Кабмін погодив підписання угоди про надра між Україною та США

Джерело: Денис Шмигаль/Telegram

26 лютого Кабінет Міністрів України ухвалив рішення щодо підписання угоди зі США стосовно створення Інвестиційного фонду відбудови.

Сьогодні Уряд ухвалює рішення, необхідні для підписання угоди між Україною та Сполученими Штатами про створення Інвестиційного фонду відбудови, — зауважив у повідомленні Шмигаль.

Прем’єр-міністр пояснив, що угода матиме шість ключових позицій:

  • Перше — Україна та США створюють Інвестиційний фонд відбудови, який буде спільною власністю та спільно управлятиметься урядами обох наших країн.
  • Друге — українські надра та ресурси залишаються українськими, вони не передаються ні у власність США, ні будь-кому іншому.
  • Третє — Україна буде вносити до Фонду 50% майбутніх надходжень від своїх природно-ресурсних активів.
  • Четверте — США робитимуть внески до Фонду у вигляді коштів, фінансових інструментів та інших активів, критично важливих для відбудови України.
  • П’яте — зібрані Фондом кошти будуть інвестуватися виключно в проекти відбудови України. Фактично йдеться про Фонд для майбутніх поколінь українців.
  • Шосте, ще один важливий акцент — в угоді враховані наші зобов’язання в межах євроінтеграційного процесу. Тобто жодних протиріч і суперечностей з нашими євроінтеграційними зобов’язаннями не виникатиме.

Раніше стало відомо, що Україна та Сполучені Штати підпишуть угоду про надра з метою зміцнення двосторонніх відносин та підтримки довгострокових зобов’язань США щодо безпеки України. Документ щодо українських ресурсів підпишуть глава МЗС України Андрій Сибіга та Держсекретар США Марко Рубіо.

Додамо, на початку своєї зустрічі з президентом Франції Емманюелем Макроном у Білому домі президент Трамп сказав, що глава України Володимир Зеленський може приїхати до Білого дому “цього тижня або наступного тижня”, щоб підписати угоду щодо мінералів.

Раніше Трамп написав у своєму акаунті Truth Social після віртуальної зустрічі лідерів “Великої сімки”, присвяченій триріччю вторгнення Росії в Україну, що він “акцентував важливість критично важливої угоди щодо мінералів та рідкоземельних елементів між США та Україною, яку, як ми сподіваємось, підпишемо дуже скоро!”.

Він додав, що угода допоможе “американському народу відшкодувати десятки мільярдів доларів і військову техніку, надіслані в Україну, одночасно допомагаючи економіці України зростати, коли ця жорстока та варварська війна наближається до кінця.”

Зауважимо, стало відомо, що угода передбачає створення “Фонду реконструкції та інвестицій”, який спільно управлятиметься США та Україною.

Уряд Сполучених Штатів Америки має намір надати довгострокове фінансове зобов’язання для розвитку стабільної та економічно процвітаючої України, — мовиться у проєкті.

У документі також зазначено, що фонд буде спрямований “на інвестиції в проєкти України та залучення інвестицій для посилення розвитку”, включаючи такі галузі, як гірничодобувна промисловість і порти.

Також передбачено, що США відшкодують частину своїх витрат, пов’язаних з “обороною, відновленням і поверненням України до довоєнного рівня ВВП.”

Раніше стало відомо, що Зеленський розлютив Трампа, відкинувши початкову пропозицію США, однак, у понеділок на зустрічі лідерів “Великої сімки” заявив, що сподівається підписати угоду у Вашингтоні найближчим часом.

Він повідомив журналістам у неділю, що США скасували вимогу отримати $500 мільярдів від українських надр.

У проєкті угоди США висловлюють бажання, щоб Україна залишалася вільною, однак не конкретизує зобов’язання щодо військової допомоги.

У документі також зазначено, що Україна повинна внести $500 мільярдів у фонд — водночас її внески повинні бути вдвічі більшими за внески США — але не вимагається, щоб ця сума була сплачена США.

Проєкт передбачає, що 50% доходів України (мінус операційні витрати) від “добувних матеріалів” — включаючи мінерали, нафту та газ — також спрямують у фонд.

Bloomberg вперше повідомив про деякі аспекти цієї угоди. Зокрема у тексті є положення, яке стосується проєктів у районах “тимчасово окупованих Російською Федерацією, у разі їх деокупації.” Більшість мінеральних багатств України знаходиться на сході країни, де тривають бойові дії.

Проєкт угоди передбачає, що Міністерство фінансів та Міністерство торгівлі США, спільно з офісом віцепрезидента Венса, узгодять деталі угоди з Міністерством економіки України після підписання первісного документа. Внизу документа є місця для підписів держсекретаря Марко Рубіо та його українського колеги Андрія Сибіги.

Джерела з обох сторін повідомили Axios, що угода “виглядає все більш ймовірною і може бути оголошена найближчим часом”.

Читайте також: ЗМІ опублікували повний текст угоди про корисні копалини між Україною та США

Президент США Дональд Трамп вперше планує передати Україні зброю, використовуючи президентські повноваження, якими активно користувався його попередник – Джо Байден, інформують обізнані джерела.

10 липня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у Римі оголосила про підписання нового пакету угод на €2,3 млрд з міжнародними та двосторонніми публічними фінансовими установами для підтримки відновлення України, що підтверджує непохитну відданість ЄС відбудові України та її європейському майбутньому.

Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі, коментуючи ініціативу створення Коаліції охочих, підтвердив, що Лондон готовий направити свої війська до України для підтримки потенційного припинення вогню з Росією. 

Згідно з доповіддю Моніторингової місії ООН з прав людини, у червні в Україні загинули 232 цивільних, що стало найвищим рівнем за останні три роки. Ще 1343 дістали поранення. 

Вищий антикорупційний суд обрав запобіжний захід Дмитру Пархісенку — помічнику народного депутата від “Слуги народу” Геннадія Касая, члена оборонного комітету ВР. Його підозрюють у причетності до схеми з постачання непридатних шин для потреб ЗСУ, що завдала збитків державі на понад 27 млн грн.