Ханука: історія, традиції та значення єврейського свята

Джерело: Букви

Увечері 25 грудня єврейські громади по всьому світу запалили першу свічку Ханукії, розпочинаючи восьмиденне святкування Хануки – свята з нагоди відновлення Єрусалиму та повторного освячення Другого Храму на початку повстання Маккавеїв проти імперії Селевкідів у ІІ столітті до нашої ери.

Історія свята

Ханука бере початок у II столітті до нашої ери, коли юдейський народ на чолі з Маккавеями підняв повстання проти грецького правителя Антіоха IV Епіфана.

Селевкідського базилевса Антіоха IV Епіфана не влаштовувало, що євреї живуть відособлено і не піддаються впливу панівної еллінської культури. Спочатку хитрістю, а потім і силоміць він намагався насадити свою культуру. Зрештою загарбники вдерлися до Єрусалимського Храму, спаплюжили його, принесли на жертовник свиню, зарізали її та внесли кров свині у Святає Святих Храму.

Маттітьягу і п’ятеро його синів із династії Хасмонеїв почали повстання і здобули перемогу. Євреї прийшли до Храму, очистили жертовник, вирізьбили з дерева нову менору.

За переказами, під час освячення храму сталося диво: невелика кількість освяченої оливи, котрої мало вистачити на один день, горіла усі вісім, необхідних для виготовленні нових запасів олії для менори.

Це чудо й стало символом свята, що тепер нагадує про перемогу світла над темрявою, віри над безнадією.

На згадку про це Хануку святкують вісім днів і ночей.

Ключовою традицією є запалення Ханукії — дев’ятисвічника, де кожного вечора додають по одній свічці. Центральну свічку, “шамаш”, використовують для запалювання інших.

Ставлять ханукію на найвидніших місцях, щоб усі бачили й пам’ятали про диво. Їх встановлюють з правого боку на лівий, а запалюють – з лівого на правий. Запалені напочатку вечора, незадовго до заходу сонця, свічки повинні горіти не менше 30 хвилин після настання темряви.

Поки горять ханукії, жінкам заборонено працювати – це символ глибокої вдячності жінок за чудо Хануки Всевишньому, оскільки знущання, яких зазнавали жінки під час грецького панування, були дуже важкими.

У домівках і синагогах влаштовують урочисті запалювання, супроводжуючи їх молитвами та співами.

Ще однією важливою традицією є частування смаженими стравами, зокрема латкес (картопляними оладками) і суфганіот (пончиками), що нагадують про оливкову олію, а також різноманітні молочні страви. Діти грають у дрейдл – спеціальний чотирибічний дзиґар із буквами та отримують ханукальні подарунки або гроші (“хануке гелт”).

Нині святкування Хануки об’єднує єврейські громади по всьому світу, нагадуючи про важливість єдності, віри та відданості своїм традиціям.

Цьогоріч свято триватиме до 2 січня.

Зауважимо, 25 грудня президент Володимир Зеленський також привітав єврейську громаду зі святом Хануки та запалив святкові свічки на подарованій президентом Аргентини Хав’єром Мілеєм менорі. Він відзначив, що цьогоріч співпало святкування Різдва та початок Хануки, наголосивши: дуже добре, що в Україні ми можемо з повагою одне до одного відзначати такі свята, спілкуватись, разом жити й бажати різним людям однієї перемоги – перемоги світла над темрявою.

Спільно з рабинами України він запалив ханукальні свічки на менорі, яку торік йому подарував президент Аргентини Хавʼєр Мілей під час своєї інавгурації.

Вітаю єврейську громаду зі святом. Бажаю іудейським родинам миру, радості та щедрої долі. Нехай ханукія горить у кожній оселі, надає сил і наповнює новими надіями, зміцнює віру в силу правди та справедливості, – додав Зеленський.

Президент США зреагував на удар РФ по українській енергетиці 25 грудня закликом посилити постачання озброєння.

Триває 1037-ма доба повномасштабної російсько-української війни. За цей час втрати військ РФ у живій силі (вбиті та поранені) сягли понад 780 тисяч осіб.

26 грудня відзначають День подарунків та День скиглія. За церковним календарем сьогодні – Собор Пресвятої Богородиці.

За даними синоптиків у четвер, 26 грудня, в країні очікується хмарна погода.

Росія та Іран планують укласти договір про стратегічне партнерство за кілька днів до інавгурації обраного 47-м президентом США Дональда Трампа, 20 січня. Договір замінить угоду 2002 року, що передбачає співпрацю в енергетиці, транспорті та сільському господарстві.