Індія та Пакистан за кілька годин домовилися про несподіване перемир’я

Джерело: CNN

Протягом чотирьох днів Індія та Пакистан вели найінтенсивніші бої за минулі десятиліття: у хід пішли винищувачі, ракети та ударні дрони. Все завершилося так само раптово, як і почалося — перемир’ям, досягнутим завдяки дипломатичному марафону та телефонним переговорам.

Як стало відомо, ключову роль у досягненні домовленості зіграли прямі контакти між військовими Індії та Пакистану, а також втручання Сполучених Штатів. За словами представників обох країн, прорив стався у суботу після обіду, коли пакистанський військовий високопосадовець через “гарячу лінію” надіслав сигнал своєму індійському колезі.

Під час брифінгу в неділю керівник Генерального штабу операцій індійської армії генерал-лейтенант Раджив Гхай повідомив, що о 15:35 за місцевим часом відбулася вирішальна розмова, під час якої сторони погодили припинення вогню. Після цього посадовці мали визначити механізми тривалості перемир’я.

Пакистанська сторона підтвердила ініціативу, однак зазначила, що зверталася також до міжнародних посередників. Один із пакистанських посадовців повідомив CNN, що ключові дзвінки надходили від Сполучених Штатів. Саме США, за словами джерел, переконали Пакистан утриматися від подальшої ескалації та надали “гарантії” про готовність Індії до миру.

Президент США Дональд Трамп першим публічно оголосив про перемир’я, написавши на платформі Truth Social, що США домоглися припинення бойових дій, і привітав лідерів обох країн із “використанням здорового глузду та високого інтелекту”. Хоча Ісламабад високо оцінив участь США, Нью-Делі применшив її значення, прагнучи представити припинення вогню як перемогу та заявивши, що угода була досягнута напряму. Пакистан же, навпаки, подякував Вашингтону за “проактивну роль у досягненні миру”.

Американські дипломати — держсекретар Марко Рубіо та віцепрезидент Джей Ді Венс — безпосередньо спілкувалися з політичним і військовим керівництвом обох країн. За словами джерел у МЗС Індії, США пропонували Делі “вихід із конфлікту”, однак, прем’єр Нарендра Моді прямо не пристав на пропозицію.

Втім, угода стала можливою на тлі швидкої ескалації: Індія здійснила ракетні удари по військових базах Пакистану, на що Ісламабад відповів серією потужних атак у відповідь.

Аналітики вказують на традиційні відмінності у підходах обох держав: Індія як регіональний гравець намагається уникати зовнішнього втручання, натомість Пакистан, залежний від міжнародної допомоги, охоче спирається на підтримку союзників.

Попри розбіжності у версіях, перемир’я нині дотримується, однак, обидві сторони вже звинуватили одна одну в окремих порушеннях.

Сили оборони України 30 червня здійснили успішний удар по пункту управління 8-ї загальновійськової армії ЗС РФ на тимчасово окупованій території Донецької області, суттєво ускладнивши оперативне управління в ключових районах. 

Компанія Microsoft змінить дизайн так званого синього екрану смерті й зробить його чорним. Це стане першою зміною кольору екрана за майже 40 років.

1 липня президент Володимир Зеленський підписав Закон, котрим гарантується військовослужбовцям виплата грошової компенсації за всі невикористані дні відпустки у разі звільнення зі служби (№ 4470-IX). 

1 липня російський лідер Володимир Путін провів розмову з президентом Франції Емманюелем Макроном.

Реаліті-зірка та медіамагнатка Хлої Кардаш’ян відкрито розповіла про свою історію пластичних операцій та косметичних процедур.