Грузія бере приклад з режиму Путіна – Politico

Джерело: Politico з посиланням на звіт Форуму громадянського суспільства Східного партнерства

Повномасштабне вторгнення Росії в Україну розділило східну Європу. Деякі країни наблизились до Євросоюзу, тоді як інші, зокрема Грузія, обирають російський шлях до авторитаризму.

У звіті Форуму громадянського суспільства Східного партнерства зазначається, що російсько-українська війна посилила відносини між деякими східними країнами та ЄС у сферах енергетики, торгівлі та транспорту. Але в той час, як державне управління зросло в Україні та Молдові, у “політично поляризованій Грузії” ситуація має тенденцію до зниження.

“Диктатури чи автократичні режими вчаться один у одного. І я думаю, що в деяких країнах ми бачимо певний процес навчання. Ми також бачили це в Грузії”, – сказала Олександра Сабо з партнерства.

У березні 2023 року Грузія спробувала запровадити закон про іноземних агентів у стилі президента РФ Володимира Путіна, що призвело до великих внутрішніх протестів.

“Закон був ніби копі-пастом з Росії, з деякими … місцевими елементами — але схожість була очевидною”, — сказала Сабо.

Грузія також пережила падіння демократії, ефективного врядування та зближення політики, що відображає політичну поляризацію в країні, виявив Індекс Східного партнерства 2023.

“Загалом у кожній сфері спостерігалося зниження, попри те, що ЄС нагородив її статусом кандидата”, — пояснила Сабо.

Україна, Молдова та Грузія подали заявки на членство в ЄС після повномасштабного вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року. Але тепер тріо стало менш відокремленим утворенням, а межі між політикою сусідства ЄС і політикою розширення ЄС розмиті, мовиться в звіті.

У той час як Грузія повільно віддаляється, Україна та Молдова неухильно здійснюють системні зміни, яких Брюссель очікує від них, щоб рухатися шляхом вступу.

ЄС зробив наступний крок з Україною та Молдовою, погодившись розпочати переговори про вступ після саміту європейських лідерів у грудні. Грузія поки що отримала лише статус кандидата.

  • У суботу, 13 січня, в столиці Грузії Тбілісі пройшла велика акція протесту з вимогою суворого покарання жінки, звинуваченої в спотворенні релігійної ікони із зображенням радянського диктатора Йосипа Сталіна.

Служба безпеки України заочно повідомила про підозру чотирьом колаборантам, які катували українських полонених на Луганщині.

На активіста та волонтера Сергія Стерненка скоїли напад, про що він сам повідомив.

Прикордонники виявили тіло потопельника у річці Тиса. Це вже 46-й подібний випадок від початку повномасштабного вторгнення.

У селі Березово, що на Закарпатті, зафіксовано випадок жорстокого поводження з твариною. Собаку до смерті забили палицею. Причетних до вбивства тварини вже встановлено.

США та Україна 30 квітня підписали угоду про надра. Але, як зазначають у ЗМІ, реальна вартість цінності мінералів в Україні залишається невідомою.