FT: «Лукойл» ризикує втратити закордонні активи на 14 млрд євро через санкції США

Джерело: FT

Зрив продажу закордонного бізнесу “Лукойлу” компанії Gunvor спричинив кризу у російській нафтовій групі, створивши ризик втрати активів на 14 млрд євро та посиливши чутки про можливе поглинання компанії її внутрішнім конкурентом – “Роснафтою”.

Минулого тижня Вашингтон заблокував угоду з Gunvor після запровадження нових санкцій проти другого за величиною нафтового виробника Росії, заявивши, що не видаватиме ліцензію для роботи “маріонетці Кремля”.

“Лукойл” до 21 листопада має продати або списати свої міжнародні активи, котрі компанія будувала десятиліттями, оскільки західні партнери поспішають виконати вимоги США щодо розриву зв’язків.

На ринку обговорюють можливість, що активи можуть бути просто вилучені країнами, де вони розташовані, тож власники “Лукойлу” вже готуються до ймовірної втрати активів у країнах, де вони розташовані.

За оцінками Financial Times, сума у 14 млрд євро відповідає мінімальній вартості активів, якими “Лукойл” володіє більш ніж наполовину через структури в Австрії та Нідерландах. Це стане найбільшим ударом по російській компанії від початку повномасштабного вторгнення в Україну.

Попри те, що санкції також торкнулися “Роснафти”, саме “Лукойл” зазнає більшої шкоди, адже його іноземні активи становлять значну частку загального портфеля.

Компанію заснував 1991 року тодішній заступник міністра нафтової промисловості РФ Вагіт Алекперов, котрий нині залишається її найбільшим акціонером і, за даними Forbes, – найзаможнішою людиною Росії.

Після агресивного розширення “Роснафти” у 2000-х “Лукойл” почав активно інвестувати закордон – від нафтових родовищ в Іраку до НПЗ у Європі та мережі автозаправок у ЄС і США.

Хоча формально компанія є приватною, вона завжди мала особливі відносини з державою, визнавав сам Алекперов. Аналітики зазначають, що санкції США можуть остаточно покласти край міжнародній діяльності “Лукойлу” і відкрити шлях для його поглинання “Роснафтою”, котру очолює соратник Путіна Ігор Сєчін.

За даними синоптиків у вівторок, 23 червня, у низці областей очікуються опади.

Держсекретар США Марко Рубіо розпочинає поїздку до ОАЕ, Кувейту та Бахрейну на тлі переговорів Вашингтона з Тегераном щодо завершення війни на Близькому Сході. Однією з головних тем стане безпечний і вільний транзит через Ормузьку протоку.

Військові М’янми відповідальні за загибель щонайменше 702 цивільних протягом шести місяців виборчого періоду. Новий звіт ООН описує різке погіршення ситуації з правами людини в М’янмі на тлі контрольованих військовими виборів. Найбільшим джерелом руйнувань і жертв, за оцінкою організації, залишаються авіаудари.

Федеральний суд у Вашингтоні заблокував адміністрації Дональда Трампа використання оновленої імміграційної бази SAVE для перевірки виборчих списків штатів. Правозахисники попереджали, що така система може помилково позбавити права голосу законних виборців.

Верховний суд Іспанії засудив колишнього міністра транспорту Хосе Луїса Абалоса до 24 років ув’язнення у справі про корупцію під час закупівлі масок у пандемію COVID-19. Його колишній помічник Кольдо Гарсія отримав 19 років.