Гаваї, які є штатом США, не підпадають під дію 5-ї статті НАТО — CNN

Джерело: CNN

Штат Гаваї не підпадає під дію 5-ї статті НАТО про колективну оборону. Виняток пояснюється тим, що прописано в Вашингтонському договорі про заснування НАТО, що було підписано за 10 років до того, як Гаваї стали штатом США.

Якщо іноземна держава атакуватиме базу ВМС США в Перл-Харборі або штаб-квартиру Індо-Тихоокеанського командування на північному заході від Гонолулу, то члени НАТО не будуть зобов’язані захищати Гаваї.

Хоча стаття 5 договору передбачає колективну самооборону у разі військової агресії проти будь-якої держави-члена НАТО, стаття 6 обмежує її географічне охоплення. Згідно зі статтею 6, колективна оборона застосовується лише у випадку нападу на державу-члена НАТО у Європі або Північній Америці, а будь-які острівні території держав-членів повинні знаходитися в Північній Атлантиці, тобто на північ від Тропіка Рака.

Представник Держдепу США підтвердив у коментарі для CNN, що на Гаваях дійсно не діє стаття 5, але додав, що стаття 4 про консультації, коли “територіальна цілісність, політична незалежність або безпека” будь-якого члена НАТО знаходяться під загрозою, має охоплювати будь-яку ситуацію, яка може статися, зокрема на Гаваях.

Представник Держдепу також зазначив CNN, що будь-яка поправка до Вашингтонського договору з метою включення Гаваїв ймовірно не отримає консенсусу серед держав-членів, оскільки інші країни НАТО мають території поза кордонами, визначеними у договорі. Наприклад, НАТО не долучилася до війни Великої Британії з Аргентиною у 1982 році після того, як аргентинські війська вдерлися на спірні Фолклендські острови в Південному Атлантичному океані.

Президент США Джо Байден повідомив, що має намір здійснити офіційний візит до країн Африки у лютому, після президентських виборів у Сполучених Штатах.

Уряд Франції підтримав пропозицію Сполучених Штатів Америки використати заморожені російські активи на озброєння України, піднявши перспективу угоди на зустрічі міністрів фінансів G7.

22 травня адміністрація Байдена виступила проти рішення Іспанії, Норвегії та Ірландії визнати палестинську державу, повторивши, що, хоча президент США підтримує шлях до рішення про створення двох держав, він продовжуватиме його, закликаючи до дипломатичних переговорів між двома державами.

Ввечері 22 травня російські війська скерували авіаційну ракету на Дніпропетровщину. Українські оборонці знищили ворожу ціль у Синельниківському районі.

Переможниця Премії імені Георгія Ґонґадзе, журналістка та медіаекспертка Тетяна Трощинська висловила вдячність усім за привітання та підтримку, опублікувавши на згадку текст свого виступу під час церемонії народження.