Гаваї, які є штатом США, не підпадають під дію 5-ї статті НАТО — CNN
Джерело: CNN
Штат Гаваї не підпадає під дію 5-ї статті НАТО про колективну оборону. Виняток пояснюється тим, що прописано в Вашингтонському договорі про заснування НАТО, що було підписано за 10 років до того, як Гаваї стали штатом США.
Якщо іноземна держава атакуватиме базу ВМС США в Перл-Харборі або штаб-квартиру Індо-Тихоокеанського командування на північному заході від Гонолулу, то члени НАТО не будуть зобов’язані захищати Гаваї.
Хоча стаття 5 договору передбачає колективну самооборону у разі військової агресії проти будь-якої держави-члена НАТО, стаття 6 обмежує її географічне охоплення. Згідно зі статтею 6, колективна оборона застосовується лише у випадку нападу на державу-члена НАТО у Європі або Північній Америці, а будь-які острівні території держав-членів повинні знаходитися в Північній Атлантиці, тобто на північ від Тропіка Рака.
Представник Держдепу США підтвердив у коментарі для CNN, що на Гаваях дійсно не діє стаття 5, але додав, що стаття 4 про консультації, коли “територіальна цілісність, політична незалежність або безпека” будь-якого члена НАТО знаходяться під загрозою, має охоплювати будь-яку ситуацію, яка може статися, зокрема на Гаваях.
Представник Держдепу також зазначив CNN, що будь-яка поправка до Вашингтонського договору з метою включення Гаваїв ймовірно не отримає консенсусу серед держав-членів, оскільки інші країни НАТО мають території поза кордонами, визначеними у договорі. Наприклад, НАТО не долучилася до війни Великої Британії з Аргентиною у 1982 році після того, як аргентинські війська вдерлися на спірні Фолклендські острови в Південному Атлантичному океані.
- Посли країн Балтії заявили, що НАТО має бути готове до того, що Росія розпочне “екзистенційну” війну проти країн Балтії, “замасковану хуртовиною дезінформації”.
Виконавчий продюсер Суспільного Юрій Макаров уперше зʼявився на публіці після нападу та заявив, що почувається “значно краще”.
У ніч на 24 квітня (з вечора 23 квітня) російські окупаційні війська завдали масованого ракетно-дронового удару по Україні. Загалом ворог випустив 215 повітряних цілей.
Аналіз CNN показав, що президент США Дональд Трамп збрехав щодо цін на продукти та бензин у Штатах. Імовірно, таким чином американський лідер намагається мінімізувати побоювання, що його підвищення мит призведе до зростання інфляції.
Після нічної атаки Росії на Україну міністр закордонних справ Андрій Сибіга заявив, що тиск має бути спрямований на Москву, а не на Київ.
Президент США Дональд Трамп заявив, що Росія нібито готова до укладення мирної угоди, і тепер, за його словами, черга за Україною.