Головний рабин України подякував українцям, котрі рятували євреїв у Другу світову
Джерело: Моше Реувен Асман/Facebook
14 травня, у День пам’яті українців, котрі рятували євреїв під час Другої світової війни, Головний рабин України Моше Реувен Асман висловив глибоку вдячність усім, хто проявив людяність. Він наголосив, що українці не відвернулися від євреїв у найстрашніші часи.
Я, як Головний рабин України, та як єврей, від імені єврейської громади — хочу висловити у глибоку вдячність перед Українцями, які в страшніші для нас часи не відвернулися. Які, ризикуючи власним життям, рятували євреїв, — заявив Моше Асман у своєму зверненні.
Рабин додав, що в роки, коли панували страх і смерть, знаходилися ті, хто відкривав двері своїх осель, ховав дітей і цілі родини, “давав шматок хліба, документи й надію”. Саме завдяки таким людям було врятовано тисячі єврейських життів.
Цей подвиг — це частина єврейської історії, та спільна українсько-єврейська пам’ять. І ця пам’ять — жива, — наголосив Асман.
Він зауважив, що сьогодні, коли світ знову постає перед злом і несправедливістю, приклад сміливих надихає не мовчати, чинити опір та залишатися людьми.
Від щирого серця дякую!!! І молюся, щоб світло та заслуга ваших вчинків ніколи не пішла в забуття! Нехай благословення Всевишнього буде з родинами Праведників назавжди!
Щороку 14 травня в Україні відзначають День пам’яті українців, які рятували євреїв у роки Другої світової війни.
Під час Голокосту нацистський режим знищив в Україні понад 1,5 мільйона євреїв — це чверть від знищених 6 мільйонів євреїв Європи. Це стало частиною загальноєвропейського плану “остаточного розв’язання єврейського питання”, ініційованого нацистською Німеччиною. Рятівниками ж євреїв були не тільки етнічні українці, а й представники інших національностей, що проживали в Україні.
За даними Ізраїльського національного меморіалу Катастрофи і Героїзму “Яд Вашем”, з України таких людей – понад 2 700. Ці люди нагороджені Державою Ізраїль званням Праведника народів світу за порятунок євреїв від Голокосту, тобто нацистської політики знищення.
Це звання присвоює Ізраїльський національний меморіал Катастрофи і Героїзму “Яд Вашем” людям по всій планеті за порятунок євреїв від Голокосту.
Україна займає четверте місце за кількістю Праведників, попереду лише Польща, Нідерланди та Франція. Загалом Праведники народів світу походять більш ніж із 50 країн.
Пам’ятна дата започаткована постановою Верховної Ради у 2021 році та збігається із відзначенням Дня незалежності Ізраїлю.
Довідка. Праведники народів світу (івр. חסידי אומות העולם, хасидей умот ха-олам) — це почесне звання присуджується Державою Ізраїль тим, хто в роки Другої світової війни рятував євреїв від знищення, на території Європи, окупованій нацистами. Походження терміна бере свій початок в юдаїзмі. Спочатку так позначали неєвреїв, які дотримуються семи основних заповідей з 613-ти, обов’язкових для євреїв.
Визнані отримують медаль і Почесну грамоту, а їх імена увічнюють в Яд Вашем на Горі Пам’яті в Єрусалимі.
Праведники народів світу з України — за своєю кількістю на четвертому місці в світі після Польщі, Нідерландів та Франції. Загалом більше двох з половиною тисяч українців отримали це почесне звання.
14 травня 2021 року в Україні вперше на державному рівні вшанували пам’ять Праведників народів світу.
- Лондонська Бібліотека Вінера відкрила доступ до одного з найбільших у світі архівів про Голокост.
- Румунія оголосила про своє рішення зробити Голокост та історію євреїв частиною шкільної програми, а прем’єр-міністр Румунії Йон-Марчел Чолаку заявив, що необхідно ознайомитися з темним минулим.
- Фінське державне керівництво розглядає можливість на законодавчому рівні заборонити використання радянських та нацистських символів через їхнє “сприяння дискримінації та розпалюванню ненависті”.
Міністр охорони здоров’я США Роберт Кеннеді-молодший виступив перед Конгресом на тлі масштабного спалаху кору у країні, масових звільнень у федеральній системі охорони здоров’я та суттєвих скорочень бюджету відомства, яке він очолює.
Повномасштабний наступ Росії на Україну обходиться російській армії дедалі більшою ціною. Вже зараз росіяни зазнали найбільших втрат із часів Другої світової війни.
У Мінфіні підрахували, що на повне відновлення Нового безпечного конфайнменту над четвертим енергоблоком Чорнобильської АЕС після російського удару може знадобитися понад 100 мільйонів євро.
Надвечір 14 травня стало відомо про склад офіційно затвердженої главою РФ Володимиром Путіним делегації РФ, котру направлять у Туреччину на переговори з Україною.
Президент США Дональд Трамп зустрівся з главою Сирії Ахмадом аль-Шараа у Саудівській Аравії 14 травня, закликавши нормалізувати відносини з давнім ворогом Ізраїлем після несподіваної заяви про скасування всіх санкцій.