Християни східного обряду святкують Великдень

Джерело: Букви
У неділю, 5 травня, православні та греко-католики відзначають Великдень або Воскресіння Христове.
Великдень вважається найголовнішим християнським святом усього богослужебного року.
За Євангеліями, після того, як Ісус прийшов до Єрусалима, був зраджений і страчений на хресті, а потім похований у печері відданими учнями, Він воскрес. Недільного дня, прийшовши до Його гробу, жінки-мироносиці виявили, що місце поховання порожнє. Натомість побачили ангела, який сповістив їм, що Ісус воскрес. Невдовзі одній із них явився Христос, якого вона сприйняла спочатку за садівника, і сказав про своє воскресіння.
Великдень – перехідне свято, тому його дату для кожного року вираховують за місячно-сонячним календарем.
Святкування Великодня у західних і східних християн майже не відрізняються в основних принципах, однак дата різниться. Цьогоріч західні християни зустрічали Воскресіння Христове 31 березня.
Різниця у даті святкування Великодня католиків і православних пояснюється тим, від якої дати відраховується перший весняний повний місяць. Православні відраховують дату Великодня від дати рівнодення за юліанським календарем. Тоді як католики і протестанти вираховують дату від астрономічного рівнодення. Відповідно, різниця впливає на дату відрахунку рівнодення.
Великодні прикмети
- Якщо людина бачить світанок у Великодній ранок, то до в її дім постукає удача
- Добрий знак, коли в ніч на Великдень насниться померлий родич. Це провісник того, що в цьому році сім’я буде здорова
- Якщо в перший день Великодня погода погана, то врожай цього року буде хорошим
- На другий день свята ясна погода – літо буде дощове
- У великодню ніч ясне зоряне небо – чекайте заморозків
- На Великдень небо похмуре – літо не буде теплим
Великодні звичаї
- Щоб захистити дитину від пристріту і негараздів, протягом всього великоднього тижня, починаючи з неділі, мати давала дитині натщесерце шматочок освяченої паски.
- Щоб протягом року в родині був мир і лад, першу пасхальну трапезу в неділю необхідно починати з сім’єю в повному складі. Обов’язково кожен член сім’ї повинен з’їсти шматочок освяченої паски і шматочок освяченого яйця.
- На Великдень треба обов’язково подати милостиню жебракові, якщо хочете в поточному році забезпечити фінансову стабільність.
- Щоб урожай цього року не постраждав від злив, наші предки закопували в землю шкаралупу крашанок
Великодні заборони
- На Великдень не можна займатися домашньою роботою – з клопотами піде щастя
- Освячені продукти не можна викидати, їх потрібно з’їсти за святковим столом, поділитися з рідними та сусідами або роздати бідним
- Гріх проливати кров тварин протягом Світлого тижня
Як повідомляли Букви, в суботу, 4 травня, українці освятили паску та великодні кошики у храмах. Зокрема, кияни відвідали Києво-Печерську лавру та Володимирський собор.
- В неділю, 5 травня, християни східного обряду святкуватимуть Великдень. Однак в Україні діятиме комендантська година й попередньо скасовувати її не будуть у жодній з областей.
- Синоптики повідомили, якою буде погода в Україні на свято Великодня. У західних регіонах, а також на Житомирщині, Київщині, Вінниччині, Чернігівщині, Одещині та у Криму – хмарно з проясненням, тоді як у решті областей очікується сонячна погода.
За червень загальні втрати живої сили російських окупантів склали 32 420 осіб.
Експерти ООН дійшли висновку, що теракт в Оленівці у липні 2022 року організували під керівництвом Міноборони РФ.
Митрополита Луганської єпархії УПЦ (МП) Василя Поворознюка заочно засудили до 11 років позбавлення волі за підтримку повномасштабної агресії Росії проти України. Про це повідомила Служба безпеки України.
Російський дрон “Черніка” вперше вдарив по Харкову минулого тижня.
У ніч на 30 червня російські війська атакували Харківщину, внаслідок чого пошкоджено будівлі, є постраждалі.