Франція вперше звинуватила військову розвідку РФ у кібератаках

Джерело: МЗС Франції/X

Влада Франції офіційно звинуватила військову розвідку Російської Федерації у причетності до серії кібератак, які тривали протягом десятиліття. Мова про діяльність хакерського угруповання APT28 (відомого як Fancy Bear), котре пов’язують з атаками на урядові ресурси в Європі та США.

За даними МЗС, з 2021 року відповідальний за кібератаки підрозділ Головного управління розвідки РФ здійснив атаки на близько десяти французьких організацій. Серед них — представники оборонного, фінансового та економічного секторів.

Російська військова розвідка вже кілька років використовує кібератаку проти Франції, здійснену групою під назвою APT28. З 2021 року вона атакувала десяток французьких організацій, – заявив міністр закордонних справ Франції Жан-Ноель Барро, офіційно вперше приписавши кібератаки ГРУ. Він додав, що французька влада стежить за “своїми опонентами, блокує їх та бореться з ними”.

У МЗС також повідомили, що під час президентських виборів у Франції угруповання APT28 здійснило масштабну хакерську операцію, намагаючись вплинути на громадську думку, поширивши тисячі викрадених документів з метою маніпуляцій виборцями. Однак ця спроба не мала жодного реального впливу на виборчий процес.

Угруповання атакувало не лише політичні чи економічні структури. За інформацією МЗС, цілями ГРУ стали й організації, пов’язані з повсякденним життям французів: державні служби, приватні компанії, а також спортивні організації, що брали участь в підготовці до Олімпійських та Паралімпійських ігор 2024 року.

У відомстві зауважили, що спільно зі своїми партнерами Франція рішуче налаштована використовувати всі наявні засоби, щоб перешкодити зловмисній поведінці Росії у кіберпросторі та реагувати у разі необхідності.

Fancy Bear пов’язують з десятками глобальних атак, зокрема втручанням у президентські вибори у США у 2016 році. Тоді угруповання звинуватили у сприянні Дональду Трампу шляхом оприлюднення електронного листування Демократичної партії та документів, пов’язаних із кампанією Гілларі Клінтон. APT28 атакує особисті поштові акаунти з метою викрадення даних, листування або отримання доступу до інших комп’ютерів в інфраструктурі.

Читайте також: Гібридна війна: Росія хоче протистояти НАТО, але не наважується вийти на поле бою – CNN

  • Іспанська поліція затримала у східному місті Аліканте хакера, якого підозрюють в 40 кібератаках на критично важливі державні та приватні організації, зокрема, Цивільну гвардію, Міністерство оборони, НАТО, армію США, ООН та низку університетів.
  • Керівник зовнішньої розвідки Німеччини Бруно Каль заявив, що диверсії Росії проти західних об’єктів можуть змусити НАТО розглянути питання про застосування статті 5 про взаємну оборону Альянсу.
  • У НАТО обговорюють можливість завдання превентивних ударів по Росії, у разі збройного конфлікту з Альянсом, повідомив глава військового комітету НАТО Роб Бауер.
  • Після того, як країни ЄС масово вислали 600 російських шпигунів-дипломатів, столиця Австрії стала новим центром російського шпигунства в Європі.

29 квітня прем’єр-міністр Денис Шмигаль повідомив, що уряд запровадить програму підтримки виробників бавовнику у трьох областях. Передбачена виплата становитиме 10 тисяч гривень за гектар.

29 квітня міністр інформації та мовлення Пакистану Аттаулла Тарар, посилаючись на підтверджені дані розвідки, повідомив, що Індія планує завдати військового удару протягом наступних 24–36 годин.

29 квітня, під час спілкування з журналістами президент США Дональд Трамп запропонував себе на посаду Папи Римського. Згодом він уточнив, що насправді не віддає нікому перевагу.

Пізно ввечері 29 квітня Дніпро також опинилося під масованим обстрілом російських дронів-камікадзе. Внаслідок ворожої атаки загинула одна особа.

В Естонії розпочалися національні навчання Kilp та Miljon Miksi щодо відпрацювання дій у кризових ситуаціях на кордоні з Росією, зокрема евакуації населення з Нарви та Сілламяе.