Іран викликав російського посла через коментарі щодо територіальної суперечки в Перській затоці

Джерело: AP

12 липня Іран викликав посла Росії Олексія Дідова після того, як на початку цього тижня Москва оприлюднила спільну заяву з арабськими країнами, в якій оскаржують претензії Ірану на спірні острови в Перській затоці.

Це ознаменувало рідкісну суперечку між Іраном і Росією, які поглибили зв’язки після того, як Москва вдерлася в Україну, і Тегеран почав постачати дрони-камікадзе, які використовувалися проти критичної інфраструктури. Іран і Росія також спільно підтримують президента Башара Асада у війні в Сирії.

Російського посла викликали через спільну заяву, оприлюднену 10 липня після зустрічі в Москві між РФ та Радою співробітництва арабських держав Перської затоки, до якої входять Об’єднані Арабські Емірати, Саудівська Аравія, Кувейт, Катар, Бахрейн і Оман.

У заяві міністри підтвердили свою підтримку зусиллям “досягти мирного розв’язання проблеми трьох островів, Великого Томба, Малого Томба та Абу-Муса, шляхом двосторонніх переговорів або Міжнародного суду”.

Іран взяв під свій контроль три острови після виведення британських військ у 1971 році та вважає їх “невіддільною” частиною своєї території. Об’єднані Арабські Емірати також претендують на острови та давно наполягають на досягненні рішення шляхом переговорів.

Ми ніколи не церемонимося з будь-якою стороною щодо незалежності, суверенітету та цілісності Ірану, — написав у Twitter міністр закордонних справ Ірану Хоссейн Амірабдоллахян.

Зокрема у грудні Іран викликав посла Китаю через подібні зауваження щодо спірних островів.

Три острови розташовані на підході до стратегічної Ормузької протоки, основного водного шляху, через який проходить приблизно однієї п’ятої світових запасів нафти.

Іран стверджує, що острови були частиною перських держав з давніх часів до моменту, коли їх захопили британці на початку 20 століття. Також мовиться, що угода, досягнута з Шарджою, одним із семи еміратів у складі ОАЕ, дає Ірану право керувати Абу-Мусою та розміщувати там війська.

На інших двох островах такої угоди немає. ОАЕ стверджують, що вони належали емірату Рас-ель-Хайма, поки Іран не захопив їх силою за кілька днів до створення еміратської федерації.

  • Союзники по НАТО висловили “серйозну стурбованість зловмисною діяльністю” Ірану, закликаючи країну припинити постачання безпілотників Росії для використання на війні проти України.
  • 4 липня стало відомо, що Іран вступив до Шанхайської організації співробітництва, створеної переважно зусиллями РФ та Китаю. Про рішення оголосили на 23 саміті ШОС під головуванням Індії.
  • Президент РФ Володимир Путін давно зазнав поразки як реформатор, з дедалі глибшою корупцією та економічною стагнацією, він не зміг зробити Росію чимось більшим, ніж постачальником сировини, саме тоді, коли ера нафти та газу добігає кінця.
  • Генерал США Марк Міллі зазначив, що керівництво Росії зазнає чимало “розбіжностей та плутанини” після заколоту ПВК “Вагнер” 24 червня.

Естонія передала Україні зенітно-ракетні комплекси малої дальності Mistral та ракети до них. Про це повідомило Міністерство оборони Естонії у суботу, 6 липня.

Улюбленець британців – кіт Ларі може покинути свій дім. В резиденції прем’єра на Даунінг-стріт побоюються через можливу ворожнечу між головним мишоловом Ларрі та кішкою Джо-Джо новообраного прем’єра Кейра Стармера.

Міністерство оборони повернуло Збройним силам України тисячі одиниць техніки. У відомстві зазначили, що “активно працюють над забезпеченням ЗСУ необхідними ресурсами”.

В Одесі фітнес-тренер образив військового і побажав смерті усім українським захисникам. Відео цього інциденту опублікував одеський волонтер і активіст Дем’ян Ганул. Причина конфлікту залишається невідомою.

Двоє подруг з Англії заявили, що зазнали психологічних травм після того, як стали свідками смерті румунського туриста під час екскурсії у Туреччині.