FT: ЄС виключить США, Британію та Туреччину з фонду переозброєння на €150 мільярдів

Джерело: Financial Times

Збройові компанії зі США, Великої Британії та Туреччини виключать із нового фонду переозброєння Європейського Союзу на €150 мільярдів, якщо їхні країни не підпишуть з Брюсселем угоди про оборону та безпеку.

Таким чином гроші з фонду витрачатимуть лише на європейські оборонні компанії та компанії з тих країн, які підписали оборонні угоди з блоком.

Як розповіли у виданні, Європа прагне посилити контроль над своїм оборонним виробництвом, тому вирішила не використовувати зброю, на яку мають вплив треті країни, наприклад США. Це означає, що системи, подібні до американських Patriot, не зможуть бути частиною європейських оборонних проєктів, бо США контролюють їх використання.

“Це можна вважати перемогою Франції та інших країн, які закликали інвестувати всі гроші у європейську оборону. Це також повʼязано зі зростанням побоювань щодо ненадійності США як оборонного партнера через політику Дональда Трампа. Це важливо, бо якщо США заборонять використовувати якусь зброю у певних конфліктах, це може обмежити обороноздатність Європи”, – йдеться в матеріалі.

ЄС постановив, що більша частина грошей на оборонну продукцію — 65% — має залишатися в межах Європи, а саме в країнах ЄС, Норвегії та Україні.

Водночас вказано, що Велика Британія намагається стати частиною цієї ініціативи, оскільки її компанії вже глибоко інтегровані в європейський оборонний ринок. Але для цього потрібно офіційно домовитися з Євросоюзом і підписати угоду про оборонне партнерство. Тож якщо Британія або Туреччина залишаться поза оборонною ініціативою ЄС, це спричинить труднощі для європейських військових компаній, які тісно співпрацюють із британськими й турецькими виробниками та постачальниками.

ЄС і Велика Британія вже почали переговори про оборонне партнерство. Утім, вони ускладнюються тим, що ЄС хоче включити до цієї угоди ще й інші спірні теми — як-от рибальство та міграцію.

Згідно з повідомленням, попередні спроби Франції обмежити витрати на оборону для компаній ЄС критикували у Німеччині, Італії, Швеції та Нідерландах. Ці країни мають тісні зв’язки з виробниками оборонної продукції за межами ЄС.

Тож план має схвалити більшість країн ЄС. За його умовами, країни ЄС зможуть витрачати кредити на продукцію з використанням компонентів з Норвегії, Південної Кореї, Японії, Албанії, Молдови, Північної Македонії та України.

Військова контррозвідка Служби безпеки України та Національна поліція спільно з Головнокомандувачем ЗСУ викрили і ліквідували на Одещині три масштабні схеми розкрадання оборонних коштів.

За міністра національної єдності Олексія Чернишова внесли заставу у повному розмірі — 120 млн гривень. ВАКС призначив цей розмір застави 27 червня у справі про зловживання службовим становищем.

Зупинка постачання Сполученими Штатами, зокрема засобів протиповітряної оборони, безпосередньо вплине на здатність України відбивати дедалі інтенсивніші повітряні удари Росії.

У Росії військовий суд оголосив вирок українському військовослужбовцю Максиму Назаренку, якого звинуватили у скоєнні “терористичного акту” на території Курської області.

У Франції близько 200 людей звинуватили священників елітної католицької школі-інтернату Notre-Dame de Betharram у фізичному та сексуальному насильстві з 1957 по 2004 рік.