FT: У новій угоді США пропонують свій контроль над українськими ресурсами
Джерело: Financial Times
США наполягають на укладенні масштабної угоди, що передбачає контроль над критично важливими мінеральними та енергетичними ресурсами України. Водночас документ не містить жодних гарантій безпеки для Києва, повідомляє Financial Times, посилаючись на проєкт угоди, переданий Україні.
Пропозиція Вашингтона значно розширює попередню економічну домовленість, досягнуту минулого місяця, яка була частиною ініціатив президента Дональда Трампа щодо завершення війни та компенсації США за надану військову допомогу.
Тоді документ передбачав створення інвестиційного фонду, до якого Україна мала б передавати 50% майбутніх прибутків від видобутку корисних копалин. Однак ця угода так і не була підписана після невдалих переговорів президента Володимира Зеленського з Дональдом Трампом у Білому домі. Нова редакція документа передбачає ще жорсткіші умови для України.
Згідно з текстом документа, США та Україна мають створити наглядову раду для контролю над спільним інвестиційним фондом, що розподілятиме доходи від видобутку нафти, газу та інших корисних копалин. Три з п’яти місць у раді належатимуть американським представникам, що дає Вашингтону право вето.
Всі кошти, отримані від реалізації проєктів, конвертуватимуться у валюту та виводитимуться за межі України.
Також США отримають пріоритетне право на використання української інфраструктури – газопроводів, залізниць, портів, об’єктів з переробки ресурсів. Вашингтон отримає 4% роялті з усіх прибутків перед тим, як кошти будуть розподілені між партнерами.
Тоді як Україна нестиме фінансову відповідальність за затримки та можливі спірні ситуації, пов’язані з реалізацією проєктів.
Високопосадовці в Києві розкритикували пропозицію, заявивши, що вона ставить під загрозу економічний суверенітет України та може призвести до виведення прибутків за кордон. Один з них порівняв умови угоди з “грабунком”.
І хоча нова угода не передбачає передачу США ядерної енергетичної інфраструктури України, як це обговорювалося раніше, українські посадовці побоюються, що це питання може знову з’явитися в майбутніх переговорах.
Міністр фінансів США Скотт Бессент заявив, що документ можуть підписати вже наступного тижня, однак українська сторона наголосила, що наразі вивчає юридичні аспекти та готує контрпропозицію.
Раніше ЗМІ інформували, що Сполучені Штати та Україна наближаються до підписання довгоочікуваної угоди про рідкісноземельні метали, котру відтермінували після напруженої зустрічі президентів у п’ятницю.
20 березня президент США повідомив, що Вашингтон “дуже скоро” підпише угоду з Україною про рідкісноземельні метали. Він заявив, що Україна та США найближчим часом підпишуть угоду про розробку українських рідкісноземельних металів. Відповідний документ був готовий до підписання, однак, церемонія, яка мала відбутися у Білому домі, зірвалася через публічну сварку між Трампом та президентом Володимиром Зеленським в Овальному кабінеті.
Та у четвер глава Білого дому наголосив, що найближчим часом підпише указ “про значне збільшення виробництва критичних та рідкісноземельних мінералів”.
Вже 24 березня Трамп поінформував, що українська та американська сторони уклали угоду про рідкісноземельні метали. Нині очікується підписання документа. Також, за словами глави США, між Києвом і Вашингтоном тривають перемовини щодо власності на електростанцію — ймовірно, мовиться про окуповану росіянами ЗАЕС.
Додамо, нещодавно стало відомо, що глава США висунув умови для підписання угоди з Україною щодо рідкісноземельних металів: Київ має домовитися з Москвою про швидке припинення вогню та розпочати переговори.
- Білий дім досі прагне укласти угоду про припинення вогню в Україні до 20 квітня.
- Прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер і президент Франції Еммануель Макрон п’ять днів підштовхували і радили президенту України Володимиру Зеленському, як поводитися з президентом США Дональдом Трампом.
- Кір Стармер, прем’єр-міністр Великої Британії, відіграв важливу роль у тому, щоб переконати українського президента Володимира Зеленського запропонувати “оливкову гілку” своєму американському колезі після їхньої публічної суперечки в Овальному кабінеті минулого тижня.
- 4 березня президент Володимир Зеленський заявив про готовність України до якнайшвидшого початку переговорів щодо досягнення миру.
Країни Балтії висловили занепокоєння щодо можливих наслідків перемир’я в Україні, вважаючи, що це призведе до зростання загрози з боку Росії. Міністри оборони Естонії та Литви заявили, що Москва використає паузу у війні для перекидання військ на північно-східний фланг НАТО та активного переозброєння.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 30 березня. Від початку цієї доби відбулося 147 бойових зіткнень.
У Військово-морських силах ЗСУ спростували інформацію The New York Times стосовно надання американцями координат та потребу погоджувати удар по крейсеру “Москва” зі США.
У МЗС запевнили, що рівень сумісності зовнішньої політики України з політиками ЄС досяг безпрецедентно високих показників. Це стало результатом завершення скринінгу законодавства за переговорним розділом 31 “Зовнішня політика та політика безпеки та оборони”.
Президент Фінляндії Александр Стубб пропонує встановити термін для зупинення вогню у війні в Україні. Зокрема він обговорив із главою США Дональдом Трампом початок перемир’я 20 квітня.