FT: Ракетний гігант MBDA не встигає забезпечити план переозброєння Європи
Джерело: Financial Times
Європейський ракетний гігант MBDA, виробник відомих Storm Shadow/Scalp і Aster, не встигає забезпечити виконання замовлень через зростання попиту. Портфель контрактів концерну досяг 37 млрд євро, і за нинішніх темпів виробництва цього вистачить на сім років роботи.
Компанія не встигає за потребами замовників через складні виробничі процеси, обмеження інфраструктури і розтягнуту логістику між Францією та Італією. Наприклад, ракета Aster проходить декілька етапів складання на різних заводах у двох країнах, що значно уповільнює процес.
Замовлення компанії сягнули €37 млрд — це обсяг роботи майже на сім років за нинішніх темпів.
Гендиректор MBDA Ерік Беранже визнав, що компанії потрібно адаптуватися до “економіки воєнного часу”, де ключову роль відіграють швидкість і обсяги. Однак спроби спростити виробництво наразилися на спротив з боку Франції та Великої Британії, які побачили у змінах загрозу для власних інтересів у спільному підприємстві.
Нам потрібно стати набагато індустріальнішими, якщо можна так висловитися, щоб упоратися з труднощами нарощування виробництва, — сказав Беранже.
Проблеми посилює транскордонна структура концерну — зброю часто доводиться кілька разів перевозити між Францією та Італією. Це займає місяці, але не дає значного виграшу в ефективності.
MBDA залишається рідкісним прикладом успішної оборонної співпраці у роздробленій оборонній галузі Європи. Проте аналітики критикують компанію за повільну адаптацію до нових реалій.
Наразі MBDA інвестує 2,4 млрд євро до 2028 року, зокрема у виробництво ракети Aster, яка складається з понад 10 тисяч компонентів. Для пришвидшення процесів компанія навіть орендувала роботів у Німеччині та Японії, скоротивши термін їхнього запуску з року до чотирьох місяців.
Зауважимо, загроза втрати військової підтримки США та необхідність реалізувати безпеку України власними силами змусили європейські країни швидко зайнятися створенням банку або фонду для фінансування масштабних оборонних витрат. Є ідеї, як це зробити без значного збільшення бюджетних витрат – наприклад, за аналогією з Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР).
Читайте також: The Guardian: «Червоні лінії» Путіна – лише слова, РФ – не така сильна, як вважають
Разом з тим, через свої імперські амбіції Росія становить найбільшу та найгострішу загрозу для країн НАТО. У разі “заморожування” війни в Україні, Москві знадобиться шість-десять років, щоб відновити свою армію. Протягом цього періоду Німеччина спільно з Альянсом повинні дати можливість своїм Збройним силам боротися з Росією. Тільки так можна буде зменшити ризик наступної війни в Європі.
- Президент Естонії Алар Каріс заявив, що союзники по НАТО повинні зробити більше, щоб допомогти захистити Україну, перетнувши всі так звані “червоні лінії”.
- Британський полковник у відставці Геміш де Бреттон-Гордон, колишній командувач сил НАТО зі швидкого реагування на хімічні, біологічні, радіологічні і ядерні загрози, заявив, що британський прем’єр Кір Стармер повинен якомога швидше дозволити Києву бити ракетами Storm Shadow вглиб РФ.
- На думку американського військового кореспондента Девіда Акса, російські ядерні погрози можна сприймати як “порожній блеф”, оскільки якщо це не так, тоді ядерний удар був неминучим з 1999 року.
На одному з пляжів на заході Ірландії подружжя Кейт і Джон Гей натрапило на пляшку з посланням, яка пропливла майже 3 тисячі кілометрів через Атлантичний океан. У ній була записка від пари закоханих – Аніти Моран та Бреда Сквайрса – яку вони залишили ще у 2012 році після побачення на канадському острові Белл.
Останні події в Польщі, пов’язані з демонтажем українських символів та ігноруванням проявів ксенофобії, засвідчують тривожну тенденцію: польська держава не дає належної відповіді на зростання антиукраїнських настроїв. Про це пише польський журналіст і публіцист Міхал Ольшевський у своїй колонці для “Gazeta Wyborcza”.
У Держдумі Росії готуються до розгляду законопроєкту, який дозволить притягати до кримінальної відповідальності “іноагентів” після першого ж порушення закону – без попереднього адміністративного покарання. Про це повідомив спікер Держдуми В’ячеслав Володін у своєму Telegram-каналі.
Платформа McHire, яку McDonald’s використовує для прийому на роботу нових співробітників, виявилася вразливою до елементарного злому. Двоє незалежних дослідників кібербезпеки – Ієн Керролл і Сем Каррі – з’ясували, що до внутрішньої системи, яка обробляє заявки кандидатів, можна було увійти, просто ввівши логін і пароль “123456”.
Голова Центру протидії корупції Віталій Шабунін заявив, що президент Володимир Зеленський “робить перші, але впевнені кроки” до авторитарної моделі влади, заснованої на зловживанні повноваженнями та вибірковому переслідуванні опонентів.