Каллас повідомила про «план Б» на випадок відмови Трампа від підтримки України

Джерело: Кая Каллас в інтерв’ю Financial Times

Верховна представниця ЄС із зовнішніх відносин та політики Кая Каллас зауважила, що Європейський союз розробляє альтернативну стратегію збереження економічного тиску на Росію у разі, якщо нова адміністрація США Дональда Трампа послабить або відмовиться від підтримки України.

Існує план “Б”, проте, нам треба працювати над планом “А”, оскільки в іншому випадку ви зосереджуєтеся на плані “Б” й трапляється саме він…, — зазначила посадовиця, додавши, що переговори з Вашингтоном та іншими міжнародними партнерами щодо збереження санкцій тривають.

Каллас також підтвердила, що в окремих столицях ЄС обговорюють, чи варто наслідувати політику Трампа у разі її переорієнтації на РФ. Вона нагадала, що РФ продовжує вкладати понад 9% ВВП у війну й надалі становить загрозу.

Очевидно, що деякі держави-члени ведуть ці розмови, сподіваючись, що нам більше не доведеться підтримувати Україну. Це — даремні сподівання. Росія витрачає понад 9% ВВП на військо, тож захоче використати його знову, — пояснила дипломатка.

За словами Каллас, у разі зміни політики США, Європа зможе компенсувати частину фінансової підтримки, однак не зможе повністю замістити військову допомогу. Тож нині Брюссель й решта європейських столиць “активно працюють з американцями, намагаючись пояснити їм, чому їх інтересам відповідають результати цієї війни, за якими Росія не отримує, чого хоче”.

Президент Трамп заявив, що хоче, щоб убивства припинилися. Він повинен тиснути на того, хто вбиває, — додала вона.

Перебуваючи з візитом у Парижі, президент Володимир Зеленський заявив, що довіра до США та Заходу залежить від їхньої реакції на порушення домовленостей Росією.

Зауважимо, ЄС не планує змінювати санкційну політику до липня, коли має бути чергове голосування про продовження обмежень. Дипломати побоюються, що навіть незначні поступки Москві можуть поступово зруйнувати санкційний режим, а також спровокувати розкол між США та ЄС у підходах до тиску на Кремль.

Вашингтон міг би відкрити рахунки для російських банків у США, що дозволило б їм працювати з доларами без SWIFT. Проте цей механізм є складним і повільним.

Прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер заявив, що Росія намагається затягнути процес мирного врегулювання в Україні, тож, міжнародна спільнота повинна посилювати тиск на Москву. За його словами, необхідно розширювати санкції проти РФ, щоб змусити її сісти за стіл переговорів.

Своєю чергою, міністр фінансів США Скотт Бессент заявив, що можливість повернення російських банків до міжнародної системи SWIFT напряму залежить від подальших дій Москви.

Днями стало відомо, що Європейський Союз наразі не проводив з адміністрацією президента США Дональда Трампа переговорів стосовно послаблення санкційного тиску на Росію, підтвердив головний представник ЄС із санкційної політики Девід О’Салліван.

Триває 1163-тя доба повномасштабної російсько-української війни. За цей час втрати військ РФ у живій силі (вбиті та поранені) перевищили 953 тисячі осіб.

У ніч на 1 травня війська РФ атакували ударними БпЛА Одесу. Є жертви, поранені та руйнування.

1 травня відзначають Свято Весни і Міжнародний день праці, День глобальної любові, Міжнародний день соняшника, День захисту носорога та Європейський день. Християни сьогодні вшановують святого пророку Єремію.

За даними синоптиків у четвер, 1 травня, у частині областей пройдуть опади.

30 квітня міністерка економіки Юлія Свириденко спільно із міністром фінансів США Скоттом Бессентом підписала Угоду ​​про створення Інвестиційного фонду відбудови США–Україна. Як зауважила міністерка, мовиться про співпрацю на десятиліття вперед.