Іран закликав Росію не підтримувати Азербайджан у прикордонному конфлікті з Вірменією

Джерело: The Guardian

Новий уряд Ірану застеріг Росію від підтримки Азербайджану у його прикордонному конфлікті з Вірменією.

Зокрема глава МЗС Ірану Саїд Аббас Арагчі розкритикував Росію після того, як вона підтримала Азербайджан, який прагне створити сухопутний коридор уздовж вірмено-іранського кордону. Іран остерігається, що це обмежить їм доступ до Європи та світу загалом.

“Регіональний мир, безпеки та стабільність – це не просто перевага, а стовп нашої національної безпеки. Будь-яка загроза з півночі, півдня, сходу чи заходу територіальної цілісності наших сусідів, чи зміна кордонів абсолютно неприйнятні та є червоною лінією для Ірану”, – написав він на платформі X.

Суперечка матиме ширші геополітичні наслідки, якщо новий іранський уряд захоче зайняти жорсткішу позицію щодо Росії у межах своїх зусиль відновити баланс у зовнішній політиці.

Росія та Іран повинні підписати нову угоду про стратегічне партнерство, однак його остаточна версія ще обговорюється, а всередині іранського уряду є занепокоєність щодо дипломатичної ціни посилення співпраці з РФ.

Цього тижня Іран викликав російського посла Олексія Дєдова, аби висловити йому незадоволення позицією Росії. Дипломати сказали, що Ірану не потрібен конфлікт на кордоні, який підтримуватиме Москва.

Допис Арагчі був натяком на рішення Росії підтримати намагання Азербайджану відкрити коридор “Схід-Захід” через Вірменію до ексклава (Нахічевань) на заході країни.

Та не лише очільник іранського МЗС розкритикував Росію. Мохсен Резаї, екскомандувач Корпусу вартових ісламської революції (КВІР) та секретар Ради доцільності, яка розв’язує питання між парламентом і Радою КВІР, також висловився щодо цієї ситуації.

“Поведінка російського державного діяча неприйнятна і явно суперечить його заявам про дружбу з Іраном. Ці двозначності потрібно розв’язати”, – сказав він.

Іранський депутат Ахмад Надері сказав, що росіяни стали “удвічі високомірнішими”, оскільки раніше Іран не давав “адекватної відповіді на дії РФ проти національних інтересів Ірану”.

“Потрібно дати їм зрозуміти, що стратегічне партнерство не означає відмову від інтересів”, – наголосив він.

Іран завжди був проти зусиль Азербайджану та Туреччини щодо створення Зангезурського коридору між Азербайджаном та Нахічеванською АР, Цей коридор через південь Вірменії може перекрити Ірану доступ до Вірменії, відтак і до Європи.

Азербайджан неодноразово погрожував створити коридор силою, що, ймовірно, викликало б нову війну з Вірменією.

Військовий бюджет Азербайджану утричі більший за військовий бюджет Вірменії. У 2023 році Азербайджан вже показав свою перевагу над Вірменією, повернувши території у Нагірному Карабасі за добу.

Останній скандал спровокував глава МЗС РФ Сергій Лавров, який, під час візиту Володимира Путіна до Баку, сказав, що Москва підтримує створення коридору і що Вірменія саботує досягнуту за посередництва Росії угоду про відкриття цього коридору.

Після цього у Тегерані почались дебати про доцільність збереження тісних контактів з Росією. Допис Арагчі про “червону лінію” натякає на те, що він хоче показати, що його заклик до збалансованішої політики між сходом і заходом – ключової частини успішної виборчої кампанії нового президента Масуда Пезешкіана – має зміст.

Ексглава комісії з нацбезпеки та зовнішньої політики Ірану Хешматолла Фалатпішех зауважив, що позиція РФ щодо Зангерського коридору може бути попередженням Путіна з метою запобігти створенню каналів зв’язку між Іраном та США.

У ЄС раніше чітко дали зрозуміти, що не налагоджуватимуть відносини з Іраном, поки він постачає Росії озброєння та БпЛА для війни проти України. Водночас в Ірані продовжують заперечувати, що допомагають Росії.

Офіційні представники Євросоюзу зв’язувались з новим урядом Ірану, аби обговорити їхню допомогу Росії та ядерну програму Ірану.

“Військова підтримка Іраном незаконних дій РФ в Україні є одним з найважливіших питань, яке визначає наші стосунки з Тегераном. Ось чому ми зреагували на цю проблему санкціями”, – сказав представник ЄС Петер Стано.

Уповноважений Верховної ради з прав людини Дмитро Лубінець поінформував, що у тимчасово окупованому Криму росіяни вивезли у невідомому напрямку політв’язня Олександра Сізікова, який має інвалідність першої групи за зором. Також йому залишили в силі вирок у 17 років ув’язнення.

Офіційно глава РФ Володимир Путін відвідав Монголію через меморіальний захід. Однак, джерела повідомляють, що у нього були інші плани.

Італія передасть другу систему протиповітряної оборони SAMP-T в Україну для відбиття російських ракетних атак вже найближчим часом.

Джерело: пресслужба поліції Києва. У Києві поліціянти спільно зі співробітниками СБУ затримали 16-річного студента, який…

Найближчим часом Україні повінь не загрожує, запевнила синоптикиня Наталія Діденко. Стихійне лихо, що охопило Чехію,…