що вони все ще можуть бути гравцями на переговорах у Вашингтоні.
Нині ж європейські країни активізували обговорення можливого розміщення військових контингентів в Україні, що викликало різку реакцію Росії. Франція та Велика Британія ініціювали створення “коаліції охочих” для підтримки України.
Париж і Лондон розглядають можливість розміщення європейських сил у тилових районах України для захисту критичної інфраструктури, навчання українських військових та логістичної підтримки. Зауважується, що союзники готуються “найближчими тижнями” направити військову делегацію до України для оцінки необхідної чисельності сил і потенційних зон розгортання.
Окрім того, європейський фокус змістився на повітряну та морську силу, за словами двох дипломатів, оскільки аналітики вказують на обмежені можливості розгортання великих військ, водночас інші країни пропонують можливість посилення повітряного та морського контролю, включно з патрулюванням у небі та Чорному морі.
Разом з тим, низка європейських країн висловлює сумніви щодо військової місії. Німеччина утримується від конкретних зобов’язань, зважаючи на політичну ситуацію всередині країни. Італія виступає проти, посилаючись на відсутність гарантій підтримки з боку США. Польща готова долучитися до місії, однак, у вигляді логістичної допомоги, а не безпосереднього розміщення військ.
Президент Франції Емманюель Макрон зауважив, що участь Європи в миротворчій місії не повинна залежати від позиції США, хоча він визнав, що координація з Вашингтоном є важливою. Наразі адміністрація Дональда Трампа уникає чітких зобов’язань щодо підтримки такого формату, а його спеціальний представник Стів Віткофф назвав ініціативу “надто спрощеною”.
Росія попередила, що можливе розгортання європейських військ може призвести до прямого зіткнення з НАТО. Речниця МЗС РФ Марія Захарова заявила, що такі дії “призведуть до загострення конфлікту”.
Тоді як Макрон та Кір Стармер наголосили, що Росія не має права вето на європейські ініціативи в Україні.
Також одне з французьких джерел повідомило, що Трамп не виключає підтримки США, і що зусилля вживаються “у повній гармонії з нашими американськими партнерами, які зацікавлені в такому підході і сказали нам, що він хороший”.
Зауважимо, за даними ЗМІ, британських спецпризначенців привели у стан готовності до відряджання в Україну у складі миротворчої місії Великої Британії, оскільки угода про припинення вогню “наближається до завершення”.
Загалом вже більш як 30 країн вже виявили готовність відрядити свої миротворчі війська в Україну, повідомив представник прем’єр-міністра Великої Британії Кіра Стармера.
- Президент Франції Еммануель Макрон заявив, що запропоновані миротворчі сили будуть здатні дати відсіч російському вторгненню, якщо Москва вирішить знову напасти на Україну.
- Розміщення миротворчих військ в Україні, котре запропонували Велика Британія та Франція в межах угоди про припинення вогню з Росією, – це питання, яке має вирішити Київ, а не Москва, заявив президент Франції Емманюель Макрон.
- Французький президент Еммануель Макрон повідомив, що низка європейських та неєвропейських країн висловила бажання приєднатися до коаліції для розгортання військ в Україні.
Російські війська суттєво знизили темпи просування в Україні у березні, попри гучні заяви глави РФ Володимира Путіна про посилення наступу на фронті. За даними OSINT-проєкту DeepState, який відстежує ситуацію на полі бою. У березні росіяни захопили лише 133 кв. км української території — це найнижчий показник з червня 2024 року, коли під контроль РФ перейшло 114 кв. км.
31 березня міністр оборони Рустем Умєров провів зустріч у Києві з міністром оборони Нідерландів Рубеном Брекельмансом, під час якої сторони обговорили посилення безпеки та співпрацю в оборонній сфері.
Міжнародний саміт у Бучі 31 березня ухвалив спільну заяву щодо необхідності розслідувати кожен воєнний злочин РФ, покарати винних і не допустити повторення трагедій.
31 березня глави МЗС головних європейських країн заявили про готовність посилити підтримку України та запровадити нові санкції проти Росії, щоб змусити її погодитися на зупинення війни.
У Дніпрі 28 березня внаслідок російської дронової атаки загинула лікарка, учасниця спільноти Проекту Кешер та проєкту Мама для мами Ольга Семіренко.