Іран поскаржився ООН на «нерозважливі» заяви Трампа

Джерело: Reuters

Іран поскаржився в Раду Безпеки ООН на “нерозважливі та агресивні” заяви та погрози президента США Дональда Трампа, назвавши їх “грубим порушенням міжнародного права” та основоположного Статуту ООН.

Раніше Трамп пригрозив Ірану бомбардуванням і додатковими митами, якщо Тегеран не домовиться з Вашингтоном щодо своєї ядерної програми.

У листі, з яким ознайомилося агентство Reuters, посол Ірану в ООН Амір Саїд Іравані написав, що Тегеран “рішуче застерігає від будь-якого військового авантюризму та швидко й рішуче відповість на будь-який акт агресії чи нападу з боку Сполучених Штатів чи їх посередників, ізраїльського режиму, проти суверенітету, територіальної цілісності чи національних інтересів”.

Раніше Верховний лідер Ірану Алі Хаменеї заявив, що США та їхні союзники не зможуть примусити його країну до переговорів погрозами, і пообіцяв “жорсткі наслідки”.

Хаменеї говорив про нещодавній обмін думками між Іраном і США, хоча і не згадав про лист від президента Сполучених Штатів Дональда Трампа, на який Тегеран планує відповіси найближчими днями.

Трамп заявив, що хотів би вирішити напруженість у відносинах з Іраном дипломатичним шляхом, але пригрозив військовими діями, якщо Ісламська Республіка виключить переговори щодо своєї ядерної програми та інших питань.

У листі, який Об’єднані Арабські Емірати передали Тегерану минулого тижня, Трамп повідомив Хаменеї, що у нього є двомісячний термін для досягнення нової угоди.

Хаменеї та його урядовці наголошували протягом останніх тижнів, що країна не буде вступати в прямі переговори зі США, доки адміністрація Трампа дотримуватиметься своєї стратегії “максимального тиску”. Проте економічні труднощі в країні змусили деяких високопоставлених іранських діячів заявити, що для пом’якшення санкцій необхідні переговори.

Додамо, запаси урану в Ірані, збагаченого до 60% – рівня, близького до необхідних для використання в ядерній зброї 90%, – різко зросли з грудня, коли Тегеран повідомив про значне прискорення процесу збагачення. Про це свідчить звіт МАГАТЕ.

Кількість урану, збагаченого до 60%, зросла за квартал на 92,5 кілограма до 274,8 кілограма, мовиться в одному з двох конфіденційних звітів МАГАТЕ.

Згідно з критеріями агентства, цієї кількості теоретично достатньо для створення шести ядерних бомб при подальшому збагаченні.

Зауважимо, ще у грудні 2024 року МАГАТЕ інформувало, що Іран має достатньо урану, збагаченого до 60%, для виробництва трьох атомних бомб.

МАГАТЕ закликало Іран до більшої прозорості та інспекцій, щоб уникнути неправомірного використання матеріалів. Ці дії посилюють занепокоєння серед західних країн, які вважають, що збагачення на такому рівні не має цивільного обґрунтування.

Іран заперечує намір створювати ядерну зброю.

У 2015 році Іран уклав угоду, за якою зобов’язався обмежити збагачення урану до рівня 3,67%, необхідного для ядерної енергетики, в обмін на зняття санкцій. Однак, після виходу США з угоди у 2018 році Іран почав відмовлятися від обмежень і збагачувати уран до 60%.

Додамо, 28 грудня 2024 року Франція, Німеччина, Велика Британія та Сполучені Штати спільно засудили збільшення Іраном обсягів виробництва збагаченого урану до 60% чистоти, близького до рівня, який використовується для ядерної зброї.

Своєю чергою, у російському МЗС засудили ультиматум президента США Дональда Трампа, який наголосив, що масовано атакуватиме Іран якщо той не погодиться підписати ядерну угоду.

​Москва сподівається, що президент США Дональд Трамп забезпечить прийнятне мирне врегулювання з Україною, одначе, готова продовжувати війну, якщо переговори зазнають невдачі, повідомляють поінформовані джерела.

Мита, які ввела адміністрація президента США Дональда Трампа, можуть спровокувати глобальну економічну війну, побоюється доктор Ерік Голсон, доцент кафедри економіки Університету Суррея.

У западині Каліпсо, найглибшій точці Середземного моря, міжнародна команда дослідників виявила 167 предметів на морському дні, з яких 148 ідентифіковані як морське сміття.

Україна отримала ще 5 тисяч терміналів Starlink від Польщі, повідомив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.

Світові фінансові ринки зазнали серйозних потрясінь після історичного оголошення президента Дональда Трампа щодо запровадження нових мит, що загрожує спричинити рецесію у США та світі.