Глава МЗС Ірану вирушить із візитом до Москви

Джерело: Reuters

Міністр закордонних справ Ірану Аббас Арагчі вирушить до Росії, щоб обговорити, зокрема, переговори з США про ядерну програму Тегерана. Передбачається, що глава іранського відомства прибуде до Москви наприкінці тижня.

Поїздку до Москви “використають для обговорення останніх подій, пов’язаних із переговорами в Маскаті “, мовиться у Telegram-каналі іранського зовнішньополітичного відомства.

Раніше Арагчі зазначив на платформі Х, що переговори зі спецпредставником президента США на Близькому Сході Стівом Віткоффом “відбулися в атмосфері взаємної поваги”. Він анонсував швидке продовження.

Згідно з даними Axios, новий раунд переговорів запланували на 19 квітня. США розраховують провести в Римі прямі переговори.

У березні агентство Bloomberg повідомляло, що Росія погодилася допомогти Вашингтону у комунікації з Іраном з питань, пов’язаних із ядерною програмою Ісламської Республіки.

Читайте також: WSJ дізналася вимоги Ірану для повернення до ядерної угоди

Перші непрямі переговори між Іраном та США щодо ядерної програми Тегерана відбулися 12 квітня у столиці Омана Маскаті.

Раніше президент Ірану Масуд Пезешкіан розкритикував керівництво США за ультиматум щодо ядерної програми та назвав погрози на адресу ісламської республіки неприпустимими. Він акцентував, що виступає за діалог “на рівних”, заснований на взаємній повазі.

У березні Трамп дав Тегерану два місяці на підписання угоди щодо ядерної програми, яку він сам розірвав під час свого першого терміну. У разі відмови від угоди політик погрожував республіці “такими бомбардуваннями, яких вона ніколи не бачила”, а також новими вторинними санкціями.

Одночасно США розмістили на контрольованому Великою Британією острові Дієго-Гарсія (архіпелаг Чагос) шість стратегічних бомбардувальників B-2 Spirit. Ці літаки здатні знищити військові та ядерні об’єкти Ірану.

Верховний лідер Ірану Алі Хаменеї заявив, що США та їхні союзники не зможуть примусити його країну до переговорів погрозами, і пообіцяв “жорсткі наслідки”.

Додамо, запаси урану в Ірані, збагаченого до 60% – рівня, близького до необхідних для використання в ядерній зброї 90%, – різко зросли з грудня, коли Тегеран повідомив про значне прискорення процесу збагачення. Про це свідчить звіт МАГАТЕ.

Кількість урану, збагаченого до 60%, зросла за квартал на 92,5 кілограма до 274,8 кілограма, мовиться в одному з двох конфіденційних звітів МАГАТЕ.

Згідно з критеріями агентства, цієї кількості теоретично достатньо для створення шести ядерних бомб при подальшому збагаченні.

Зауважимо, ще у грудні 2024 року МАГАТЕ інформувало, що Іран має достатньо урану, збагаченого до 60%, для виробництва трьох атомних бомб.

МАГАТЕ закликало Іран до більшої прозорості та інспекцій, щоб уникнути неправомірного використання матеріалів. Ці дії посилюють занепокоєння серед західних країн, які вважають, що збагачення на такому рівні не має цивільного обґрунтування.

Іран заперечує намір створювати ядерну зброю.

У 2015 році Іран уклав угоду, за якою зобов’язався обмежити збагачення урану до рівня 3,67%, необхідного для ядерної енергетики, в обмін на зняття санкцій. Однак, після виходу США з угоди у 2018 році Іран почав відмовлятися від обмежень і збагачувати уран до 60%.

Додамо, 28 грудня 2024 року Франція, Німеччина, Велика Британія та Сполучені Штати спільно засудили збільшення Іраном обсягів виробництва збагаченого урану до 60% чистоти, близького до рівня, який використовується для ядерної зброї.

Своєю чергою, у російському МЗС засудили ультиматум президента США Дональда Трампа, який наголосив, що масовано атакуватиме Іран якщо той не погодиться підписати ядерну угоду.

Президент Чехії Петр Павел заявив в інтерв’ю BBC, що Захід не повинен тиснути на Україну з вимогою якнайшвидше звільнити всі окуповані території, якщо це означатиме надмірні людські втрати. За його словами, підтримка України має ґрунтуватися на реалістичному підході, а не на примарних очікуваннях миттєвої перемоги.

Коли мова заходить про турботу про здоров’я, більшість людей згадує про харчування, фізичну активність або психічний стан. Але часто поза увагою залишається один важливий аспект – стан ротової порожнини.

The Weatherman Foundation – це благодійний фонд, створений американкою Елізабет Везермен та її чоловіком Ендрю Данканом невдовзі після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Президенткою Фонду його Меган Моббс. Меган  – донька генерала армії США, радника президента Трампа Кіта Келлога. Для неї головне не титули, а вибір, коли Росія напала на Україну, подружжя вирішило діяти і заснувало фонд на честь батька, який у молодості був військовим кореспондентом і знав, що таке війна зсередини.

На одному з пляжів на заході Ірландії подружжя Кейт і Джон Гей натрапило на пляшку з посланням, яка пропливла майже 3 тисячі кілометрів через Атлантичний океан. У ній була записка від пари закоханих – Аніти Моран та Бреда Сквайрса – яку вони залишили ще у 2012 році після побачення на канадському острові Белл.

Останні події в Польщі, пов’язані з демонтажем українських символів та ігноруванням проявів ксенофобії, засвідчують тривожну тенденцію: польська держава не дає належної відповіді на зростання антиукраїнських настроїв. Про це пише польський журналіст і публіцист Міхал Ольшевський у своїй колонці для “Gazeta Wyborcza”.